Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Metz 50 AF-1 Pentax
Witam!
Od wczoraj jestem zadowolonym posiadaczem lampki Metz 50 AF-1 dla naszych Pentax'ów.
Trzeba przyznać, że to kawał solidnej lampy, przynajmniej mam takie odczucia, jednak jako świeży użytkownik jakiejkolwiek lampy zewnętrznej mam pytania odnośnie automatyki P-TTL:

Kiedy próbuję zrobić zdjęcie na automatyce "preselekcja czasu", to zauważyłem, że aparat dla podanego czasu naświetlania zawsze dobiera największy możliwy dla danej ogniskowej otwór przysłony. Tak, aby możliwie najmniej użyć światła błyskowego. Czy to normalne zachowanie tego typu automatyki?
I w drugą stronę, kiedy użyję preselekcji przysłony, aby zapanować nad głębią ostrości, to z kolei aparat dobiera najdłuższe możliwe czasy naświetlania, np, rzędu 1/15, 1/20 sekundy. Zauważyłem, też, że niewiele na ten stan wpływa podnoszenie ISO w aparacie. Automatyka jest bardziej "skłonna" zmniejszać siłę błysku niż skracać czas naświetlania.
Powiem szczerze, że troszkę mnie to denerwuję, bo żeby uzyskać właściwe, pożądane warunki ekspozycji, jestem raczej skazany na pełen manual.

Dodam, że lampa jest naprawdę fajna. Jest szybka, mocna i świetnie działa w trybie bezprzewodowym SLAVE z wbudowaną lampką mojego K-X'a.

Wiem, że lampa nie jest jeszcze popularna, ale proszę piszcie w tym wątku o swoich odczuciach i spostrzeżeniach odnośnie tego sprzętu.

Pozdrawiam!
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Yahoou, to jest raczej wina aparatu niż lampy. K-x jest znany z tego, że przy pracy z lampą błyskową stara się wpuścić jak najwięcej światła zastanego.
Czy podobnie zachowuje się lampa wbudowana?
Czy zmiana ogniskowej wpływa na zmianę czasu naświetlania?
Jaki masz tryb pracy lampy ustawiony w body?
Pozdrawiam
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Yahoou: w lampie wbudowanej jest to samo. Też mnie ten stan rzeczy bardzo denerwuje. Przy Av ustawia czasy dobre do fotografowania rzeczy martwych u użyciem statywu, przy Tv otwiera przesłonę na maksa. Jedynie w M można coś powalczyć.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
shaper napisał/a:
Yahoou: w lampie wbudowanej jest to samo. Też mnie ten stan rzeczy bardzo denerwuje. Przy Av ustawia czasy dobre do fotografowania rzeczy martwych u użyciem statywu, przy Tv otwiera przesłonę na maksa. Jedynie w M można coś powalczyć.


Właśnie, niestety osobiście z wbudowaną lampą nie sprawdzałem, bo jej praktycznie nie używam - nie lubię efektu jaki daje walenie lampą w pysk :(

Aktualnie czyniłem próby z trybem M w aparacie i P-TTL w lampie i jest ok. Oczywiście o ile starcza mocy lampy aby zapewnić odpowiednie doświetlenie kadru dla zadanych warunków ekspozycji w trybie M.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Yahoou napisał/a:
czyniłem próby z trybem M w aparacie i P-TTL w lampie
I to jest chyba najsensowniejszy tryb pracy z lampą w p-TTL
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
A może mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić do czego mogę wykorzystać funkcję "Modeling light"?
Z tego co zrozumiałem po lekturze instrukcji to służy ona do sprawdzania jak układają się cienie w kadrze. Z tym, że trzeba ją chyba wyzwolić ręcznie przyciskiem na lampie, wtedy widać kilkusekundową szybką serię błysków i patrząc w wizjer można ocenić rozkład cieni. Czy tak właśnie to działa, czy może inaczej?
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Tak własnie
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
wyrzykus i do Ciebie kolejne pytanie, ponieważ widzę, że użytkujesz ten model lampy... Na różnych stronach czytając opisy zalet tej lampy spotkałem się z informacją, że oprócz trybów P-TTL, TTL, P-TTL HSS, M, Modeling light posiada jeszcze tryb stroboskopowy, a nie które źródła podają, że nawet stroboskopowy regulowany. Niestety nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat w instrukcji obsługi. Czy może wiesz coś na ten temat?
 

drus  Dołączył: 27 Gru 2009
Żeby nie powielać tematów napiszę tutaj.
Mam kiksa. Jako, że nie jestem zawodowcem, półzawodowcem, ani nawet zaawansowanym amatorem (po prostu od czasu do czasu lubię robić fotki dla fotek, własnej satysfakcji, zrobić coś miłego dla oka, a nie strzelać małpkami), a koniec roku za pasem (trzeba robić koszty), decyzja zapadła o kupnie lampy błyskowej.
Zastanawiam się nad tytułowym modelem. Mam pytanie do starszych braci w wierze.
W związku faktem, iż najcześciej robię zdjęcia na imprezach okolicznościowych oraz w warunkach trudnych (jaskinie, groty, podziemia, bunkry) czy ten model wystarczy? Dodam jeszcze, że moje fotografie nie będą wystawiane na World Press Photo, ani na żadnym podobym evencie. Zdjęcia generalnie robię dla siebie. Czy ten model nie będzie dla mnie zbyt zaawansowany (tzn czy będę w stanie przy poziomie moich umiejętności wykorzystywać wszystkie jego możliwości). Nie chce po prostu kupować czegoś na wyrost. W końcu to fotograf robi zdjęcie, a nie sprzęt.
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Ale im lepszy sprzęt tym więcej błędów wybacza amatorowi, uwierz mi na słowo sam nim jestem. Co do lampy nie dawno sam stałem przed dylematem kupna lampy i również myślałem nad metzami w ostateczności kupiłem pentaxa, ale najważniejsze jest to żeby miała w miarę dużą moc jeżeli chcesz robić zdjęcia w jaskiniach i żeby była odchylana do góry to bardzo ważne bo zdecydowanie lepsze fotki wychodzą.
 

drus  Dołączył: 27 Gru 2009
No i właśnie ta posiada. Na to również zwróciłem uwagę.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
drus napisał/a:
Żeby nie powielać tematów napiszę tutaj.
Mam kiksa. Jako, że nie jestem zawodowcem, półzawodowcem, ani nawet zaawansowanym amatorem (po prostu od czasu do czasu lubię robić fotki dla fotek, własnej satysfakcji, zrobić coś miłego dla oka, a nie strzelać małpkami), a koniec roku za pasem (trzeba robić koszty), decyzja zapadła o kupnie lampy błyskowej.
Zastanawiam się nad tytułowym modelem. Mam pytanie do starszych braci w wierze.
W związku faktem, iż najcześciej robię zdjęcia na imprezach okolicznościowych oraz w warunkach trudnych (jaskinie, groty, podziemia, bunkry) czy ten model wystarczy? ...


Witaj,
Nie wiem czy moja podpowiedź w czymś Ci pomoże, ale podobnie jak Ty jestem fotoamatorem pasjonatem i pomimo to iż lampa ta (przynajmniej dla mnie) jest dość droga to nie żałuję zakupu. Obsługa jest bardzo prosta - mogę to śmiało powiedzieć po 1 pełnym wieczorze spędzonym z instrukcją i lampą :) Funkcji ma wg. mnie akurat tyle co potrzeba.
Myślę, że osobiście docenisz fakt, że posiada ona ruchomą w 3 płaszczyznach głowicę i możliwość zdalnego wyzwalania lampką Kiksa - fotocelę. Dzięki temu Fotografując w jaskiniach pokażesz przestrzenność tych miejsc a przez to ich magię. Nie wyobrażam sobie zdjęcia jaskini ze stalagmitami i stalaktytami zrobionego z lampą skierowana na wprost - będzie płaskie, kompletnie bez cieni.
Pozdrawiam
 

drus  Dołączył: 27 Gru 2009
Już ją posiadam :)
Faktycznie, dość prosta w obsłudze. Jestem zadowolony :)
 
pipex  Dołączył: 21 Paź 2010
dołączam się - jutro zamawiam 50tkę :)
 

julian.s  Dołączył: 18 Kwi 2008
Ja stałem się posiadaczem tej lampy od dnia 24.12.2010 - lampka zapowiada się bardzo ciekawie, w szczególności tryb Servo w wireless. Ciekawy jestem jak sprawuje się w studio wraz z lampami studyjnymi lub po podpięciu pod softbox - ktoś próbował?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Yahoou napisał/a:
posiada jeszcze tryb stroboskopowy, a nie które źródła podają, że nawet stroboskopowy regulowany. Niestety nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat w instrukcji obsługi. Czy może wiesz coś na ten temat?

julian.s napisał/a:
lampka zapowiada się bardzo ciekawie, w szczególności tryb Servo w wireless

Zdaje się, że stroboskopowego nie ma w wersji P-TTL.

P.S. Jest już wątek o tej lampie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7897
 

tomasi  Dołączył: 16 Wrz 2009
WuWu84 napisał/a:


P.S. Jest już wątek o tej lampie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7897

Tamten wątek dotyczy poprzedniego modelu 48.

Nie będzie brakować trybu automatycznego dla takiej lampy? Czasami podobno lepiej działa jak P-TTL.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
tomasi napisał/a:
Tamten wątek dotyczy poprzedniego modelu 48.

Z uwagi na "ogrom" różnic pisaliśmy o niej już tam ;-)

[ Dodano: 2011-01-05, 23:01 ]
tomasi napisał/a:
Nie będzie brakować trybu automatycznego dla takiej lampy?

Jak masz szkła bez pozycji A, to będzie bardzo brakować.
 
kajom  Dołączył: 07 Paź 2010
Cytat
Yahoou napisał/a:
czyniłem próby z trybem M w aparacie i P-TTL w lampie
I to jest chyba najsensowniejszy tryb pracy z lampą w p-TTL


[M] To jest najsensowniejszy tryb pracy do wszystkiego, prócz reporterki (amatorskiej)
ale to tylko moje zdanie.

[M] body i [M] lampy, jaka by nie była. ;-)
 

tomasi  Dołączył: 16 Wrz 2009
Mam i ja. :)
Powiem szczerze, że bardziej z wyglądu podoba mi się moja SB-28, zdecydowanie przyjemniejsza i jakby nowocześniejsza, ale to może kwestia gustu.
Jeśli chodzi o wykonanie to wolę plastik też lampy od Nikona.
Niby Made in Germany ale palnik to idealnie prosto złożony na pewno nie jest. ;)
Ale foci się z nią ok.
Będą więc dwie. :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach