Cytat![]()
Julien Bryan filmuje budowę umocnień na Pradze. Warszawa, wrzesień 1939
Julien Bryan, amerykański fotograf i dokumentalista to bohater, który odważył się poinformować Amerykę o przerażającej rzezi dokonywanej przez Hitlera na Polakach.
Artykuły Bryana pojawiły się w największych tygodnikach amerykańskich "Look" i "Live". To on zaapelował do prezydenta Ameryki Franklina Roosvelta na falach Polskiego Radia o pomoc dla Polaków i przestrzegał przed czyhającym świat niebezpieczeństwem wojny: "Mówię z oblężonego miasta Warszawy. Nazywam się Julien Bryan, amerykański fotograf. Mogę i muszę mówić w imieniu narodu polskiego. Powiedzieć, co tu się stało. Ameryka musi działać. Musi pomóc" - tak Julien Bryan rozpoczął swoje historyczne wystąpienie w radiu, przemawiając do 80 milionów Amerykanów.
Zagraniczny dziennikarz, który przybył do Warszawy ostatnim pociągiem 4 września 1939 roku uwiecznił na zawsze to, co dzisiaj wydaje się nieprawdopodobne. Zmasakrowane ciała, kobiety rodzące na ulicy, ludzie mający w modlitwie ostatnią nadzieję, zbombardowane szpitale i sale operacyjne, masowe groby na podwórkach i jezdniach, dzieci, które po wyjściu z domu nie miały do kogo powrócić, warszawianie budujący zapory i przygotowujący się na kolejne ataki - Julien Bryan był świadkiem tych tragicznych i często mrożących krew w żyłach scen. "Ledwo się narodziły, a już stały się ofiarami wojny" - to fragment wspomnień Juliena Bryana z jego książki zatytułowanej "Oblężenie", która została wykorzystana w filmie.
http://www.wiadomosci24.p...kow_157449.html
![]()
Julien Bryan z dwunastoletnią Kazimierą Kostewicz (późniejsze nazwisko Mika) której siostra została zabita w czasie bombardowania, Warszawa 1939. IPN/Kolekcja Juliena Bryana
![]()
Najbardziej znane zdjęcie Bryana. 12-letnia Kazimiera Mika nad zwłokami siostry / Fot. Julien Bryan (IPN/Ośrodek "Karta")
Kilkunastoletnia dziewczyna załamuje ręce nad martwą siostrą i nie rozumiejąc tego, co się stało, pyta: dlaczego nie jesteś już taka piękna, jak byłaś…?
![]()
Szpital położniczy na Żelaznej w Warszawie. Wrzesień 1939. Fot. Julien Bryan/IPN
![]()
Plac Teatralny w Warszawie, wrzesień 1939. Fot. Julien Bryan/IPN
![]()
http://www.dsh.waw.pl/pl/0_740
![]()
http://www.ipn.gov.pl/por..._photograp.html
![]()
http://www.karta.org.pl/A..._21_11_2010/233
![]()
http://www.filmweb.pl/fil...yan-2010-596324
Korespondent Bryan (2010)
1 http://www.youtube.com/watch?v=XsrQXcPEOXI
2 http://www.youtube.com/wa...feature=related
3 http://www.youtube.com/wa...feature=related
4 http://www.youtube.com/wa...feature=related
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by opiszon, powered with Bootstrap and VanillaJS.
Strona używa plików cookie. Jeśli nie zgadzasz się na to, zablokuj możliwość korzystania z cookie w swojej przeglądarce.
my.pentax.org.pl