Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
P30N na inny
Witam

Zastanwiam się nad zmianą korpusu P30N na inny, ale jestem straszny nowicjusz w analogu (3 klisze dopiero), W P30n przeszkadza mi tylko migawka max 1/1000, przy głównie podpiętym falconem 85, to trochę mało dla mnie. Natomiast wszystko inne jest na plus (wizjer, dobry pomiar światła, matówka, komfort obsługi).
Co byście doradzili?

P.s Przeczytałem w różnych miejscach, że często ludzie naświetlają klisze np. 200 na 100. po co, przecież będą przepały?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z body manualnych w najlepszym stanie można kupić chyba superA, najkrótszy czas 1/2000. Dowolne body analogowe z AF ma najkrótszy czas co najwyżej 1/2000 a Z-1, Z-1p, Z-5 i Z-5p nawet 1/8000.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Zapomniałem dodać, tylko Manual mnie interesuje
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To zostaje superA, szukaj egzemplarza z zaślepką sprzęgła i gripkiem. Ewentualnie jeszcze ME F. Będzie większa szansa, że nie jest bardzo wyeksploatowany.
Są oczywiście jeszcze inne - ME Super (chyba trudno już znaleźć w dobrym stanie, może gdzieś w Azji) oraz LX (zużyte i drogie)
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
A jak wypada wizjer/matówka w superA w stosunku do p30n?
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
plwk napisał/a:
Dowolne body analogowe z AF ma najkrótszy czas co najwyżej 1/2000 a Z-1, Z-1p, Z-5 i Z-5p nawet 1/8000.


Jest jeszcze seria SF. Mój SF1n ma najkrótszy czas 1/4000s.

[ Dodano: 2013-06-02, 10:06 ]
Motyl napisał/a:
Zapomniałem dodać, tylko Manual mnie interesuje


A jest jakiś problem w przełączeniu na manual?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pokrycie kadru i powiększenie są identyczne w obu modelach. Są jeszcze manualne modele Cosiny i Ricoha. Aktualnie na allegro jest kilka sztuk z czasem 1/2000.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Penteusz napisał/a:


A jest jakiś problem w przełączeniu na manual?


Ponoć wizjer już nie ten...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SF7 / SF10 ma wizjer identyczny, pozostałe SF/SFX mają powiększenie 0,81 przy 0,82 w P30 i superA. Pokrycie wszystkie mają 92%.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
plwk napisał/a:
Pokrycie kadru i powiększenie są identyczne w obu modelach. Są jeszcze manualne modele Cosiny i Ricoha. Aktualnie na allegro jest kilka sztuk z czasem 1/2000.


Ricoh_KR-10M
RICOHA MULTIPROGRAM XR-X
Czy warto któryś z nich? Jaka jest w nich matówka i wizjer?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Poszukaj w instrukcjach obsługi http://www.butkus.org/chinon/index.html
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Motyl, skoro w P30N przeszkadza Ci tylko migawka to może rozwiązaniem będzie zakup filtra szarego do Falcona oraz korekta ISO. Ja przy swojej Yashice (max 1/500) używam ND4 i w większości przypadków się sprawdza. Czyli z filtrem przy filmie np. 200 ustawiasz na aparacie ISO 50.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
me_how napisał/a:
Czyli z filtrem przy filmie np. 200 ustawiasz na aparacie ISO 50.


P30N czyta tylko kod DX i nie pozwala na ręczne ustawienie czułości.
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Kytutr napisał/a:
me_how napisał/a:
Czyli z filtrem przy filmie np. 200 ustawiasz na aparacie ISO 50.


P30N czyta tylko kod DX i nie pozwala na ręczne ustawienie czułości.


Czyli moja propozycja odpada ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bez kodu DX ustawia ISO100.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Motyl napisał/a:
W P30n przeszkadza mi tylko migawka max 1/1000, przy głównie podpiętym falconem 85, to trochę mało dla mnie.


A może wystarczy film o mniejszej czułości, albo jak sugerowali koledzy naświetlaj na niższą czułość i modyfikuj wywojkę.
Z analogów z "krótką " migawką to już wspominany SFXn/SF 1n. Ma dobrą matówkę z małym polem mikrorastra na środku. Nie mam problemów z manualnym ostrzeniem.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Motyl napisał/a:
W P30n przeszkadza mi tylko migawka max 1/1000, przy głównie podpiętym falconem 85, to trochę mało dla mnie.

A ten Falcon, to nie ma możliwości przymknięcia przysłony? :evilsmile: że tak nieśmiało zapytam...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
me_how napisał/a:
Czyli moja propozycja odpada ;-)


Skoro P30 mierzy światło przez obiektyw, to chyba dostosuje się do efektu wprowadzanego przez filtr ND. Po co tutaj korekcja czułości filmu? Nie pomyliło się Wam coś?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Motyl napisał/a:
Przeczytałem w różnych miejscach, że często ludzie naświetlają klisze np. 200 na 100. po co, przecież będą przepały?
Negatyw to nie matryca. 1 dzialka na plus to praktycznie nic dla kazdego normalnego negatywu.
 

Motyl  Dołączył: 05 Paź 2010
Arti napisał/a:
Motyl napisał/a:
W P30n przeszkadza mi tylko migawka max 1/1000, przy głównie podpiętym falconem 85, to trochę mało dla mnie.

A ten Falcon, to nie ma możliwości przymknięcia przysłony? :evilsmile: że tak nieśmiało zapytam...

Nie no ale zostaje szukanie wszędzie cienia, lub 5.6.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach