pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Odpowiednik S10-20 na małym obrazku
Mam starszą Sigmę 10-20, ale przez brak cyfrówki planuję zmienić ją na szkło spełniające tę samą funkcję na analogu, i liczę na Waszą pomoc w znalezieniu fajnego odpowiednika.
Zakres "przeliczonych" ogniskowych nie musi się dokładnie pokrywać, nie upieram się również przy zoomie, aczkolwiek większa uniwersalność to spory plus, nie dam się pokroić za AF, jeśli tylko stosunek jakość/cena byłby dobry. Chciałbym nie dokładać kasy do tej wymiany (a jeśli już, to niewiele), czyli chodzi o obiektywy używane, w podobnej lub niższej cenie, niż ww. Sigma.
Z opcji, które do tej pory znalazłem, ciekawe wydają się:
- Sigma 12-24 (chociaż chyba jest trochę droga, nawet starsza wersja)
- Sigma 15-30
- Samyang 14
Problemem w dwóch pierwszych przypadkach może być dostępność, ale z pewnością szkieł spełniających wymienione warunki jest dużo więcej, dlatego też liczę na Wasze podpowiedzi, informacje, sugestie itp.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Może nie do końca tak szeroko, ale zdecydowanie taniej: FA J 18-35, wszelkiej maści Cosiny, Tokiny 19-35 - miałem taką Tokinę, złego sowa o niej powiedzieć nie mogę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
pawel_fan napisał/a:
- Sigma 12-24 (chociaż chyba jest trochę droga, nawet starsza wersja)
Raczej nie, jak się pokaże to jest taniej od 10-20, tyle że rzadko się pokazuje. Ale swego czasu był prawie wysyp w cenach ok. 1000-1200. Uważaj - jest wielka, ciężka i ciemna. Ale optycznie lepsza od 10-20 (mam)
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawel_fan napisał/a:
- Samyang 14

Mam, i
Michu napisał/a:
złego sowa o niej powiedzieć nie mogę

Jakość obrazu rewelacyjna niezależnie od tego, czy w środku, czy na brzegach, ostry od 2,8
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Brałbym tego Samyanga - manual, ale rekompensuje jakością oraz ceną. Chwalą sobie użytkownicy małoobrazkowców cyfrowych z innych stajni :-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
I nawet nasi (Optyczne.pl) są cytowania w Honk-Kongu :-D

Cytat w opisie pod zdjęciami w aukcji

:-)

S.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Dzięki za odpowiedzi.
Michu, wiem, że taniej i nieźle, ale chciałbym zejść poniżej 18mm.
Czyli mówicie, że Samyang? Przynajmniej łatwo go dostać, chociaż z używanymi też niewesoło raczej. A innych opcji nie ma? Jakieś Tamrony? Stare manuale?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jest Tamron 17/3.5 - Końdzio sobie chwali na Camuniu 5DII.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Dada napisał/a:
jest wielka, ciężka i ciemna. Ale optycznie lepsza od 10-20 (mam)

Też miałem tą sigmę (pierwszą wersję), ale moje wrażenia są zupełnie odwrotne. Optycznie z 10-20 nie miała porównania. Brzeg kadru bardzo słaby. Używałem głównie na analogu, być może na cropie wygląda to lepiej.
Michu napisał/a:
Jest Tamron 17/3.5

Jet też chyba taka Tokina z mocowaniem pod nasz system.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Zgadzam się z espresso. Cosina/Tokina 19-35 to bardzo przeciętny obiektyw. Dużo lepsza jest Tokina 20-35
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
espresso napisał/a:
19-35 to prawdopodobnie najgorsza konstrukcja optyczna jaka kiedykolwiek powstała, szczególnie w wykonaniu Cosiny/Tokiny
Czyżbyś po raz kolejny miał pecha do obiektywu?
http://www.photodo.com/le...545-464/ratings
Sam również byłem bardzo z niej zadowolony zarówno na kliszy, jak i na cyfrze, choć fakt, był to wówczas DL (i może K-m), nie wiem, jak zachowywałaby się na matrycach 16MPxl.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Cytat
Dużo lepsza jest Tokina 20-35

20mm na krótkim końcu to juź wąsko trochę, wolałbym chociaż 17.
A co z Sigmą 15-30? Obiektywowe Yeti - podobno jest, ale nikt nie widział? Też wielka i cieżka, ale na opacznych ludzie chwalą, a zakres w sam raz.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
pawel_fan napisał/a:
Cytat
Dużo lepsza jest Tokina 20-35

20mm na krótkim końcu to juź wąsko trochę, wolałbym chociaż 17.
A co z Sigmą 15-30? Obiektywowe Yeti - podobno jest, ale nikt nie widział? Też wielka i cieżka, ale na opacznych ludzie chwalą, a zakres w sam raz.


Jakiś czas temu była na alledrogo jedna sztuka pod nasz bagnet i sprzedała się, o ile pamiętam poniżej tysiąca.
Tutaj jest parę opinii na jej temat :
http://www.pentaxforums.c...-4-5-ex-dg.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tutaj Cosina o której wspominał Michu http://www.pentaxforums.c...f-f3-5-4-5.html
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
espresso napisał/a:
W zbliżonym zakresie dobrze (nawet bardzo) wypada Tokina AF AT-X PRO 4/12-24 SD (IF) DX.
(znana pentaxiarzom, jako SMC DA 4/12-24 ED AL (IF) ale wypada w testach nieco słabiej).
Ale to chyba małego obrazka nie kryje, prawda?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
jedrus68 wkręcał DA12-24 do Z1 , nawet pokazał kilka w samlplach , a gdzies na forum chyba pisał od ilu mm kryje kliszę . Gdzieś w sieci widziałem też Samyanga 14 na filmie ale to astro zdjęcia i wniosków co do uzytkowania w normalnych warunkach z tego żadnych . A ciekawe jak Sigma 10-20 ? Tak na sucho wygląda ze od 14 mm znika winieta , wiec może przy 16-18 by się dało uzywać ?
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
gezeb napisał/a:
jedrus68 wkręcał DA12-24 do Z1 , nawet pokazał kilka w samlplach , a gdzies na forum chyba pisał od ilu mm kryje kliszę
Szkoda tylko, że to trzykrotnie przekracza założony budżet... :-)

gezeb napisał/a:
Gdzieś w sieci widziałem też Samyanga 14 na filmie ale to astro zdjęcia i wniosków co do uzytkowania w normalnych warunkach z tego żadnych .
Samyang 14 jest "pełnoklatkowy", to jedna z opcji, które wymieniłem w pierwszym poście.

gezeb napisał/a:
A ciekawe jak Sigma 10-20 ? Tak na sucho wygląda ze od 14 mm znika winieta , wiec może przy 16-18 by się dało uzywać ?
Planuję dokładnie ją przetestować pod tym kątem, zanim się jej pozbędę, ale tak na szybko przejrzałem to, co mam, i chyba na każdym małoobrazkowym z niej rogi są na większym lub mniejszym obszarze czarne.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
DA 12-24 kryje mały obrazek od 17-18mm.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Jest jeszcze Sigma 17-35/2,8-4 HSM. Dzisiaj już chyba tylko używana - ok. 1000 PLN. Używałem z FF i było to całkiem niezłe szkło.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
rbucz napisał/a:
Jest jeszcze Sigma 17-35/2,8-4 HSM
No i Tamron z takimi samymi parametrami. Używałem na *istDS z powodzeniem, z tego co pamiętam, to na kliszy tez zbierał niezłe opinie.

http://www.optyczne.pl/48...(IF)-Wstęp.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach