rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
  Mini studio z niskim budzetem
Wpadlem na niecny plan zmontowania mini studia.
Zadne jakies fajerwerki, poprostu cos na poczatek do potrenowania.
Moze ktos kto sie zna wypowiedzialby sie na temat tego co wymyslilem ? :)

A wiec plan jest taki:

2x http://www.allegro.pl/ite...s_warszawa.html

2x
http://www.allegro.pl/ite...ca_dyfuzor.html

2x
http://www.allegro.pl/ite...arowek_e27.html

Koszt minimalny (ok. 200 pln) a moze byc calkiem ciekawie :)

Ewentualnie przy naglym przyplywie gotowki troche mocniejsze lampki
http://www.allegro.pl/ite...em_synchro.html

Statywy to koszt ok. 55pln za sztuke ale na poczatek mozna zaadaptowac np.
stojak od wiatraka etc. etc.
I tak sobie gdybam, ze do portretu wystarczy a moze i cala postac da rade :)

Jakies sugestie ? :)

Pozdrawiam

rOTTEN
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Od jakiegos czasu tez mi to chodzi po glowie i z mojego rozeznania to za 200zl to kupisz jeden statyw i moze jakis softbox? To zalezy co chcesz robic, ale smiem powaznie watpic czy podany zestaw starczy Ci do portretow, nie mowiac o calej postaci. A zarowki blyskowe sa raczej konsekwnetnie odradzane, no chyba ze do doswietlenia tla.. Poszukaj w sieci, jest troche opisow zestawow, cen, efektow...
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
No poszukam a to co wyzej to tak na dziko, wpadlem na allegro
i wymyslilem :) A czemu odradzane ? Ciaglym swiatlem swiecic ?

hmm
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Malo swiatla, brak powtarzalnosci wynikow, potrafia podobno rozjezdzac sie z temp. barwowa, brak regulacji mocy, brak akcesorii itp itd. To tylko zaslyszane, nie sprawdzalem, a czasem mnie kusi zeby sprawdzic ;-) . Bo sa tez dowody, ze nawet czyms takim mozna cos niezlego wycisnac..
A moze po prostu zastanym?
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
Regulacje mocy w jakims tam pewnie stopniu mozna obejsc regulacja odleglosci :)
A co do tego rozjezdzania hmm, mysle o tych zaroweczkach bo widzialem jak ktos
czyms takim albo bardzo podobnym robil portrety i swiatla jakos strasznie nie brakowalo
a i wyniki byly w 100% powtarzalne i nie zauwazylem zadnych zmian w kolorkach.
Mozna w zastanym ale glownie chodzi o to zeby zobaczyc jak to z tym blyskowym jest :)
No nic, czekam az sie wypowie ktos kto sie skusil :)

Pozdrawiam

rOTTEN
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
rOTTEN, może światła nie bedzie Ci brakowac,ale jesli bedziesz jechał na manualu,to na pewno bedzie potrzebny światłomierz do światła błyskowego.Oczywiście przy cyfrze mozna na "oko" i potem korygowac ustawienia, po obejrzeniu efektu.Tylko czasem tych prób może byc dosyc duzo,zanim utrafi sie w to,co trzeba.
Do podobnych eksperymentów uzywam zwykłych ,tanich fleszy o l.p. ok.20 + kalka techniczna jako dyfuzor(1-3 warstwy).Ale to tylko zabawa w studio.(Acha,swiatło mierze gossenem sixtomatem).
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
Dziekuje za porady i czekam na nastepne :)

A co do "strzelania na oko" to wyczytalem o takim patencie jak podwojny uchwyt do zarowek, w jednym wkrecona blyskowa w drugim normalna i mamy jako taki podglad tego co bedzie na zdjeciu, oczywiscie po jak najlepszym dopasowaniu "pilota" :) do blysku . . .
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Cytat
wyczytalem o takim patencie jak podwojny uchwyt do zarowek, w jednym wkrecona blyskowa w drugim normalna i mamy jako taki podglad tego co bedzie na zdjeciu,

Kurcze,że ja sam nie wpadłem na taki pomysł! :-D W swojej prostocie jest genialny.O mało nie wpakowałem sie w zakup lamp studyjnych,ale wcześniej doszło do "spotkania łepetyny z narzedziem tępokrawędzistym" i rozum powrócił.
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Witam,
To ja sie wypowiem, jako osoba ktora takie studio ma i uzywa :mrgreen: Wg mojego rozeznania do portretu bedziesz potrzebowal minimum: dwa statywy oswitleniowe, dwie lampy (moga byc zarowki blyskowe), oprawki na lampy, cos do zmiekczenia swiatla (najlepiej softbox!!!, moga tez byc na poaczatek parasolki biale i ew. odbijajace srebrne), kabel synchro ew. podczerwien, tla fotograficzne (im wiecej tym lepiej :mrgreen: ). To powinno raczej wystarczyc.
Ja uzywam lampy model wyzszej od sugerowanej przez ciebie (3600 bodajze) - dziala takze w trybie master i jest mocniejsza; za druga lampe robi mi manualna Pentaxowa 201AS; udalo mi sie z zamykanego zakladu foto wyszarpac za grosze profi softbox 40x60cm (wystarczy do oswietlenia calej sylwetki); do tego parasolka biala i srebrna; statyw oswietleniowy z oprawka na jedna zarowke (przerobiony tak ze mam tam tez podpieta druga zarowke energooszczedna 5500K sluzaca za swiatlo pilotujace); statyw fotograficzny ze specjalnym uchwytem do lampy z goraca stopka; rozwijane tlo do portretu ze statywem (takie jak do rzutnika); olbrzymi zwoj bialego materialu dyfuzyjnego i plat czarnego materialu :)
Wszystko dziala pieknie. Na zarowki blyskowe zlego slowa nie moge powiedziec. Sprawuja sie swietnie pod wzgledem temperatury, powtarzalnosci i mocy. Czego mi brakuje to bialego tla na tyle duzego by moglo spokojnie lezec i na podlodze (co najmniej 3x5m - najlepiej z takiego ustrojstwa z ktorego sa robione banery np reklamowe - latwo sie to czysci i swietnie uklada dzieki lekkiej sztywnosci), paru kolorowych tel, blendy oraz statywu i uchwytu do niej, podczerwieni do wyzwalania lampy :); dodatkowego oswietlenia tla i do zastosowan specjalnych. A i przydalby mi sie ktos zamiast statywu do blendy zeby byl na tyle kumaty i odpowiednio blende sam ustawial i trzymal :)
IMHO efektow z takiego studia nie uzyskasz gorszych niz w profi studiu ze sprzetem za 20tys. fakt ze jestes zdany na manual bo lampy same mocy nie dobiora, nie masz specjalistycznego oswietlenia kierunkowego (plastry miodu itp). Do portretu jak i fotografowania calej sylwetki jesli posiadasz cyfre ten zestaw jest wystarczajacy. Z czasem wypracujesz sobie najlepszy system operwoania posiadanym sprzetem i nie bedziesz musial miec super swiatlomierzy do swiatla blyskowego by ocenic sytacje w kadrze. Kwestia czasu. Ja moje studio poki co zaprzegam wlasnie do fotografii bezcieniowej w celu pozyskiewania zdjec wszelkiej masci detali odseparowanych od tla. Zastosowan jest tyle ile nan pomyslow.
PS. Wszystko kupowalem w firmie eltec bezposrednio przez ich sklep internetowy. Z czystym sumieniem moge polecic (troszke sie opoznila przesylka bo musieli czesc sprzetu sciagnac z zagranicy - poza tym ok).
Pozdrawiam i z ewentualnymi pytaniami wal jak w dym :mrgreen:
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
Ehh wylogowalo mnie i zezarlo posta :/

To tak na szybko.Wstepne wyliczenia :
2x lampa 68Ws - 160pln
2x oprawka podwojna - 64pln
1x statyw "lzejszy" - 59pln
1x statyw "ciezszy" - 79 pln
2x parasolka - 40 pln

Z przesylka jakies 415 pln
Troche uroslo ale co robic :)

Zastanawiam sie jeszcze czy 2 parasolki biale wystarcza czy moze lepiej jedna biala i jedna srebrna . . .

Pozdrawiam

rOTTEN

P.S. Dzieki za rozjasnienie tematu Grzegorz :)
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Z mojej strony - nie potrzebujesz dwoch mocnych zarowek. Co wiecej nawet nie powienienes takowych miec. Ta 68Ws jest idealna na swiatlo rysujace, potrzebujesz druga slabsza na dopalenie cieni (45ws w slave'ie wystarczy pod warunkiem ze jeszcze troche ja odstawisz od modela). Oprawy podwojne jak najbardziej ok, ale pod warunkiem ze maja przewody zasilajace minimum 3m (jak ja kupowalem to mialy krotsze i byly tandetnie zrobione dlatego zdecydowalem sie na opcje porzadna oprawa na jedna zarowke i dorobienia swiatla pilotujacego do zakupionej oprawy) - swiatla pilotujacego nie da sie przecenic i jest niezbedne. Co do statywow to dwa duze (z duzego zawsze zrobisz maly ale na odwrot to niestety nie dziala :)
na poczatek sklanialbym sie bardziej do zestawu:
1. zarowka master/slave 68Ws
2. oprawa podwojna
3. dyfuzor
4. 2 x statyw oswietleniowy
5. blenda (jedna strona srebrna druga biala) - ja uzywam platu styropianu 70x70cm :mrgreen:
5. uchwyt do blendy

Zadko kiedy uzywam do dopalenia cieni drugiej lampy - przewaznie wystarcza blenda ktora daje wystarczajace i IMHO delikatniejsze dopalenie.

Zadna parasolka nie da Ci tego co dyfuzor (znika Ci problem swiatla bladzacego po pokoju - brak niekontrolowanych odbic i zwiazanych z nimi dominat barwnych /kolorowe sciany/). Poza tym i tak w przyszlosci rozbudujesz studio i wtedy bedziesz mial co najmniej jedna zbedna parasolke = wyrzucone pieniadze. Dyfuzor zostanie u Ciebie na stale :mrgreen:

Blende bez problemu uzyjesz tez w plenerze do rozjasniania cieni bez zycia jakiegokowiek zasilania :mrgreen:

Jesli sie ze mna zgadzasz przelicz sobie taki zestaw i pamietaj ze nie warto oszczedzac bo to jest cos co kupujesz na lata. Chocbys zmienil system to ten sprzet jest uniwersalny warto wiec go dobrze doinwestowac. Gdybys jednak decydowal sie na parasolki to najlepiej dwie odbijajace biale (takie z czarna nieprzepuszczajaca swiatla zewnetrzna strona); sa tez takie dyfuzory zbudowane na parasolce (calkiem sprytna alternatywa; jesli juz wybierzesz wersje full economic to dwie zwykle biale; nie polecam na poczatek srebrnych i juz wogole zlotych (one sa potrzebne ewentualnie do specjalnych zastosowan i daja zdecydowanie mniej rozproszone swiatlo). mam nadzieje ze cos pomoglem i polecam sie na przyszlosc.
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
No tak, w sumie 2 takie same lampy niepotrzebne, nie bede robil zdjec do paszportow :)
Chociaz i te robilem kiedys z jednym softboxem i blenda :)

Zastanawiam sie nad tymi oprawkami.Mozna kupic 2 typy:

1."Ze sznureczkami" - moim zdaniem wyjatkowa tandeta,wyglada jak samorobka

http://www.allegro.pl/ite...lek_3miast.html

2."Plastikowa"

http://www.allegro.pl/ite...t_warszawa.html

No ale nie znam sie wiec nie mam pojecia ktora sie lepiej sprawuje.

Nastepna kwestia to zamocowanie wszystkiego w tej oprawce. Przy parasolce to pol biedy, montuje zarowke blyskowa i zwykla i wszystko gra, gorzej przy softboxie. Hmm wepchnac wtedy wszystko do srodka ? :) Przy usunieciu wydatku na druga "lampe" bede w stanie kupic jakis najprostszy softbox powiedzmy 60x90. Pojawiaja sie wtedy na wstepie 2 problemy: ten z mocowaniem i drugi chyba powazniejszy - co z mocowaniem samego softboxu? Gdybym kiedys zmienil "zaroweczke" na lampe studyjna to czy bedzie on kompatybilny z jakakolwiek ? :/

Po kolejnych przemysleniach i przeanalizowaniu podpowiedzi zestaw wygladal by nastepujaco:
1.zarowka 68Ws
2.podwojna oprawka (nie wiem ktora)
3.statyw (lepszy) - na poczatek z jednym sobie poradze
4.softbox ?
5.blenda (z piwnicy:)
6.blenda zlota samorobka (z koca apteczkowego jakby mi sie "efektow" zachcialo)

Czekam na dalsze podpowiedzi i wyprowadzanie z bledow :)

Pozdrawiam

rOTTEN
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
rOTTEN napisał/a:
"Ze sznureczkami" - moim zdaniem wyjatkowa tandeta,wyglada jak samorobka http://www.allegro.pl/ite...lek_3miast.html
Pod żadnym pozorem tego nie kupuj. Tak jak wyczułeś - wyjątkowa tandeta. Pęka plastik przy mocowaniu oprawki żarówki do szkieletu, poza tym sam gwint, to blaszka przymocowana śrubką. Delikatnie mocniej przekręcisz i wylatuje z żarówą. Badziew okrutny!
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Oprawke (zgodnie z tym co powiedzial srubokret) polecam z tworzywa /49 PLN/ (za moich czasow takich nie bylo). Co do softboxa to mocwanie juz musisz jakos sam rozgryzc. Ja swoj kupowalem ze studia i sila rzeczy jego mocowanie jest idealne do lampy studyjnej. na szczesci jego budowa spokojnie pozwala uzywac go z pojedyncza oprawa i zarowka blyskowa :) Taki fart mialem. Zawsze idze w najgorszym przypadku cos pomajsterkowac :)
Zestaw dobrales super jak na poczatek. Z czasem i doswiadczeniem sam dojdziesz do tego co Ci najbardziej potrzebne.
Pozdrawiam
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grzegorz napisał/a:
IMHO efektow z takiego studia nie uzyskasz gorszych niz w profi studiu ze sprzetem za 20tys. fakt ze jestes zdany na manual bo lampy same mocy nie dobiora, nie masz specjalistycznego oswietlenia kierunkowego (plastry miodu itp).

Ja wiem, że dobrego zdjęcia nie robi sprzęt a fotograf ale... za 20 tys. to to jest namiastka profi studia...
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Arti napisał/a:
za 20 tys. to to jest namiastka profi studia...


Ano marzy mi sie takie studio :mrgreen: Najlepiej wolnostojacy budynek 200m2, sufit na 5m, wszystkie sciany i sufit czarne. caly sprzet do zaaranzowania dowolnego pomieszczenia jak w studiu filmowym, komplet oswietlenia na kazda okazje i do wyboru 20 hostes do trzymania blendy :mrgreen: IMHO do 95% zastosowan bez wiekszego problemu za 20tys PLN zlozy sie co potrzeba (bez kombinacji) do studia.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grzegorz napisał/a:
IMHO do 95% zastosowan bez wiekszego problemu za 20tys PLN zlozy sie co potrzeba (bez kombinacji) do studia.


zależy do czego potrzebujesz...
Do domu i portretu to i za 1000zl cos sklecisz, do duzych publikacji, duzych obiektow... ze o wyposazeniu w cyfrowy MF nie wspomne... I znowu kwestia definicji profi..
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Mialem na mysli takie studio jakich pelno w Polsce. Nie calkiem proste gdzie quazi fotograf robi mi zdjecie do dowodu polmalpka tylko juz takie lepsiejsze z masa tel, porzadna zwijarka do nich, przerozniastym oswietleniem, itp. Ogolnie takie studio do fotografowania ludzi. Nie mowie tu o studiu do fotografii samochodow czy tez innych specyficznych rzeczy.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grzegorz napisał/a:
Mialem na mysli takie studio jakich pelno w Polsce.


A napisaleś "profi"... większość tych studio (nie będę na wszelki wypadek odmieniał) to pełna amatorka. A że u nas to często musi starczać za profi.. no cóż. Taki kraj. Poza tym obawiam się, że nawet na takie studio 20 tys to może być mało. Jeśli mówimy o porządnym sprzęcie (w końcu profi), a nie chińskich zabawkach.
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Arti napisał/a:
Poza tym obawiam się, że nawet na takie studio 20 tys to może być mało.


Zgadzam sie, zgadzam ale na szczescie

Arti napisał/a:
dobrego zdjęcia nie robi sprzęt a fotograf


;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach