Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
  Przedłużka do wizjera?
Okulary przeciwsłoneczne i wizjer

Takie moje dzisiejsze odkrycie.

Gdy robi się ciepło lubię się trochę zmęczyć na rowerze (odwieczny problem mięśnia piwnego po zimie). Czasami zabieram ze sobą aparat, od jakiegoś czasu jest to K5II i często również rowerowe okulary przeciwsłoneczne z zamontowanymi szkłami korekcyjnymi "Arctica". Dzisiaj połączyłem te dwie rzeczy czyli okulary przeciwsłoneczne i aparat.

Zdjęcia zawsze robię w okularach korekcyjnych tak się po prostu nauczyłem. Na rower to jak się uda ale w dłuższą trasę zabieram raczej okulary rowerowe, nic nadzwyczajnego "arctica" z odchylanymi i wymiennymi szkłami przeciwsłonecznymi.
Dzisiaj pierwszy raz w tym sezonie wybrałem się w tych właśnie okularach, no i lipa.
Odchylając szkła przeciwsłoneczne i przykładając wizjer do okularów, "oram" tym odchylonym szkłem po korpusie co jest nieprzyjemne i niewygodne a i najprawdopodobniej nie najlepsze dla estetyki korpusu.

Przyłożyłem więc wizjer do okularów z nałożoną nakładką przeciwsłoneczną i tu się dopiero zdziwiłem.
W wizjerze pojawiło coś w rodzaju plamy którą widać tylko po założeniu nakładki przeciwsłonecznej. Plama ta ma mniej więcej kształt wypukłości wizjera (nie wiem jak to opisać)

W pierwszej chwili pomyślałem że coś jest brudne albo że znowu coś popsułem :-P
Niestety widoczność jest tek kiepska że uniemożliwia kadrowanie.
Będę musiał pomyśleć nad jakąś nasadką która wydłuży mi nieco wizjer, można coś takiego znaleźć? :?:

Interesuje mnie również co tak na prawdę się dzieje, czy to normalne.
W body był kitowy 18-55 bez żadnych filtrów.
Poniżej zdjęcie z sieci jak te okulary wyglądają normalnie i po odchyleniu szkieł.


 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Prawdopodobnie oglądasz obraz z wizjera odbity od szybki barwionej. Nie nosze okularów, ale mam znajomego o dużej korekcji (-) tkzw. musztardówki, i do focenia ściąga okulary i tobie też to chyba pozostanie.
Inną opcją jest inwestycja w przyciemniane korekcyjne.
Ja w używam Julbo z filtrem 3 z warstwą lustrzaną ale nie mam podobnych problemów.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Chyba źle to opisałem.
W korekcyjnych jest OK. Zarówno w codziennych jak i rowerowych (tych z foto) ale ze ściągniętymi całkowicie nakładkami.

Problem jest gdy nakładki są założone i odchylone tak jak szkła zółte na foto. Wówczas wizjer nie się go do okularów i trzeba by go jakoś wydłużyć, nie wiem czy coś takiego w ogóle istnieje. Aparat się po prostu nie mieści pod "daszek" :-P

Natomiast przy próbie przyłożenia wizjera do okularów rowerowych ze spuszczonymi nakładkami (foto okulary z ciemnymi szkłami) w wizjerze pojawia się plama.
Ma to niewątpliwie związek z tym że te nakładki są ze szkła polaryzacyjnego.

Niestety pozostaje mi wozić dwie pary okularów a nie jest to wygodne.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Sid Gotama napisał/a:
wizjer nie się go do okularów i trzeba by go jakoś wydłużyć, nie wiem czy coś takiego w ogóle istnieje. Aparat się po prostu nie mieści pod "daszek


Wizjer kątowy ? Bywają też lupki powiększające - takie proste ze 2-3 cm długie . Wtedy okular jest daalekoo ;-) od korpusu.
Sam noszę okulary i czasem używam nasadek polaryzujących, ale nigdy nie miałem ciemnego placka. Owszem - różnobarwne plamy- tak. A, używam tych tanich, plasticznych, bo jak gubię czy się rozpadną, to nie szkoda wydatku. :evilsmile:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Sid Gotama napisał/a:
Problem jest gdy nakładki są założone i odchylone tak jak szkła zółte na foto. Wówczas wizjer nie się go do okularów i trzeba by go jakoś wydłużyć, nie wiem czy coś takiego w ogóle istnieje. Aparat się po prostu nie mieści pod "daszek" :-P
A próbowałeś muszlę powiększającą O-ME53 ?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@ZbyszekB
Nie próbowałem ale gdzieś na forum był wątek dla okularników w którym o ile dobrze pamiętam polecano O-ME53 może faktycznie pora to rozwiązanie wypróbować.
Jednakże podejrzewam że ma podobne wymiary do zamontowanej w korpusie więc wiele nie zyskam, ale...

@MarWoj
Wizjer kątowy mnie kusi, przyznaje, ale nie wiem na co zwracać uwagę.
Doradzisz coś?

Nie wiem czy szukać czegoś takiego:
http://www.ebay.com/itm/S...=item564df9efd6

Czy raczej:
http://www.ebay.com/itm/A...=item43beb08244

Nie mam za dużo kasy więc nie stać mnie na jakiś badziew który rozpadnie się po tygodniu ;-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sid Gotama napisał/a:
ma podobne wymiary do zamontowanej w korpusie
Prawie. :mrgreen: O centymetr dłuższy.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dada napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
ma podobne wymiary do zamontowanej w korpusie
Prawie. :mrgreen: O centymetr dłuższy.


To wiele zmienia, patrzyłem na zdjęcia na bayu i nie wyglądał :-P
Ale poczytałem że można trafić na podróbę czyli będę celował raczej w oferty z Japonii.
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
Sid Gotama napisał/a:
@ZbyszekB
Nie próbowałem ale gdzieś na forum był wątek dla okularników w którym o ile dobrze pamiętam polecano O-ME53 może faktycznie pora to rozwiązanie wypróbować.
Jednakże podejrzewam że ma podobne wymiary do zamontowanej w korpusie więc wiele nie zyskam, ale...


Miałem problem podobny z K-r (też noszę okulary). O-ME53 dobrze działał. Odsuwał wizjerek o ok. 1 cm (oraz powiększał 1,2x). Pole widzenia przez okulary było na granicy akceptowalności. Kiedy zmieniłem na K 30, nie sprawdził się. Za bardzo obcinał obraz wokoło. K 30 ma chyba taki wizjer jak K 5 (5II), więc może być podobny problem. Najlepiej u kogoś wypróbuj zanim kupisz, do tanich nie należy.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dzięki za pomoc zacznę chyba jednak od O-ME53
Ale tu mam pewną zagwostkę, jak rozumiem O-ME53 jest wciąż produkowane?
Bo znajduję na baju O-ME53 w opakowaniach: Ricoh, Pentax i Asahi
Wynikało by z tego że Ricoh to najnowsza produkcja, wiem że pudełko to pudełko ale może jest coś co by przemawiało za którymś O-ME53.

I prosił bym jeszcze o podpowiedz co do wizjera kątowego, jeżeli ym się zdecydował również na taki zakup szukać pentaxowego oryginału czy może jest jakiż zamiennik godzien uwagi
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Sid Gotama napisał/a:
Bo znajduję na baju O-ME53 w opakowaniach: Ricoh, Pentax i Asahi
Wynikało by z tego że Ricoh to najnowsza produkcja, wiem że pudełko to pudełko ale może jest coś co by przemawiało za którymś O-ME53.
Jak to nie są podróbki no to chyba soczewka jest taka sama. Inna sprawa to guma, ja bym wolał nowszą czyli Ricoh.

Sid Gotama napisał/a:
I prosił bym jeszcze o podpowiedz co do wizjera kątowego, jeżeli ym się zdecydował również na taki zakup szukać pentaxowego oryginału czy może jest jakiż zamiennik godzien uwagi
Wizjer kątowy ma swoje wady i zalety. Do normalnego fotografowania jest raczej niezbyt wygodny. Co innego jak bez wizjera kątowego nie było by zdjąć więc wtedy jest zbawieniem. Do Pentaxa to chyba tylko zamienniki przychodzą bo oryginał jest już dawno nie produkowany - używek na wolnym rynku nie widziałem ale to nie oznacza że nie ma.

Teraz dopiero zauważyłem że jesteś z Krosna. :-) Ja natomiast mieszkam koło Mielca więc to nie jest tak strasznie daleko. Jak byś gdzieś przypadkiem był w pobliżu Mielca to możemy się zgadać bo jestem w posiadaniu O-ME53 i wizjera kątowego. :->
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@ZbyszekB

Zamówię O-ME53 od Ricoh od sprzedawcy w Japoni mam nadzieję że trafię na oryginał.

Wizjer kątowy to raczej pieśń przyszłości, bo albo to albo to, na obie te rzeczy mi nie wystarczy.
Pentaxa jest trochę, oczywiście używki i oczywiście drogie:
http://www.ebay.com/sch/C...hi&LH_PrefLoc=2

Pytałem które lepsze tak na przyszłość, te dzisiejsze takie jakieś... plastikowe.

Co do spotkania, dzięki ale może kiedyś jak doba będzie miała 48 godzin ;-) . Na domiar złego jestem niezmotoryzowany. Ale dziękuję za propozycję.

Pozdrawiam
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Sid Gotama napisał/a:
rowerowe okulary przeciwsłoneczne z zamontowanymi szkłami korekcyjnymi "Arctica"

A ja się podepnę - jak Ci się sprawdzają te okulary [S-70] w użytkowaniu - jakość wykonania, wygoda, odcięcie światła bocznego, optyczna jakość nakładek [w porównaniu do samego szkła korekcyjnego, jak bardzo nakładka szara i żółta degraduje ostrość/rozdzielczość, oczywiście subiektywnie]. Szukam takich sportowych okularków z możliwością montażu szkieł korekcyjnych, pod kątem gór-roweru-śladówek, ale przede wszystkim jazdy samochodem. Drugi model który rozpatruję to S-125 - bardziej zabudowane z boku i neoprenowa "uszczelka" wokół oczu [świetny patent, mam od kilku lat w innym modelu Arcticy], ale filtr szary na stałe. Dzisiaj przymierzałem jakieś Solany zbliżone do tych S-70 ale zupełnie mnie nie przekonały.
W temacie - nie wiem czy O-ME53 rozwiąże problem, jego lupka zawęża pole widzenia względem "gołego" wizjera ale po przytknięciu oka jest akceptowalnie. Odsunięcie się jeszcze "o okulary" spowoduje że rogów klatki już nie zobaczysz. Ja ustawiam korekcję w wizjerze [jak dla mnie zakres jest wystarczający] i focę bez okularów. Jeśli masz "większe potrzeby" to może wyjściem byłoby kupno O-ME53 i zlecenie optykowi wymianę soczewki na taką pod własne wymagania.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@greentrek

Nie wiem czy drugi raz bym je kupił?
Mam dość niekształtny nos i być może dlatego ale są/były, bo się jakoś przyzwyczaiłem dość niewygodne.
Skrzydełka na nosku są ze śliskiego plastiku i gdy się spocę na nosie slizgają się.
Nie pamiętam który ja mam model, są takie jak na foto nie wiem czy to jest wersja S-70, być może tak.
Swoje kupiłem przez internet u lokalnego optyka nie znalazłem.
Skusiły mnie wymienne i odchylane nasadki ale korzystam praktycznie tylko z ciemnej nasadki i z odchylania czyli bez żadne nasadki gdy wracam wieczorem.
Żółte założyłem raz i jakoś mi się dziwnie w nich jeździło, nie wiem jak to opisać, poprawiła się ostrość ale przestrzeń mi jakoś nie pasowała :-P

Nasadka po zamknięciu styka się z oprawką od korekcyjnych na skrajnej zewnętrznej stronie. W niczym co prawda to nie przeszkadza ale oprawka już po dwóch zamknięciach jest tam porysowana.
Ramka do korekcyjnych w tym miejscu ma ok.2-3mm szerokości, jest co prawda przeźroczysta ale wydaje mi się że w tym miejscu powinno jej być jak najmniej, ułatwiło by to nieco rozglądanie się, patrzę pod kątem jazdy na rowerze.

Na dzień dzisiejszy się do nich przyzwyczaiłem, gdyby te skrzydełka były jakieś gumowane nie było by najgorzej.
Jak masz możliwość gdzieś przymierzyć (ja nie miałem) to bym doradzał to zrobić.
Pamiętam że po założeniu szkieł u optyka do tych oprawek przymierzyłem inne "rowerówki" które miał ale bez wymiennych/odchylanych nakładek to się lekko wkurzyłem że kupiłem taki badziew, dzisiaj się po prostu przyzwyczaiłem.

Jeżeli mówimy o porównani do zwykłych okularów korekcyjnych czy nawet zwykłych przeciwsłonecznych (nie rowerowych) to nawet nie ma co porównywać jeżeli będziesz je stosował do jazdy na rowerze każde rowerowe okulary są lepsze od zwykłych.
Jak jeżdżę w zwykłych okularach korekcyjnych mam wrażenie że one wręcz zasysają muchy do oczu.

O-ME53 będę musiał wypróbować na własnej skórze. Do regulacji korekcji w body podchodziłem już parę razy i jakoś mi to nie pasuje, ale może za którymś podejściem się sprawdzi.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach