Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Tani lustrzany 500mm 800mm ?
Witam

Chodzi mi po głowie zakup jakiegoś lustrzanego obiektywu 500-800mm. Niekiedy na aledrogo można coś upolować po taniości, ale czy warto?
Obiektyw chciałbym wykorzystać do czegoś w rodzaju dalekich obserwacji, czyli w skrócie fotografia jednej górki z drugiej górki. Oczywiście gdy będzie to możliwe (widoczność) stąd dość ważne są wymiary.

Po pobieżnym przejrzeniu aukcji, dostępne są trzy konstrukcje:
500 mm Mirror f/8.0 77 x 87.7 mm / 320 g
500 mm Mirror f/6.3 98 x 119.5 mm / 705 g
800 mm Mirror f/8.0 111 x 114.5 mm / 946 g

Najtańszy i najbardziej poręczny jest 500 mm Mirror f/8.0 i jeżeli już coś bym brał w celach poznawczych, to chyba właśnie ten model.
Ale czy warto?
Różnica pomiędzy tym a jaśniejszą 500mm f/6,3 jest dość duża zarówno gabaryty jak i ciężar.
Wstępnie będę krążył wokół 500 mm Mirror f/8.0 no chyba że ktoś z czytający poradzi i uzasadni inną opcję, bo jednak szkoda wywalać pieniądze w błoto

- Pytanie do Was, co o tym myślicie, warto?
- Jakiej firmy, bo bywają różne. Podejrzewam że konstrukcja jest taka sama/podobna a jedyna różnica to firma i jej kontrola jakości :-)
- pomijając ogniskową jak wypada jakość obrazka z 500mm Mirror f/8.0 w porównaniu do sigmy 70-300mm 1:4-5,6 @300 ?
- A może sobie odpuścić i jeżeli już to szukać czegoś innego... jakiś adaptall, jakiś radziecki...
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@jedrus68
Przyznam że o tym nie pomyślałem.
Ten koło którego krążę ma chyba 80mm średnicy i na mocowanie t2 więc powinien się zmieścić, f/6.3 jest faktycznie większy (98 x119.5 mm) ale właśnie nie wiem czy różnica jest na tyle duża (obrazkowa) by do niego dopłacić, a jak widzę jest ok 2x droższy.
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
Są w sieci informacje jak można taką beczkę po założeniu pierścienia ustawić do normalnego używania
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Ruski ZM-5SA 500/8 mieści się pod lampę w K30 i K100D.Z kołnierzowym adapterem ostrzy poza znaczek nieskończoności.Zdjęcia da radę robić nawet z ręki,szczególnie na wyższych czułościach,ale lepiej skorzystać ze statywu-mniej drgań,potwierdzenie ostrości nie głupieje,a przejechać punkt łatwo.Zdjęcia bez rewelacji,trzeba później popracować nad kontrastem choćby,ostrość dla mnie do przyjęcia,chociaż większość psioczy,że mydło.No i specyficzne rozmycie tła.Jedni lubią,innym przeszkadza.
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
Z sowieckich jest jeszcze 3M-6A (500mm f/6,3). Pasuje bez pierścieni do k-5 a z najmniejszym do k20d. Da się bez problemu wyregulować ostrość na nieskończoności za pomocą 3 śrubek. Za taką cenę jestem z niego zadowolony.

moon by Tob J, on Flickr
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Miałem Samyang 500 mm Mirror MC f/8.0. Jak szybko kupiłem tym szybciej sprzedałem. Mały, zgrabny, tani, robi fajne obwarzanki... jakość zdjęć żadna. :roll:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
ADestroyer, zostały Ci jakieś zdjęcia z niego?
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Wyjdzie cos takiego:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Większość się mocuje bez problemu.
Nie mieścił się Panagor 500 i Sigma o ile pamiętam. To znaczy też się mieściły ale trzeba było poluzować mocowanie T2 lub nie idealnie równo je zamocować, przeszkadzał występ mocowania statywowego i czepiał nie o obudowę lampy a o spód korpusu.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A tak troszkę z innej strony...

Jak wyglądało by porównanie produkowanych dzisiaj np.Samyang z pełnosprawnym ale nieprodukowanym od dawna, nazwijmy je markowymi obiektywami lustrzanymi o podobnych parametrach?
Czy kręcimy się wokół jednego schematu optycznego i brandowaniem, czy jednak są między nimi jakieś różnice na + lub -.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Większość to proste cztero/pięcio soczewkowe układy.
Z lustrzanych najbardziej złożony był chyba Vivitar series 1 450mm F4,5, ale to rzadkie i drogie szkło.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
AChmiel, Podbijałeś kontrast? Na flickr jest sporo zdjęć w zupełnie zadowalającej jakości, ale odnoszę wrażenie, że oprócz wyostrzenia mają bardzo podbity kontrast. Rozumiem, że po obiektywie lustrzanym mogę się spodziewać słabego kontrastu, ale niezła ostrość i brak aberracji chromatycznej powinny pozwalać na sporą obróbkę.

Zastosowanie to zdjęcia dużych ptaków (żurawie, czaple) i ssaków z samochodu w połączeniu z Olympusem mikro 4/3 i generalnie jako lekki teleobiektyw do niego na rower i w góry do udokumentowania na FB/bloga co przez lornetkę wypatrzyłem zamiast dźwigać w plecaku 60-250/4 z K-7 "bo może się przydać".

Druga sprawa to jak wypadają na tle tanich superzoomów. Porównywałem ostatnio Sony H300 o ekwiwalencie 875 mm i crop z 60-250/4 miał wyraźnie więcej szczegółów, ale ogólnie nie wyglądało to źle.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Tylko takie Ptaky byłem odnalazłem. ;-)

Samyang Mirror MC 500/8.0


Samyang Mirror MC 500/8.0
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Dzięki :-)

Chyba jednak skusze się przetestować na przynajmniej dwa tygodnie z jakiegoś sklepu internetowego.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
WuWu84 niestety nie podbijałem kontrastu - to kwestia sceny. Specjalnie szukałem dla efektu, bo chciałem mieć kółeczka.
Cd z tej samej seii (dla zabawy):
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
Sid Gotama napisał/a:
- A może sobie odpuścić i jeżeli już to szukać czegoś innego... jakiś adaptall

- Tamron SP 350mm F/5.6, 06B raczej nie po taniości, trudno ustrzelić w dobrej cenie
- Tamron SP 500/8, 55BB, tego już da się nabyć za rozsądną kasę (może nie allezło, ale ebay)
pozdrawiam
kp
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Oglądałem ostatnio zdjęcia ptaków robione DA*60-250 z telekonwerterem x2 ... Daj boże zdrowie! Chyba żaden lustrzaniec nie zbliży się do tego poziomu ...
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@klimecki_
"po taniości" to okolice 200-400 zł w zależności od tego za co, niekiedy się trafia samyang za 200zł a niekiedy...
Na alledrogo widziałem nie lustrzanego Tamrona 200-500 adaptall ale za wiele info na jego temat nie znalazłem na polskojęzycznych stronach/forach/itd.
Z drugiej strony kolubryna straszna i podejrzewam że wiele "świata" by ze mną nie zobaczył ;-)
Stąd właśnie spoglądam na lustrzane a że fotograf ze mnie żaden to trochę się tego typu obiektywów (bez przysłony) obawiam.
@kapselleek
Fotografia ptaków mnie raczej nie interesuje, chodzi mi bardziej o coś w rodzaju dalekich obserwacji. Próbowałem Sigmą 70-300 macro ale na 300mm szału nie ma a w wypadku gór dochodzi jeszcze mgiełka z nad nich po podpięciu TC to już w ogóle.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
Sid Gotama napisał/a:
"po taniości" to okolice 200-400 zł w zależności od tego za co

za SP 500/8 można imho dać tyle, ile kosztują nowe chińczyki o podobnej konstrukcji tj. 400-500pln. nad wieloma stary tamron będzie ciągle górował, warunek - jego kondycja ma być tip-top (z tym bywa różnie -szkło jest stare, widziałem egzemplarze z grzybem). pewnym plusem tamrona przy nie przepłaconym zakupie jest brak strat przy sprzedaży (seria SP ma i będzie miała fanów, zwłaszcza w dobie aparatów wspomagających manualne ostrzenie), a uwierz szkła lustrzane są baardzo specyficzne. ogniskowa wymusza krótkie czasy lub statyw, robi się wąsko, ostrzenie jest upierdliwe (w wizjerze ciemno, pewność ostrości z k5 miałem wyłącznie z LV). surowy obrazek może rozczarować (słaby kontrast, ostrość jakaś tam jest, ale to nie to co dobre konstrukcje wielosoczewkowe, zawsze coś poprawiałem programowo). na plus to efekty (odzwzorowanie refleksów/źródeł światła, 'bokeh' krzaków itp:)), których zwykłymi tele nie uzyskasz, kompaktowe rozmiary i waga (coś jak pękaty słoik po dżemie, ok 0.5kg). swojego używam sporadycznie, kilka razy w roku jako opcjonalne tele które gdzieś tam upchnę. rzadko, głównie przez upierdliwość używania (wizjer który preferuję, ze zwierciadlanym obiektywem jest dla mnie niepewny -ostrość zazwyczaj 'w kieleckim'), więc zwykle taszczę tele wielkości ~pękatej coli 2l.
Sid Gotama napisał/a:
Na alledrogo widziałem nie lustrzanego Tamrona 200-500 adaptall

jeśli światło 5.6 i SP to całkiem niezły, ale dla wytrwałych (prawie 3kg), ten ze światłem 6.9 to padaczka.
pozdrawiam
kp
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja używam-od czasu do czasu- RUBINARA 8/500 makro MC. Jak na moje potrzeby zupełnie wystarczający i stosunkowo lekki. Bez kłopotu podpinam go poprzez przejściówkę z cienkim kołnierzem do K-5. Gdzieś mam fotki "łysego". Jak dojdę gdzie to postaram się wstawić. Pzdr.

Zalazłem więc wstawiam. Oczywiście jest to crop z całego RAW-a

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach