Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Lampa błyskowa do różnych Pentaxów
Witam!
Posiadam Pentaxa ME Super, Super A i Z1. Zamierzam w najbliższej przyszłości nabyć Pentaxa K100D. W związku z tym mam pytanie do użytkowników Pentaxów. Jaki wybralibyście 1 model lampy błyskowej, który pasowałby do wszystkich w/w modeli aparatów? Zastanawiałem się nad następującymi lampami:

Pentax AF-280T – występuje już w prospektach do Pentaxa Super A, napewno pasowałaby do Pentaxa Z1, ale czy prawidłowo będzie działać z ME Super i K100D?

Pentax AF-360 FGZ zaprojektowana do MZ-S z pomiarem typu P, jak zachowałaby się z ME Super?

Pentax AF-500 FTZ – zaprojektowana do Z1, silna ale bez pomiaru P. Na pewno dobrze współpracuje z Super A i Z1, ale jak z ME Super i K100D?

Dodam, że potrzebna mi lampa do normalnego użytku, a nie do fotografii zawodowej.
Z góry dziękuje za odpowiedzi!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Lampa błyskowa do różnych Pentaxów
Culminar napisał/a:
Witam!
Posiadam Pentaxa ME Super, Super A i Z1. Zamierzam w najbliższej przyszłości nabyć Pentaxa K100D. W związku z tym mam pytanie do użytkowników Pentaxów. Jaki wybralibyście 1 model lampy błyskowej, który pasowałby do wszystkich w/w modeli aparatów? Zastanawiałem się nad następującymi lampami:

Pentax AF-280T – występuje już w prospektach do Pentaxa Super A, napewno pasowałaby do Pentaxa Z1, ale czy prawidłowo będzie działać z ME Super i K100D?


Z ME Super - we własnej automatyce, z K100D też. Sprawdź napięcie na stopce (czy nie za duże).

Culminar napisał/a:

Pentax AF-360 FGZ zaprojektowana do MZ-S z pomiarem typu P, jak zachowałaby się z ME Super?


Ona ma własny czujnik - z ME Super będzie działać we własnej automatyce, dodatkowo będzie śmigać z KaStoDe w PTTLu.

Culminar napisał/a:

Pentax AF-500 FTZ – zaprojektowana do Z1, silna ale bez pomiaru P. Na pewno dobrze współpracuje z Super A i Z1, ale jak z ME Super i K100D?


Z ME Super - tylko w manualu (od 1/1 do 1/64 mocy) - nie ma własnych programów. Z K100D tak samo. Poza tym jej gabaryty... jak ją założysz na ME Super, to trochę śmiesznie będzie wyglądać, no i niewygodne toto będzie.

AF-360FGZ jest najlepszym wyborem - dogada się z każdą Twoją puszką, dodatkowo jest względnie lekka i mała. Tyle, że nie macha palnikiem na boki, ale nie można mieć wszystkiego.

Jest nowa AF-540FGZ, która jest "apgrejdem" 360-tki, ale jest dużo droższa, większa, cięższa i nie wiem czy w Polsce już dostępna.
 

Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Dzięki za szeroką odpowiedź. Rzeczywiście wydaje się, że AF-360 FGZ to najlepszy wybór. Jedyna obawa to ta, że zakładając ją do jednak starych i używanych (nie do końca sprawdzonych) ME Super czy Super A nie wiem, czy nie nastąpi jakieś zwarcie lub inne zakłócenie, które rozłoży nową lampę.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co pamiętam, to ludzie próbowali Super A z 360-tką, i nie dość, że nic się nie psuło, to działał nawet TTL. Zobacz w instrukcji pdf do lampy ( http://www.pentax.com/docstore/index.cfm?show=6 ), czy nic nie piszą o współpracy z manualnymi puszkami Pentaksa.
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
jeżeli pozwolicie podwiesze się pod wątek, a mianowicie czy wspolpraca lampy sunpak MZ 440AF z K100D bedzie prawidlowa - chodzi mi o napięcie coby elektroniki K100D nie spalić
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sebostek napisał/a:
jeżeli pozwolicie podwiesze się pod wątek, a mianowicie czy wspolpraca lampy sunpak MZ 440AF z K100D bedzie prawidlowa - chodzi mi o napięcie coby elektroniki K100D nie spalić


Nie będzie - z prozaicznej przyczyny, KaStoDe wymaga lampy z PTTLem lub z własną automatyką. Ten Sunpak nie ma ani tego, ani tego. W najlepszym razie będzie błyskać pełną mocą.
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzieki Jarku za odpowedź
 
karolim  Dołączył: 07 Gru 2011
Zakupiłem starą lampę Pentax AF AF-280T do podłączenia z Kr. Nie mam na razie pieniędzy na nic lepszego a ta lampa ma mozliwość obraca w pionie i poziomie więc chcę zobaczyć jaki będzie wpływ takiego oświetlenia na robione zdjęcia.Chcę się upewnić czy mogę ją bezpiecznie podpiąć do puszki.

Dzięki
Do moderatora proszę usunąć moje poprzednie tematy
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak, na stopce ma napięcie bezpieczne dla cyfrowych body 8V.
 
karolim  Dołączył: 07 Gru 2011
Dzięki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach