Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Zaświetlenie Superii
Witajcie! Na dwóch rolkach małoobrazkowej Superii (ISO 100 i 800) na pierwszych kilku klatkach mam wyraźne zaświetlenia na krawędzi filmu (~1mm szerokości). Dodatkowo na skanach z osiemsetki widać (już w pozytywie) pasek lekkiego buraczkowego przebarwienia gdzieś w 1/3 wysokości klatki. Wady są lekko nieregularne, bez ostrych krawędzi czy powtarzalnych "wzorów" i widać je praktycznie tylko w cieniach.
I tutaj zagadka: czy taki efekt mogło dać leżakowanie zwiniętych, naświetlonych filmów, zapakowanych w oryginalne lekko mleczne kubeczki, przez około 1 tydzień ot tak po prostu na regale w pokoju?
Sprawdziłem wcześniejsze negatywy, też Fuji, od ISO100 do 1600 - wszędzie brak takowych atrakcji, więc raczej nie jest to wina aparatu. Dacie radę coś podpowiedzieć bez oglądania skanów? Spróbujcie, proszę. Z góry dziękuję i pozdrawiam! ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
możliwe też że puszka nieszczelna...
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
moje leżały pół roku i nic im nie było. Obstawiam również nieszczelną puszkę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Mnie wychodzi na to, że jednak to leżakowanie zawiniło. Późniejszy film - od razu zwinięty, schowany w ciemnym i wywołany bez ociągania nie miał takich dodatków. Widocznie kasetki Fuji nie są aż tak szczelne jakby się mogło wydawać.
Pozdrawiam!
 
piokol  Dołączył: 18 Kwi 2012
Kasetki Rollei są często nieszczelne ,w kasetkach Fuji taki problem raczej nie występuje ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ryszard, a gdzie wolane? Bo mi wyszlo, ze buraczki w cieniach to ewidentnie wina wolania - u mnie okazalo sie, ze zupa byla 2 stopnie za zimna - nie mialem cierpliwosci zamawiac porzadnego termometru z sieci, wiec pojechalem na akwarystycznym.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach