Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  M42 Electric (Praktica, Pentacon, Carl Zeiss Jena), a Pentax
Pochwaliłem się kolekcją M42 Electric, wczoraj wyjąłem Pancolar-y z szuflady chcąc podłączyć do K-5 IIs i .... d. blada :evil:
Przy próbie wkręcenia 3 styki elektryczne obiektywu Electric zaczepiają o "śrubokręt" wystający z korpusu :-x
Można próbować coś podłożyć tak, aby "śrubokręt" wszedł w korpsu, a styki Electric weszły w obiektyw, ale obawiałem się, że po mocnym dokręceniu odkręcenie obiketywu od korpsusu byłoby niemożliwe :evil:
Nie chcę usuwać blaszki (sprężynki) z adaptera, żeby całość się nie rozpięła przypadkowo, no chyba że usunięcie blaszki z adaptera to jedyny spoób (po usunięciu blaszki można adapter zamocować na gwincie obiektywu i taki skład wpinać w bagnet korpusu, ze wspomnianym wyżej ryzykiem samoczynnego przypadkowego rozpięcia np. przy ustawianiu ostrości lub przysłony).
Jak sobie poradziliście z wpinaniem [doskonałych] szkieł Carl Zeiss Jena M42 Electric do Waszego Pentaksa?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie wiem jak zachowują się wersje electric, używam zwykłej. W moim przypadku dokręciłem na max adapter do obiektywu i nawierciłem otworek pod bolec blokady w dupce. Działa jak oryginał bagnet K. Wystający element w momencie wciśnięcia wajchy blokady powinien się schować.
Poszperaj trochę sporo tu było o M42.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Prakticant, przełącz w korpusie na MF, a wówczas śrubokręt sie schowa. Pzdr.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  M42, a zdjęcia z lampą AF540FGZ - jaki tryb?
OK, dzięki, przełączam korpus na MF i "śrubokręt" się chowa w korpus :-) , naciskam dźwignię bolca bagnetu korpusu i bolec się chowa w korpus :-P , przełączam w Sonnarze przysłonę na MF i odwracam gwintem M42 do góry, żeby bolec przysłony się schował w obiektywie :mrgreen: , i czwartą ręką wkręcam obiektyw Electric w korpus pilnie słuchając, czy nie zawadza o styki elektryczne korpusu, udało się :evilsmile:

No i teraz PYTANIE:
Jak ustawić lampę AF540FGZ, żeby dało się pracować z obiektywem M42 - czy lampa przeczyta czy nie przeczyta aktualne ISO z korpusu? Trzeba ręcznie ustawiać ISO w lampie? Dziwi mnie, że gdyw lampie zmieniam f przysłony, to jednocześnie zminia się ISO, a gdy w lampie zmieniam ISO, to jednocześnie zmienia sięf przysłony :roll: .
Pierwsze strzały albo przypadkowo dobrze naświetlone, albo bardzo mocno przepalone lampą :oops:
Chciałbym pracować z obiektywami M42 o ogniskowych 50mm-135mm w trybie "Slow sync" na czasach powiedzmy 1/50 - 1/160, a korpus powinien automatycznie dobierać ISO do poziomu światła zastanego (tła), lampa ma służyć do dodatkowego doświetlenia głównego motywu (Fill-in flash). Niestety zarówno po ustawieniu korpusu w tryb Tv jak i TAv K-5 IIs upiera się, aby za każdym przyciśnięciem spustu migawki do połowy ustawiać czas 1/20 (no akurat w mieszkaniu o tej porze tak ustawia).
Dla odmiany z Sonnarem 200mm chciałbym pracować w trybie HSS na czasach 1/200 - 1/250.
Generalnie: czy trzeba jednocześnie przyciskać zielony przycisk i spust, żeby korpus automatycznie dobierał parametry?

-----
powalos napisał/a:
w korpusie na MF, a wówczas śrubokręt się schowa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakiekolwiek tryby TTL tylko z obiektywem bez styków. Z obiektywami M42 wyłącznie manual i automatyka własna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach