pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Pierścienie dystansowe TRIPLUS
Pytanie do wiedzących.

Namierzyłem pierścienie firmy TRIPLUS takie jak Triplus Automatic Extension Set.
Pierścienie wyposażone są w popychacz przesłony i absolutnie są izolowane od body.
W takim przypadku po podpięciu Tamronka i w trybie manual uzyskuję otwarcie przysłony do pełnej dziury, a przy fotce przysłona się powinna domykać do ustawionej wartości na pierścieniu przysłony ( preselekcja ). Po zwarciu styków na body powinien się pojawić stały pomiar światła dla pełnej dziury, czyli przy foceniu i przymknięciu przysłony zapadnie ciemność egipska ( pomiar przy pełnej dziurze ). Czy w tym wypadku korzystając z manualnego pomiaru ( zielony guzik ) przysłona zostanie przymknięta do zadanej wartości na obiektywie ( po coś ten popychacz tam jest ) podczas pomiaru, czy mierzy na pełnej, a następnie na wydłużam czas migawki o odpowiednią wartość, adekwatną do ustawionej przysłony ?

Za pierścionki chcą 120 zł ... ale chęć podpięcia Tamronka z pierścionkami dojść duża.

Jak wygląda w tym przypadku współpraca z Metzem 58 AF-2 ?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Zielony guzik przymyka przysłonę, skoro pierścienie mają popychacz i wszystko działa prawidłowo to po jego naciśnięciu przysłona jest przymykana i następuje pomiar światła.
Lampę możesz podpinać do woli, ale siłę błysku, czy wartość przysłony będziesz musiał ustawiać manualnie.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
pipeman napisał/a:
Jak wygląda w tym przypadku współpraca z Metzem 58 AF-2 ?
Automatyka własna lub manual.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
A czy tu mam rację ?

Cytat
W takim przypadku po podpięciu Tamronka i w trybie manual uzyskuję otwarcie przysłony do pełnej dziury, a przy fotce przysłona się powinna domykać do ustawionej wartości na pierścieniu przysłony ( preselekcja ). Po zwarciu styków na body powinien się pojawić stały pomiar światła dla pełnej dziury, czyli przy foceniu i przymknięciu przysłony zapadnie ciemność egipska ( pomiar był przy pełnej dziurze )


i czy na Automatyce własnej lampy w tym układzie zejdę poniżej 1/180s ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie, to czas synchronizacji body i poniżej sens jest wyłącznie w trybie PTTL HSS.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Dzięki, o to chodziło.
Czyli tylko pierścienie z pełną automatyką spełnią wymóg.
 

pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
Nie wiem gdzie podczepić pytanie więc tu pytam.
Ma ktoś doświadczenia związane z podpięciem pentaxowej 50tki z pierścieniami pośrednimi (manualnymi) i ewentualnie DCR-250. Co będzie lepiej się sprawować pierścienie+50 czy Raynox+50?
Może jakieś przykłady na żywej naturze?
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Hmmm też się podepnę pod ten temat bo jest związany z pierścieniami. Kupiłem pierścienie z popychaczem. Po założeniu A 50/2 Pentaxa - pięknie przymyka przesłonę - ale działa to tylko z korpusem k10d - natomiast tego nie działa to z k5 jest tylko pełna dziura czyli w moim wypadku 2,0. Czy coś trzeba przestawić? Czy może k5 tak ma, że nie ze wszystkimi pierścieniami pośrednimi chce działać? A może trzeba coś jeszcze ustawić w k5? Poratujcie jakimś pomysłem :)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Albo: użycie pierścienia przysłon przestaw na dozwolone, albo sprawdź czy "dupka" pierścieni nie jest oksydowana, ponieważ powinna zwierać styki
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
yusuf, ustawione mam dobrze bo korzystam z manualnych szkieł pod k5 - wychodzi na to że trzeba będzie trochę podczyścić (no chyba że jest inna metoda) pierścień żeby zwierał styki - co ciekawe w k10d dział bez problemu ;) może w k10d styki wyżej wystają ;)
Dzięki za radę :) :-B
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A niby co mają mieć wspólnego styki z mechanicznym ruchem popychacza?
Popychacz w korpusie pracuje zawsze nawet na zdjętym obiektywie więc na nie zwartych stykach.
Problem jeśli już gdzieś jest to w samym popychaczu w pierścieniach.
Najpierw zdejm obiektyw strzel fotkę na sucho patrząc czy popychacz Ci pracuje,
jeśli pracuje załóż pierścienie i sprawdź ponownie, jeśli na wierzchu nic się nie dzieje, gdzieś w pierścieniach popychacze się nie sprzęgają. Najczęściej ostatni wchodzący w korpus może nie sprzęgać z w tym w korpusie.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przemas, miałem to samo z K100Ds, oksydowane pierścienie działały bez problemu, po zmianie body musiałem zdzierać

[ Dodano: 2012-05-17, 22:41 ]
Grzechotnik ma rację, sprawdź czy nie masz pogiętych popychaczy
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
pan_kg napisał/a:
Co będzie lepiej się sprawować pierścienie+50 czy Raynox+50?


Bezdyskusyjnie 50 plus pierścienie.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Co do zwierania styków.
Jeżeli będą zwarte, to uzyskasz ciągły pomiar światła przez body.
W przypadku obiektywu ma od otwartą przysłonę na maxa, i w momencie robienia fotki jest ona przymykana do ustalonej wartości na pierścieniu przysłony ( preselekcja ) przez popychacz.
Po zwarciu będzie pomiar dla full dziury, a potem przy takich parametrach zostanie przymknięta przysłona i przepali fotkę ...
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Grzechotnik, To może być to (mam wrażenie że popychacz lekko jest ugięty) - nie miałem czasu jeszcze sprawdzić - ale sprawdzę - chociaż w k10d jest ok tam na pewno popychacz działa - bo po przełączeniu na podgląd ostrości widzę przymykaną osłonę - natomiast w k5 tego nie ma tak jakby popychacz z aparatu mijał popychacz z pierścieni. Dzięki za radę :)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
pipeman napisał/a:
Po zwarciu będzie pomiar dla full dziury, a potem przy takich parametrach zostanie przymknięta przysłona i przepali fotkę ...

Dlatego dobrze jest użyć zielonego batona do pomiaru
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Jak najbarzdiej... tyle że wspomniane zwieranie styków mija się z celem.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
A mi coś chodzi po głowie, że właśnie dlatego musiałem zdzierać bagnet przy przesiadce na K-r, a wcześniej pomiar był prawidłowy w K100Ds
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Grzechotnik napisał/a:
Co będzie lepiej się sprawować pierścienie+50 czy Raynox+50?

Bezdyskusyjnie 50 plus pierścienie.


Niestety nie jest o tak oczywiste i bezdyskusyjne. W wielu przypadkach lepiej wypada Raynox... :roll:
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
W wielu przypadkach to najleoiej mieć słoik na pierścionkach i do teko Raynoxa nie zapominając o dobrej lampie i dyfuzorze. Blenda też zawsze może być przydatna ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach