mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Seria M: dokładność ekspozycji
Od bardzo niedawna użytkuję Pentaxa ME F. Zauważyłem, że dla dowolnego nastawionego czasu np. 125 w manualu aparat nie sygnalizuje błedu ekspozycji dla pozycji przysłony o pół działki mniejszej, lub większej. W trybie Av jest podobnie: gdy wybrany czas zmienia się po zmianie przysłony o pół działki w jedną stronę, to w przeciwną pozostanie ten sam.

Jak na mój fotograficzny rozum wydaje sie to logiczne w przypadku aparatu, który wybiera (albo przynajmniej wskazuje) tylko pełne czasy (tzn. 30-60-125-250 itd.), podczas gdy na obiektywie zawsze mamy możliwość stanięcia pomiędzy "pełnymi" wartościami przysłony (4-5.6-8-11 itd). Moje pytanie brzmi: CZY WYBRANA PRZEZ SWIATŁOMIERZ EKSPOZYCJA ZAWSZE BĘDZIE OBARCZONA 66-PROCENTOWYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM PRZESWIETLENIA LUB NIEDOSWIETLENIA O POL DZIAŁKI???

Te 66 procent wynika z założenia, że każda ekspozycja w rzeczywistości może być w stosunku do prawidłowego wsakazania:
A - o pół działki za duża;
B - o pól działki za mała;
C: zgodna.
Czy ktoś mógłby oświecić moją tępą pałę w tym temacie? Dodam, że po pożegnaniu się z Zenithem używałem lustrzanek (patrz stopka) wybierających czasy pośrednie, więc zagadnienie to jakoś mi nie przyszło do głowy. W tytule to pytanie adresuję do użytkowników serii M, ale chyba dotyczy ono również innych modeli.
Pozdrawiam
MM
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przy slajdzie moze to ma jakies znaczenie, ale przy negatywie? Nie zauwazylem 8-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mariusz m. napisał/a:
CZY WYBRANA PRZEZ SWIATŁOMIERZ EKSPOZYCJA ZAWSZE BĘDZIE OBARCZONA 66-PROCENTOWYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM PRZESWIETLENIA LUB NIEDOSWIETLENIA O POL DZIAŁKI???


w trybie manualnym tak.

w Av aparat dobiera przyslone bezstopniowo.

Poza tym pamietaj - nie ma "ekspozycji idealnej", chyba ze fotografujesz zblizenie szarej karty.... Przy zwyklej scenie "pół nieba i pół ziemi w sloneczny dzien" masz taka rozpietosc tonalna, ze i tak musisz wybrac na co naswietlac.... i uwierz mi, tu masz wieksze szanse sie rabnac - i to duuuzo wiecej niz o pol dzialki ;-)

Reszta jak cap, oj, to znaczy dan.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Między 1/30 i 1/60 jest tyle samo różnicy w EV co między f4 i f5.6.
Czyli 1EV.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
alkos napisał/a:
w Av aparat dobiera przyslone bezstopniowo.

Chyba czas?
Przysłonę w Tv.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
alkos napisał/a:
w Av aparat dobiera przyslone bezstopniowo.

Chyba czas?
Przysłonę w Tv.


Oj, oczywista. Omskło mi sie.
 
mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Jarek:
Cytat
Między 1/30 i 1/60 jest tyle samo różnicy w EV co między f4 i f5.6.
Czyli 1EV.

Dokładnie tak, ale przysłonę na obiektywie możesz ustawić jeszcze pomiędzy f4 i f5.6, a czasu pomiędzy 30 i 60 nie ustawisz, przynajmniej w tego typu aparatach. Więc wskazanie światłomierza przy przesunięciu o którąś z tych połówek będzie nieprawidłowe.

Zgadzam się też, że tylko przy slajdach może taki problem mieć znaczenie. Z tym że właśnie włozyłem sobie Velvię 100F. Po zakupie K100D już w ogóle nie robię na kolorowych negatywach.

Alkos:
Owszem, bezstopniowo aparat może dobrać przysłonę, ale to tylko od serii A wzwyż (i to też nie wszystkie modele) i oczywiście przy obiektywie A. Natomiast seria M i niżej ma tylko manual i niektóre modele Av. Chyba że trybie Auto aparat wybiera czas pośredni samodzielnie, mimo, ze nie ma takiej podziałki w wizjerze?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mariusz m. napisał/a:
Chyba że trybie Auto aparat wybiera czas pośredni samodzielnie, mimo, ze nie ma takiej podziałki w wizjerze?


Nawet K2 dobierał CZAS bezstopniowo. Samodzielnie. :-)

(wczesniej mi sie pomylilo - chodzilo oczywiscie o czas, nie przyslone)
 
mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Alkos: to pewna informacja? Tak piszą w instrukcji? Moze to dla was oczywiste, ale ja jakoś o tych czasach bezstopniowych w dawnych manualach nie słyszałem. Inna sprawa że takowych nie miałem.
Pozdrawiam
MM
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mariusz m. napisał/a:
Alkos: to pewna informacja? Tak piszą w instrukcji? Moze to dla was oczywiste, ale ja jakoś o tych czasach bezstopniowych w dawnych manualach nie słyszałem. Inna sprawa że takowych nie miałem.


Nie, nie pisza* - ale mialem i mi dobieral. Dalo sie to sprawdzic organoleptycznie przy czasach ~>0,25s...

*pentax wielu rzeczy nie pisze w specyfikacjach... ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zawsze po wywołaniu filmu można sprawdzić czas w exifie, jak będzie 1/267 zamiast 1/250, tzn. że dobiera bezstopniowo.

A na serio, to tez gdzieś mi sie o uszy obiło, że czasy są dobierane bezstopniowo.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
mariusz m. napisał/a:
o tych czasach bezstopniowych w dawnych manualach nie słyszałem

w K2 widać po wskazówce światłomierza na Av jak dobiera. No i to, o czym pisze alkos. W tym drugim przypadku widać, że dobiera czasy nawet ponad uwidocznione maximum 8s.
 
mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Emigrant:
Nie znam K2, ale zakładam, że tam wskazówka w wizjerze po prostu ma pozycję "pomiędzy" czasami pełnymi. Jednak seria M ma wskazania diodowe. Wtedy jest albo 125 albo 250 (itd.). Nie ma nic pomiędzy. W tym przypadku założenie o bezstopniowych czasach też ma rację bytu?

Załóżmy więc że Pentaxy serii M w trybie Av (oczywiście tylko te modele, które Av mają)dobierają do ustalonej przyslony czas bezstopniowo (mimo iz wskazania światłomierza nie są aż dak dokładne). Wynikałoby z tego, że prawidłowo naświetlone slajdy da sie robić tylko w Av? Bo manual tych bezstopniowych czasów jest z zasady pozbawiony. Dobrze dedukuję, czy też ciągle jeszcze czegoś nie wiem?
Pozdrawiam
MM
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
mariusz m., a moze diody swoje a rzeczywiste czasy otwarcia migawki swoje? :->
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
O rany, mariusz, sprawdz sam. W pół-ciemnym pokoju ustaw aparat naprzeciwko np. sciany i statywie tak, zeby dał ci 4s ekspozycji na auto. Zwolnij migawke i zmierz, czy jest to rzeczywiscie 4 ( a moge sie zalozyc, ze nie bedzie :-P ) - ustaw swiatlo w pokoju tak, zeby bylo jak najbardziej dokladnie.

Potem zmniejsz przyslone o pół działki i zwolnij migawke. Jesli jest tak, jak mowisz - da ci 8 sekund, jesli tak jak ja - 6.

Uwazaj, WBREW INSTRUKCJI Mesuper pieknie odmierza czasy do co najmniej 5 minut... wiecej nie chcialo mi sie sprawdzac :-P :-P :-P

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pralkos ma racje! :-P
 
mariusz m.  Dołączył: 17 Sty 2007
Alkos:
Ok, tak zrobię, ale dopiero jak wypstrykam Velvię.
Pozdro
MM
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
dan napisał/a:
Przy slajdzie moze to ma jakies znaczenie, ale przy negatywie? Nie zauwazylem

Ma duże, np. przy Velvii 50 możesz przegiąć maks o 0.3EV w jedną lub drugą stroną, dalej już widać, że naświetlenie jest do bani. W Kodaku 100 masz tolerancje 0.5EV. Na zwykłej rolce nawet jak przesadzisz o 1.5EV (Superia 200), to lab i tak to wyciągnie, oczywiście o ile przesadzisz w dół a nie w górę.

Narazie wiem, że w K2 strzałka staje pomiędzy czasami i bardzo pięknie widać przejście podczas ustawiania pierścienia przysłony właśnie co pół działki. Nie wiem jeszcze jak sprawa będzie się miała z MESuper, zawieruszył się gdzieś na poczcie, ale jeśli zasada działania diod na wyświetlaczu jest taka jak w X-700 to poprostu nie będziesz miał wskazania pomiędzy. Zakładam jednak, że to tylko sposób wyświetlania będzie przekłamany a sam pomiar zadziała poprawnie, czyli do połówki. Wizjer z diodami ma poprostu ograniczone pole manewru i nie steruje w żaden sposób migawką (czy się mylę?) a jedynie wyświetla informacje pomierzone przez światłomierz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
noel napisał/a:
Na zwykłej rolce nawet jak przesadzisz o 1.5EV (Superia 200), to lab i tak to wyciągnie, oczywiście o ile przesadzisz w dół a nie w górę.


Na b&w mozesz 2,5 dzialki przeswietlic i 1,5 niedoswietlic

Na kolorowym negatywie nawet do 3,5 in plus... oczywiscie wplynie to na charakterystyke obrazu, tzn. wypłaszczy srednie tony i swiatla, ale nic nie bedzie "przepalone"...
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
alkos napisał/a:
Na kolorowym negatywie nawet do 3,5 in plus... oczywiscie wplynie to na charakterystyke obrazu, tzn. wypłaszczy srednie tony i swiatla, ale nic nie bedzie "przepalone"...

Za dużego skrótu użyłem i tak na to patrząc masz rację. Dodam jednak, że wszystko zależy od kontrastu sceny, od miejsca na które mierzymy i względem którego przyjmujemy poprawki i od 7864395863479523 innych czynników. W każdym razie ze slajdem nie wojowałbym na 3.5, ba! nawet na 1.5 do góry bez względu na to czy scena byłaby mało czy jeszcze mniej kontrastowa. Ale chetnie przetestuje sobie na Superii te 3.5 działki, jutro będę miał okazję. Przynam, że nigdy aż tak ekstremalnie nie przeciągałem. Człowiek codziennie czegoś się uczy :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach