barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
  Autofocus w MZ-50 a ostrość w wizjerze
Dobry!
Mam MZ-50, do tego obiektywy Pentax 35-80 i Sigma 28-80.

Autofocus włączony, obiektyw kręci, ustawia ostrość, jest potwierdzenie, a obraz na matówce jest... nieostry.

Jeśli ręcznie ustawię ostrość tak, że w wizjerze jest OK, to nie ma potwierdzenia ostrości.

I nie wiem czy:
- AF ma dość duży FF/BF i zdjęcia będą ostre ale gdzie indziej niż bym chciał,
- matówka jest przesunięta i to powoduje że w wizjerze jest nieostro, ale zdjęcia będą OK,
- coś innego się zepsuło?
- coś jest na rzeczy z moją wadą wzroku, choć patrzyłem albo w okularach albo w soczewkach.

Na razie zrobiłem 1 film tym aparatem i zauważyłem problem, ale zdjęcia akurat mam takie że nie mogę stwierdzić czy AF nie trafił czy ja źle zrobiłem.
Wiem że mogę zrobić kolejny film i na kilku zdjęciach przetestować ustawienia AF i manualne, ale kolejne 30 znów będę robił tak że się uda albo nie.
Może "ten typ tak ma" i zazwyczaj jest to jedna lub druga wada, a wtedy będę robił albo wg AF albo manualnie i zignoruję brak potwierdzenia ostrości.

Różnica między ustawieniem AF i ręcznym jest - dla małych odległości - dość spora, przy ok 80cm do obiektu (ekran :) trzeba aparat przesunąć o ok 10 cm.

Na dalszych odległościach - nie pamiętam, ale nawet przy kilku metrach da się zauważyć że obraz na matówce nie jest ostry przy użyciu AF, a przy ustawieniu manualnym nie ma potwierdzenia ostrości.

A jeśli jest to jedna, druga czy inna wada - co z tym zrobić żeby było lepiej? :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
barmiska napisał/a:
"ten typ tak ma"
Ten typ tak nie ma. Sprawdź matówkę, przedmuchaj układ AF (na dole komory lustra). Jeżeli przesunięte jest lustro lub układ AF, sam tego nie naprawisz.
A! Sprawdź też najprostszą rzecz, czyli suwaczek dioptrii.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pentagram, A MZ-50 ma regulację dioptrii celownika ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Pentagram, ten typ nie ma korekcji dioptrii.
barmiska, zrób dwa zdjęcia (na krótki dystans i na długi) z AF i dwa identyczne ostrzone ręcznie. A następnie wywołaj film i sprawdź jak jest dobrze...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Faktycznie nie ma. Aż wyjąłem z szuflady, żeby sprawdzić. 3 klatki mi jeszcze zostały na Superii 800. Muszę je gdzieś cyknąć. :roll:
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Ja bym spróbował na zasadzie camera-obscura: wmontować jakąś kalkę techniczną w miejsce kliszy i sprawdzić jak wyjdzie ostrzej: z matówki czy z AF a później to już tylko regulacja.
Nie zauważyłeś żeby lustro jakoś nienaturalnie/krzywo leżało?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
pyciar napisał/a:
Ja bym spróbował na zasadzie camera-obscura: wmontować jakąś kalkę techniczną w miejsce kliszy i sprawdzić jak wyjdzie ostrzej: z matówki czy z AF a później to już tylko regulacja.

O, to jest pomysł, ale akurat mam założony film (ale pewnie skończę niebawem nastawiając się na co drugie w miarę ostre)
A co masz na myśli mówiąc regulacja ?

pyciar napisał/a:
Nie zauważyłeś żeby lustro jakoś nienaturalnie/krzywo leżało?

Właśnie przy zmianie obiektywu zauważyłem chyba gorszą rzecz - wyłamany kawałek plastiku w komorze lustra, na dole, ale nie przy samym czujniku AF.
Jednak skończę bieżący film w trybie testów - jeden kadr na AF, jeden na matówce, a w przyszłym tygodniu zrobię zdjęcia wnętrza i może będzie jakaś konkluzja :)

Pzdr
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
barmiska napisał/a:
A co masz na myśli mówiąc regulacja ?
Raczej tylko serwis bo MZ nie ma "debug mode"
jak skończysz kliszę to zapodaj zdjęcia tych uszkodzeń - może wspólnie coś wymyślimy
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Trzy możliwości.
1 - Rozwalony wizjer - to układ dwóch rzadziej większej ilości soczewek,
2 - rozwalone mocowanie matowki - zauważyłbyś raczej
3 - Pod lustrem w komorze są podpórki lustra, one są regulowane, czasem tylko jedna albo obie, róznie to bywa. Sprawdż czy to nie podpórka Ci się wyłamała bo efekt to przesunięta ostrość a nawet rozmyty obraz.

W analogach w cyfrowych porządnych korpusach zresztą też nikt nie robił śmiesznych podkładek pod matówki, regulację robi się właśnie przy użyciu podpór lustra.
Ale, że lud ciemny i serwisy niestety również to kroi sobie podkładki :) zamiast zrobić porządną regulację.

Więc albo masz:
- regulowaną dźwignię (lepiej bo dostęp jest zawsze od strony komory lustra) im starszy korpus tym zazwyczaj lepsze rozwiązanie,
- albo mimśrody a tu bywa różnie,
czasem samotna nie rzucająca się w oczy śrubka przy samym bagnecie, jak w Ricohach,
a czasem im korpus nowszy tym więcej kłopotów lub grzebania podobnie jak w cyfrakach - czyli:
- mimośród z występami co oznacza upierdliwy specjalny kluczyk i dostęp od komory lustra,
- coś trzeba zdjąć by dostać się do regulacji, czasem wystarczy osłona bagnetu czasmi spód, a czasem okładzina, a czasem regulacja jest w komorze filmu.

Nie pamiętam już jak jest w MZ ale już seria P miała wredny kluczyk, a SF już ukrytą regulację więc w MZ będzie pewnie podobnie - czyli grzebanko :)

W sumie jak Ci się nie spieszy to w piatek rozwalę jakąs MZetę i może znajdę gdzie w serii MZ ukryli regulację.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
  Naprawione!
Zwyciężyła opcja:
Pentagram napisał/a:
Sprawdź matówkę
ale nie było to takie oczywiste od początku.
Historyjka:
Najpierw myślałem że aparat jest nieco zdezelowany, jak zobaczyłem w komorze lustra na dole nieregularnego kształtu dziurę. Nawet mi było przykro, że kupiłem rozbity aparat.
Na szczęście nie podzieliłem się z Wami tym przemyśleniem, tylko przeczekałem tę przykrość łkając w poduszkę :-)
Jak przeczekałem, to sobie przypomniałem że mam jeszcze jednego MZ-50 (robił za dekielek obiektywu)! i w nim zobaczyłem taką samą dziurę. Łkanie było zupełnie bez sensu...
Dziś znów mi się zachciało grzebać w działającej MZ-50, szukałem tych regulatorów lustra, i innych opcji, i już chciałem zobaczyć jak się wyciąga matówkę, ale na szczęście najpierw potrenowałem na zepsutej puszce. Trochę się pogimnastykowałem żeby zaczepy ramki matówki wsadzić na swoje miejsce, ale w końcu wymyśliłem że najlepiej byłoby ich nie wyciągać.
Matówka i zaczepy wyglądały całkiem dobrze, prosto, równo, i miodzio, ale po otworzeniu ramki okazało się że matówka jest założona na odwrót! (ten wystający element był po drugiej stronie a matówka była założona drugą stroną do pryzmatu niż powinna)

Odwrócenie zajęło 2 minuty, test, i wszystko działa! :)

Dzięki wielkie za sugestie, choć bez drugiej puszki bym nie wiedział że matówka jest na odwrót.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
barmiska napisał/a:
zobaczyłem w komorze lustra na dole nieregularnego kształtu dziurę.
:mrgreen: W niej siedzą czujniki AF. I faktycznie jest to dziura wydłubana chyba scyzorykiem, bo w garażu narzędzi brakło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach