GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Praktyczny/uniwersalny zestaw obiektywów stałoogniskowych
Dobry wieczór,

Częściej fotografuję, niż piszę na forum. Fotografia oczywiście absolutnie amatorska. Nie wypracowałem sobie jeszcze ulubionej tematyki według której jednym obiektywem zrobię wszystko, co bym chciał. Cały czas błądzę w szerokim zakresie ogniskowych. Pojawiają się różne pomysły, ewoluują. Ich realizacja może być kosztowna, więc lepiej zapytać praktyków, może ktoś szedł podobną ścieżką rozumowania?

Mój dylemat jest typu: stałki vs zoomy. Moje amatorskie pojęcie o tych dwóch typach obiektywów, zapewne błędne i naiwne, jest takie: zoomy są gorsze optycznie, ale uniwersalne, za to większe i cięższe. Stałki są mniej uniwersalne, ale lepsze optycznie, mniejsze, lżejsze i trwalsze, bo nic się tam nie wysuwa. I chyba z reguły droższe.

Co mam?:

Pentaxowy kit 18-55. Zbiera dobre opinie, ale ja jestem niezadowolony. Brakuje mi zarówno na jednym jak i drugim końcu a i z jakości obrazka nie jestem zadowolony, być może dlatego, że używałem go jedynie z Pentaxem K10D, którego kupiłem jako używany i po latach doszedłem do wniosku, że ten aparat sprzedano mi z uszkodzonym światłomierzem. Zrobili jednak razem masę roboty, teraz odpoczywają.

SMC Pentax DA 35mm F 2,4 Al. To plastikowe szaleństwo dorzucono mi przy kupnie nowego Pentax KP. Według mnie ten obiektyw jest niedoceniony, ponieważ produkuje bardzo, ale to bardzo ładne fotografie! Do tego jest mały, lekki i zgrabny. I wymagający w kompozycji (kadrowaniu).

HD Pentax Da 16-85 F 3,5-5,6 ED DC WR. Kupiłem ten obiektyw w kontekście głównie krótkiego końca. Chciałem Pentaxa DA 15 mm F/4 ED AL Limited, ale wybrałem uniwersalność - krótki koniec plus reszta świata. Za te same pieniądze. Taki spacerowy zoom. Jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu, ale po czasie pojawiły się pewne wątpliwości. Po początkowych zachwytach wymiarami obecnie uznaję, że jest duży i ciężki, ale tylko wtedy, gdy aparat jest towarzyszem wyjścia a nie kiedy jest wyjście celowo fotograficzne. Obrazek bez zarzutu według mnie. Patrząc z kolei na użytkowanie, to statystycznie najczęściej jestem albo na krótkim końcu, albo na długim końcu. Częściej na krótkim końcu, a jak na długim, to przeważnie brakuje długości. Na ogniskowych pośrednich z reguły jestem wtedy, kiedy nie da się podejść do obiektu a długi koniec jest za długi. Takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Czego brakuje?

Krótkiego końca. Te 16mm jest czasem mało. 11-18 F2,8 Pentaxa jest poza moim zasięgiem finansowym (na razie), Pentax HD DA 10-17mm F3.5-4.5 ED to nie moja bajka, podobnie jak Sigma 8-16 mm f/4.5-5.6. Można zapolować na rynku wtórnym na Sigmę 10-20 mm f/3.5 (lub tą wersję ciemniejszą, ponoć równie dobrą) albo Tamrona 10-24mm f/3,5-4,5. Rzecz w tym, że ludzie różnie piszą i ja tak naprawdę nie wiem, jaka najniższa ogniskowa będzie dla mnie użyteczna, a która poniżej pewnej wartości będzie już dystorsyjnym szaleństwem. Tutaj chciałbym powiedzieć, że moja filozofia fotografii jest taka, że zdjęcie należy dopracować na etapie wykonawczym, postproces jest dla mnie rzadkością, można tam poprawić światła, ale na pewno nic prostować według mnie.

Długiego końca. Wiem ile to kosztuje i jaka jest proporcja wagi do ogniskowej, zatem szybko wyleczyłem się z samolotów na wysokościach przelotowych, tym bardziej, że mam świadomość, że byłaby to moja chwilowa fanaberia. Ale takie wycinki krajobrazów, ptaki, szczegóły architektoniczne lub rzadziej zbliżenia ludzi to te 300mm już obsłużyłoby. No i taki Pentax HD DA 55-300 F4.5-6.3 ED PPLM WR RE pojawił się na tapecie. To jednak zoom i to jakieś niekonwencjonalne x5,5 i nie wiem, czy takie fajne jak podobna krotność w 16-85? No i jakoś tam zazębiałby się z tym, co mam.

Zastanawiam się zatem, czy można, brzydko mówiąc, oblecieć zakres powiedzmy 12-300mm PUNKTOWO stałkami, tak aby byłoby to wystarczające, lżejsze i zgrabniejsze?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przykładowy zestaw ale kryterium
GrzegorzD napisał/a:
wystarczające, lżejsze i zgrabniejsze
jest trudne do spełnienia.

Irix 11 F4, Pentax DA 21 F3.2, Pentax DA 35 F2.4, Pentax DA 70 F 2.4, Pentax F 135 F2.8, Pentax DA*300 F4
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Gdybym miał zostać z jednym obiektywem, byłoby to 35mm (format małoobrazkowy, czyli okolice 23mm dla APS).
Ale znów mój mój jeden taki znajomy twierdzi, że byłoby to 28mm.
Jeszcze się nie pobiliśmy o to, który z nas ma rację, ale tylko dlatego, że dawno się nie widzieliśmy.
Każdy ma inny punkt widzenia i nie chcę Cię martwić, ale do tego musisz sam dojść metodą prób i błędów.
Przekaz podprogowy on/ zoomy to zło / przekaz podprogowy off.
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Dziękuję za szybki i pierwszy odzew. Poczytam i sprawdzę ceny. Pierwsza propozycja to jest chyba maual, ale w tej ogniskowej fokus raczej zbędny.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Zamiast Irixa 11mm i DA21 można oblecieć DA 15mm ;-)

Michu, ja team 28mm (ale nie mam aktualnie :-p )
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Michu napisał/a:
(...)nie chcę Cię martwić, ale do tego musisz sam dojść metodą prób i błędów.


Nosz k.....a. Podejrzewałem, że łatwo nie będzie, ale tak od razu? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na APS-C, jako jedyny obiektyw, najbardziej pasuje mi 28 (taki odpowiednik 43 na FF), z 35 nie mogłem się jakoś dogadać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
GrzegorzD napisał/a:
Nosz k.....a. Podejrzewałem, że łatwo nie będzie, ale tak od razu?

Dla jednego najlepszą ogniskową do krajobrazu (na FF) będzie 24 mm, dla drugiego 300. Sam musisz ogarnąć jakie widzenie świata ci odpowiada.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Długo miałem 16-85 i bardzo go lubiłem.
Załatwiał bardzo duży zakres. Gdy brakowało długiego końca to tylko zmiana obiektywu na dłuższy ale to by)y przypadki natomiast szeroki koniec czasem jak brakowało to klikałem z reki dwa lub 3 zdjecia i skladałem w domu panorame.
Jak poszukasz tu na forum to znajdziesz pewnie jakies obrazki porownujace różne ogniskowe.
Chyba gdzies wrzucałem obrazek 16mm z tego szkla i poruwnałem z DA15mm i cos jeszcze nie pamietam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Opi - a masz taką milusią i stosunkowo tanią dwudziestkęósemkędwazero w swoim nowym systemie...
Grzegorz - jeżeli miałbym doradzać. Serio potrzebujesz aż takiej szerokości? Wiem, że kusi, jeśli nie miałeś, ale masz zapewne odpowiedniki takich szerokości w smartfonie. Sprawdź najpierw, jak się z nimi czujesz (przeważnie jako standard jest tam odpowiednik 24mm i 12-14mm jako szerokokątny obiektyw). Może to jednak nie Twoja bajka, a w ten sposób przekonasz się o tym bezboleśnie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Michu, jeszcze wjedzie jakaś. Spokojnie :-)
LBA nie można wyleczyć szybkim cięciem. Trzeba pielęgnować potrzeby.

(wczoraj mi przyjechał Viltrox 20mm/2.8 którego zamówiłem w przedsprzedaży 2 miesiące temu i zapomniałem całkiem :-p ).

Co do szerokiego kąta - tak jak Michu pisze + nie każdy lubi superUWA. Najszersze co np dla mnie było używalne na APS-C to DA14 lub DA15Ltd. Ale każdy będzie miał inaczej.
Jakbym robił foty dla biur nieruchomości to i 11mm mogłoby być za mało.

 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
plwk napisał/a:
GrzegorzD napisał/a:
Nosz k.....a. Podejrzewałem, że łatwo nie będzie, ale tak od razu?

Dla jednego najlepszą ogniskową do krajobrazu (na FF) będzie 24 mm, dla drugiego 300. Sam musisz ogarnąć jakie widzenie świata ci odpowiada.


Wiem, wiem, to był żart. Nawet posłużyłem się pismem obrazkowym ulubionym i stosowanym jako jedyny środek ekspresji przez wspólczesną młodzież, czyli tak zwanym emotikonem.
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Michu napisał/a:
(...)Grzegorz - jeżeli miałbym doradzać. Serio potrzebujesz aż takiej szerokości? Wiem, że kusi, jeśli nie miałeś, ale masz zapewne odpowiedniki takich szerokości w smartfonie. Sprawdź najpierw, jak się z nimi czujesz (przeważnie jako standard jest tam odpowiednik 24mm i 12-14mm jako szerokokątny obiektyw). Może to jednak nie Twoja bajka, a w ten sposób przekonasz się o tym bezboleśnie.


Szerokość kusi. Czasem brakuje szerokości przy zdjęciach w pomieszczeniach. Zanim wydam pieniądze, wolę popytać, wszak to nie kosztuje, a dyskutanci są mili. Smartfon mam, ale używam go jako aparat fotograficzny od wielkiego dzwonu do jakiejś bezrefleksyjnej fotografii dokumentalnej lub ręczny skaner.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
GrzegorzD napisał/a:
oblecieć zakres powiedzmy 12-300mm PUNKTOWO stałkami
Trochę jakby mój zakres. Parę lat próbowałem, zmieniałem, kompletowałem. Przy ograniczonym budżecie powiedziałbym, że skraje warto obstawić zoomami - np. DA 12-24 i DA 55-300 a w środku wstawić parę tańszych stałek.

p.s. No i nie tylko o pokrycie ogniskowych chodzi. 8mm to fisz. 21mm jest super mały i fajowski. 90mm to makro. Każdy ma jakąś wyjątkową super-moc ;-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
GrzegorzD wiele lat temu podjąłem decyzję o przestałkowaniu się i bardzo cieszę się ze swojego zestawu (stopka) dość zbliżonego do tego, co jest tu często wymieniane. Absolutnie nie tęsknię za żadnym zoomem. Bardzo poręczny, skuteczny, względnie ekonomiczny (i fullfrejmowy).

Uwaga Michu co do IRIX 11 słuszna (ja akurat półzawodowo fotografuję architekturę i wystawiennictwo, więc postawiłem świadomie na 11, ale może jednak lepiej jaśniejszy 15/2.4). Jeśli nie potrzebujesz FF, to wcześniej miałem Sigmę 10-20 właśnie w tej wcześniejszej wersji i była zdecydowanie ostrzejsza od IRIXa na brzegach.

Do pełni szczęścia chciałbym może jeszcze jakiś DA* 300/4, tak na plener.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Samp, w stopce masz nieFF zooma ;-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
już go sprzedałem, zastąpiłem 80-320 tymczasowo
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
A to przepraszam :-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
GrzegorzD, moim zdaniem wybór bardziej zależy od tego, jak duże masz tzw. ambicje artystyczne - rozmycie tła, głębia ostrości, bąbelki itd. a na ile jesteś dokumentalistą.
Ja już dawno pogodziłem się z tym, że ze mnie taki artysta jak z koziej pupy trąba i traktuję siebie jako dokumentalistę. Dlatego jak idę w tzw. las, to z założenia w terenie nie zmieniam obiektywów, tylko aparaty. Idę z dwoma: na jednym mam zwykle DA 18-50 DC RE do dokumentowania rodziny i widoczków, a na drugim - DA*300 + TC 1,4 do dokumentowania zwierzyny i innych widoczków. Ale... ale jak idę do jaskini, to w walizce mam DA*11-18, a w kieszeni LX15 do szybkich zdjęć i zbliżeń. Mam też DA 55-300 i mogę go polecić, natomiast trzeba znać jego ograniczenia, a od kiedy jest DA*300, to używam go dużo rzadziej.
Poza tym wydaje mi się, że zoomy są pewnym etapem przed świadomym wyborem stałek...
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Mam Sigmę 10-20 i częściej do szerokiego kąta używam DA16-50 na 16mm. Początkowy zachwyt mi minął. A jestem gorołazikiem, co przy okazji robi zdjęcia.
Do tego 55-300.

50tkę praktycznie nie używam, czasem 35 do kwiatków, lubię ją, ale średnio mi pasuje do pejzaży.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach