kwachoo  Dołączył: 12 Wrz 2011
  HELIOS 44K4
Witam

Proszę o pomoc, mam dwa Heliosy 44k-4 jeden z mocowaniem pentaxa, a drugi na M42. Zakładając ten z M42 + adapter obiektyw jest dużo bardziej jaśniejszy na pełnej dziurze niż obiektyw z mocowaniem Pentaxa.

Gdzie leży przyczyna tych różnic?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jak to "jest dużo bardziej jaśniejszy"? Może w tym K przysłona nie otwiera się całkowicie? Patrzyłeś od przodu czy na "2" listki przysłony nie są przymknięte?
?
 

kwachoo  Dołączył: 12 Wrz 2011
chodzi o to, że w wizjerze na f2 jest dużo więcej światła, poza tym można użyć szybszych czasów przy mniejszym iso.

technik219, na f2 nie są przymknięte.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
To coś nie tak ze szkłami. Ile mniej jest tego światła?
 

kwachoo  Dołączył: 12 Wrz 2011
na m42 prawie dwa razy więcej jest światła
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
kwachoo napisał/a:
prawie dwa razy więcej jest światła
A jak to mierzysz ? Co na to światłomierz ?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Prawie 2 razy, czyli rozumiem prawie jeden stopień przysłony. Warto by było porównać ten wynik z jakimś innym obiektywem Pentaxa. Wtedy by było wiadomo, czy ten Helios K jest ciemniejszy, czy może jakimś cudem H z m-42 jest jaśniejszy.
Pierwszy raz spotykam się z takim problemem w odniesieniu do obiektywów standardowych. Dotychczas jako normalne traktowałem rozbieżności w jasnościach na tej samej przysłonie obiektywów o różnych ogniskowych (ciemniejsze teleobiektywy od standardów).
Spróbuj ustalić dokładnie o jaki współczynnik jeden jest ciemniejszy/jaśniejszy od drugiego i jeśli masz taką możliwość porównaj oba z innym obiektywem standardowym Pentaxa (sprawdzonym i godnym zaufania). Pomyślimy.
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
technik219 napisał/a:
Prawie 2 razy, czyli rozumiem prawie jeden stopień przysłony. Warto by było porównać ten wynik z jakimś innym obiektywem Pentaxa. Wtedy by było wiadomo, czy ten Helios K jest ciemniejszy, czy może jakimś cudem H z m-42 jest jaśniejszy.
Wydaje mi się, że M42 nie może być jaśniejszy o działkę bo to by oznaczało, że nie jest 2.0 tylko 1,4, a do tego potrzeba oczywiście większych soczewek itd.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
wyczesany napisał/a:
Wydaje mi się, że M42 nie może być jaśniejszy o działkę bo to by oznaczało, że nie jest 2.0 tylko 1,4, a do tego potrzeba oczywiście większych soczewek itd.
:mrgreen: Technika radziecka nie takie przypadki odnotowywała :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Może coś nie styka?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
wyczesany napisał/a:
Wydaje mi się, że M42 nie może być jaśniejszy o działkę bo to by oznaczało, że nie jest 2.0 tylko 1,4, a do tego potrzeba oczywiście większych soczewek itd.

Prawda. Ale może być dokładnie odwrotnie – wersja K może być ciemniejsza o działkę, czyli 2.8 zamiast 2.0. Jednak bardziej prawdopodobne jest „przyciemnienie” obiektywu z powodu awarii przysłony, jakiegoś nalotu lub grzyba wewnątrz szkła lub braku/słabszych powłok.

technik219 napisał/a:
Technika radziecka nie takie przypadki odnotowywała

Kolej transsyberyjska. Na korytarzu pociągu spotyka się dwóch mężczyzn, którzy wyszli na papierosa.
– Dokąd jedziesz?
– Z Moskwy do Władywostoku. A ty?
– A ja odwrotnie, z Władywostoku do Moskwy.
Na chwilę zapada cisza, w czasie której obaj rozmówcy zastanawiają się nad sytuacją. W końcu jeden odzywa się podsumowując:
– Ot, k**wa, technika!…
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
bakulik napisał/a:
wyczesany napisał/a:
Wydaje mi się, że M42 nie może być jaśniejszy o działkę bo to by oznaczało, że nie jest 2.0 tylko 1,4, a do tego potrzeba oczywiście większych soczewek itd.

Prawda. Ale może być dokładnie odwrotnie – wersja K może być ciemniejsza o działkę, czyli 2.8 zamiast 2.0. Jednak bardziej prawdopodobne jest „przyciemnienie” obiektywu z powodu awarii przysłony, jakiegoś nalotu lub grzyba wewnątrz szkła lub braku/słabszych powłok.
No innej opcji nie widzę. :-P
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
A czasem nie jest tak że styki nie są zwierane na korpusie? Jeden obiektyw je zwiera a drugi nie...
U mnie jest tak z heliosem 44-2 (preselekcyjny) i trzeba podciągać te EV by było jaśniej... Były tu kiedyś zdjęcia z tego samego obiektywu tylko z różnymi ustawieniami w stykach. Raz było jaśniej raz ciemniej a przysłoną nikt nie manipulował...
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że zwieranie styków bez tego "wklęsłego" (do pinu A) nic nie daje. A żadne szkło bez wystającego dzyndzla nie jest wstanie tego styku zewrzeć.
Co do różnic w "jasności"- może trzeba Heliosa wyczyścić? (są egzemplarze, którym ścierają się listki przysłony, pyląc przy okazji na wszystko dookoła).
Inna opcja to awaria układu popychacza- ruch jest nieadekwatny do ustawionej przysłony...
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Aż chyba sam to sprawdzę w weekend. Ja mam wersje K, ojczulek M42, podepnę, porównam, zobaczymy co wyjdzie z eksperymentu.

[ Dodano: 2014-06-26, 13:12 ]
Dla porównania wezmę też K-A 50mm (1.7 i 2.0).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Sebastian napisał/a:
Aż chyba sam to sprawdzę w weekend. Ja mam wersje K, ojczulek M42, podepnę, porównam, zobaczymy co wyjdzie z eksperymentu.

[ Dodano: 2014-06-26, 13:12 ]
Dla porównania wezmę też K-A 50mm (1.7 i 2.0).
O! To jest słuszna ta koncepcja. Czekam niecierpliwie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
To żeby próba była większa, to i ja test zrobię, bo mam wersje i K i M42 ;-)
 

kwachoo  Dołączył: 12 Wrz 2011
technik219 napisał/a:

O! To jest słuszna ta koncepcja. Czekam niecierpliwie.


Ja też! :)
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Kurcze, ciekawe. Miałem tylko wersje K ale nie zauważyłem by był ciemniejszy niż napisano.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zrobiłem szybki test 4 obiektywów: Pentax-A F1.7, Pentax-A F2.0, HELIOS 44K4 i HELIOS 44M4, ten sam czas, przysłona 2.0, obrazek dla pierwszych 3 wygląda dokładnie tak samo, Helios w wersji M42 jest w moim przypadku lekko ciemniejszy (naprawdę lekko, nie mierzyłem ale na oko wygląda na jakieś 1/3EV).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach