Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Aparat dla technicznego seniora
Uszanowanko.

Po wielu latach użytkowania najpierw Sony F505V, a potem Sony F828 aż po dziś dzień pojawiło się zapotrzebowanie na nowy sprzęt dla mojego ojca. Głównymi przesłankami jest ogólne zużycie mechaniczne aparatu oraz niska czułość przez co niemożność robienia zdjęć z ręki w słabych warunkach.

Aparat zazwyczaj towarzyszy w różnych wyprawach począwszy od różnorakich rekonstrukcji aż po klasyczne wypady wakacyjne za granicę. I właśnie po ostatnim powrocie z Chin, gdzie aparat nie dawał rady podczas gdy ktoś obok dostawał eleganckie foty w ciemnych warunkach, zapadła decyzja o nowym zakupie.

Nie ma konkretnego wymogu czy ma to być kompakt, bezlusterkowiec czy lustrzanka, ale raczej obstawiałbym zespoloną optykę czyli kompakt/hybryda (jak w przypadku 2 ostatnich).

Główne wymogi:
- używalne wysokie ISO
- czytelny wizjer z korekcją dioptrii (optyczny bądź elektroniczny)
- dobra optyka (relatywnie jasny obiektyw ale też jakiś wycieczkowy zakres ogniskowych)
- preferowany odchylany ekran (ułatwiający fotki/filmy znad tłumu)
- do +/- 3k PLN

Ja odkąd zakupiłem swoją K10 przestałem śledzić tematy sprzętowe dlatego muszę skorzystać z Waszych rad, za które z góry dziękuję :)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
O bezpośredniego następcę giganto-kompaktów będzie trudno. Ewolucja, Panie :-P . Masz do wyboru bezlusterkowce ale do większości będziesz musiał dokupić wizjer zewnętrzny. No i jasnym zumie zapomnij. Ewentualnie zaawansowane kompakty z jasnymi szkłami ale z mniejszym zakresem niż soniak Tatusia. Tutaj też gdzie-nie gdzie da się zamontować zewnętrzny lub od biedy luknąć przez "judasza" (też nie w każdym).
Jeżeli af nie musi być demonem szybkości proponuję Canona G1x. Solidny, z dobrą ergonomią, dość jasne szkło, duża matryca z wysokim iso, obrotowy ekranik i nawet słabiutki, ale jest, wizjer optyczny.
Z tym że tych zabawek jest całe mnóstwo: evile Olka lub Panasa + zewnętrzny wizjer, Samsungi z wbudowanym wizjerem, kompakty O. XZ-1 i P. LX-5(7). Fuji X10, z najlepszą "lunetką" w klasie. Jest w czym wybierać, głowa może rozboleć ;-) .
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Re: Aparat dla technicznego seniora
Marooned napisał/a:
Główne wymogi:
- używalne wysokie ISO
- czytelny wizjer z korekcją dioptrii (optyczny bądź elektroniczny)
- dobra optyka (relatywnie jasny obiektyw ale też jakiś wycieczkowy zakres ogniskowych)
- preferowany odchylany ekran (ułatwiający fotki/filmy znad tłumu)
- do +/- 3k PLN

Można powiedzieć, że wymienione cechy posiada Lumix G-3.

 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Z hybryd najfajniejsze to chyba Panasonic FZ200 i Fuji X-S1.
Ten pierwszy imponuje stałym światłem F2,8 wzakresie 25-600 a drugi matrycą 2/3" czyli jak Sony F828.
W przypadku wymiennej optyki i uniwesalnym obiektywem o dużej rozpiętości ogniskowych będzie trudno zmieścić sie w podanym w budżecie.
Do NEXów jest 18-200 jest też taki do Samsungów NX (OIS Movie przystosowany do filmowania) a w micro 4/3 jest Olek 14-150 lub Panasonic 14-140 też w wersji filmowej.
Te filmowe zoomy kosztują około 2 tys PLN i więcej więc na korpus wiele kasy nie zostanie.
 

lhx  Dołączył: 18 Kwi 2012
DMC-FZ200
Lumix FZ200 wydaje się być ciekawą propozycją - duży zakres ogniskowych w jasnym obiektywie.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Rzuciłem okiem na tego Lumiksa (dokładnie to tutaj) i jeśli te filmy są prosto z aparatu to całkowicie skreślają ten sprzęt. Tak wielkiego przeplotu nie miały chyba nawet kamery VHS :shock:

Albo więc Optyczni coś sknocili albo rzeczywiście była to jakaś wersja alpha. Albo opcja trzecia, ten typ tak ma, ale wtedy na miejscu Panasonica nie wypuściłbym tego z fabryki.

Poszperam więcej o wspomnianych modelach, dzięki.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Marooned, nie chciało mi się ściągać na dysk tego pliku z optycznych, więc wlazłem sobie na youtuba

ja tam tragedii nie widzę
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/wa...feature=related
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ok, czyli to jednak
Optyczni napisał/a:
Dysponowaliśmy przedprodukcyjnym egzemplarzem, więc proszę mieć na uwadze, że jakość obrazów oferowanych przez finalną wersję może się nieco różnić.


Jak Ci się zechce ściągnąć to zobaczysz o co mi chodziło :)

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Marooned napisał/a:
Jak Ci się zechce ściągnąć to zobaczysz o co mi chodziło :)
jak ładnie poprosisz :-P
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Hehe, to mi zależy, więc nie musisz :)
Przyjrzę się dokładniej temu sprzętowi, thx.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ok, przybyłem, zobaczyłem, przestraszyłem (się)

rzeczywiście tragedia na tych samplach z optycznych
ale to chyba nie jest przeplot (za dużo linii obok siebie przesuniętych) - mi to wygląda na jakiś problem z synchronizacją odczytu z matrycy
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Wybrałem się dziś na godzinną wyprawę na drugi koniec miasta bo w Media Markt mieli na stanie tego Lumixa. Dopadłem go, włączyłem, padła bateria. Mam przyjść jutro, wrzucili na ładowanie.. ech :-D
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Marooned napisał/a:
Rzuciłem okiem na tego Lumiksa (dokładnie to tutaj) i jeśli te filmy są prosto z aparatu to całkowicie skreślają ten sprzęt. Tak wielkiego przeplotu nie miały chyba nawet kamery VHS :shock:
Filmy średnio mnie interesują, ale zamieszczone zdjęcia z tego panasłonika to koszmar już od ISO100. Niektóre telefony komórkowe lepsze zdjęcia wykonują. Cena 2200 zł mocno przesadzona, moim zdaniem nie warto inwestować w mega-zoomy.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
janek_wu napisał/a:
moim zdaniem nie warto inwestować w mega-zoomy.


A tam. Nie wszyscy sie pasjonują tym co pod lupą.
Wystarczy, że na ekranie fullHD ładnie wygląda.
Ce na Lumixa jest wyższa bo 1. światło2,8 - ważne dla zdjeć w tele
i tu trzeba sporo wydac aby mieć znośny zakres 600 mm...
2 W stosunku do FZ-150 lepszy wizjer i ekran.

BTW nie wiem o co Wanm chodzi z tymi sampalmi filmowymi z opacznych - pomijając bezsensowne sceny to u mnie idą płynnie i obraz jest OK.
FullHD wymaga lepszego sprzętu do odtwarzania...
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Kfan: u mnie to wygląda tak. Zapewniam Cię, że sprzęt mam wystarczający.

janek_wu: oceniałeś po tych samplach z Optycznych czy innych? Bo tam obstawiam, że coś było z softem w aparacie patrząc po filmikach.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Marooned napisał/a:
Kfan: u mnie to wygląda tak. Zapewniam Cię, że sprzęt mam wystarczający.


Coś musisz miec jednak nie tak jak trzeba bo ja mam wyraźny i płynny obraz.
Jakby widział taką masakrę nie pytałbym o co Wam chodzi.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Marooned napisał/a:
Kfan: u mnie to wygląda tak. Zapewniam Cię, że sprzęt mam wystarczający.

janek_wu: oceniałeś po tych samplach z Optycznych czy innych? Bo tam obstawiam, że coś było z softem w aparacie patrząc po filmikach.
Sprzet mozesz miec OK, ale kodek do...
Co do softu - jest wyraznie napisane na opacznych: Dysponowaliśmy przedprodukcyjnym egzemplarzem
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Kfan napisał/a:
Coś musisz miec jednak nie tak jak trzeba bo ja mam wyraźny i płynny obraz.

No u mnie też wszystko ok.
Marooned, chyba coś z kodekami??
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
u mnie to było inaczej, bardziej jak falowanie obrazu w pionie
sprzęt do typu rzeczy mam wystarczajacy
problem może być z kodekami - ja odtwarzalem w vlc, więc z ichnich kodekow korzystam, zresztą nic innego oprócz systemowych z win7 nie posiadam, bo filmy oglądam na tv ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach