Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC
Wbrew informacjom we wcześniejszym wątku na temat szerokiego kąta

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3688

do APS-C, ogniskowa 10mm w Sigmie daje w miarę sensownie skorygowany
"płaski" obraz, nie jest to klasyczne rybie oko:

http://optyczne.pl/index....est_ob=33&roz=6

W takim razie, czy DA 10-17/3.5-4.5 daje takie same obrazy???
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie, fotki beda zupelnie inne.
Nie tylko ogniskowa ma wplyw na koncowy efekt. P10-17 to tzw. fish eye (rybie oko;P), gdzie efekt beczki jest wywolywany specjalnie i na 10mm jest baardzo widoczny (~180 st. kata widzenia) a przy 17mm jest juz delikatny (~100 st.). A 10-20 to konstrukcja, gdzie starano sie zminimalizowac wszelkie dystorsje.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Wbrew informacjom we wcześniejszym wątku na temat szerokiego kąta

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3688

do APS-C, ogniskowa 10mm w Sigmie daje w miarę sensownie skorygowany
"płaski" obraz, nie jest to klasyczne rybie oko:


A gdzie tam pisano, ze Sigma to rybie oko? Asklop przecież pisał o SMCP-F 17-28/3.5-4.5 i DA 10-17/3.5-4.5 ED IF .
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Lenin napisał/a:
Wbrew informacjom we wcześniejszym wątku na temat szerokiego kąta
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=3688
do APS-C, ogniskowa 10mm w Sigmie daje w miarę sensownie skorygowany
"płaski" obraz, nie jest to klasyczne rybie oko:
Kto tam napisał, że Sigma 10-20 to rybie oko???
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Sigma 10-20/4-5,6...
Witam! Posiadam tą Sigmę z mocowaniem Pentaxa od miesiąca. Sprowadziłem ją z USA. Chciałem Was zapytać jakie jest jej główne zastosowanie? Spodziewałem się że lepszy efekt będzie przy krajobrazach... Myślę pomału o jej sprzedaży i nabyciu ewentualnym Fish-eye...
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Krajobrazy, wnętrza - wszędzie gdzie przyda się szeroki kąt. Pamiętaj, że do krajobrazów trzeba będzie ją sporo przymknąć. Przyda się też statyw. Fish-eye też jest szeroki, ale to całkiem co innego. Jak ktoś lubi takie klimaty, to ok. Ja lubię, ale nie będę teraz wydawał pieniędzy na szkło, które założę od święta...

Tu masz kilka przykładów zdjęć z tej Sigmy - http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=3
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Michal Sosnicki, połączyłem z istniejącym wątkiem - na przyszłość proszę nie dublować tematów.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Michal Sosnicki, W pomieszczeniach ten obiektyw też można przymykać do F8, wystarczy zaopatrzyć się w jakąś tanią lampę błyskową z palnikiem który można ustawić pionowo w górę spokojnie można robić zdjęcia w pomieszczeniach na imprezach/spotkaniach itp.
Przykład: na 10mm f8 i ustawionym pierścieniu ostrości na ~70cm, masz ostrość od ~35cm do nieskończoności także można wyłączyć autofokus i fotografować w zupełnej ciemności, na takim ustawieniu robię zdjęcia z lampą skierowaną w sufit i w zależności od wielkości pomieszczenia ustawiam iso 200 lub 400.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Eldreddzięki wielkie! Ja głównie fotografuję krajobrazy, przyrodę ale przy okazji chcę fotografować śluby i zastanawiam się czy jest sens w ogóle taki obiektyw używać? A co do lampy to mam Metza 48-AF więc nie jest tak źle :mrgreen:
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Michal Sosnicki napisał/a:
chcę fotografować śluby i zastanawiam się czy jest sens w ogóle taki obiektyw używać?


jak najbardziej
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Michal Sosnicki napisał/a:
ale przy okazji chcę fotografować śluby i zastanawiam się czy jest sens w ogóle taki obiektyw używać?


Za poprzednikiem, widziałem świetne efekty z tego szkła i podobnych (ogniskowe) zarówno z kościoła, przyjęcia jak i z pleneru... ważne by robić to z głową nie na siłe...
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Mam zamiar usmiechnac sie do Czesia w okolicach maja po to szkielko. Chociaz cena w UK jest wiecej niz kuszaca. Zobaczymy czy sie nie zmieni.

Z sampli jakie widzialem tutaj (chyba :roll: ) i np na pbase mysle, ze bedzie to dobry wybor, zwlaszcza w tych pieniadzach.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
ggdh, Tutaj masz moje zdjęcia z 10-20 (większość, zresztą widać które ;-) )
Moim zdaniem do pentaksa w tym przedziale cenowym jak i ogniskowych (od 10mm) nie ma nic lepszego.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Sigma 10-20 to moje podstawowe szkło, w zasadzie nie zdejmuję go z korpusu i do landszaftów nie widze innego w tej cenie, chociaż jak nie miałem, to i KIT`owy był dobry ;-)
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Dzieki Eldred, takie sample tylko potiwerdzaja, ze wybor tej Sigmy bedzie dobrym wyborem :-B :-B :-B
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Lepszy jest Pentax 12-24 ale też i droższy :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Markus, Droższy i węższy. ;-)
Między 10 a 12mm jest całkiem spora różnica.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
I brzydszy :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja Ci dam brzydszy :evil: :evilsmile:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007




Mi się oba podobają, chociaż wykończenie Sigmy jest jakieś takie bardziej wiarygodne.

[ Dodano: 2009-01-14, 14:06 ]
Dodatkowo testy na photozone.de wykazują że Sigma ma mniejsze dystorsje na 10mm niż Pentax na 12. :-P

[ Dodano: 2009-01-14, 14:07 ]
Jeśli chodzi o ostrość w centrum jest podobnie natomiast Pentax ma sporo lepsze brzegi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach