pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
[sample] SMC FA* 80-200mm F/2.8
Cześć,

Kilka sampli z FA* 80-200 f/2.8.
Temat ma charakter rozwojowy, będę wrzucał coś raz na jakiś czas w miare robienia porządku na dysku. Słyszałem, ze Ricoh planuje DA* o podobnym zakresie ogniskowych więc za jakiś czas będzie go z czym porównać.

Fajne szkło, jak to FA*, ostre, kontrastowe, z fajnym bokehem i kolorami które trzymają mnie w systemie.
Kolegom którzy uważają że "Tamron 70-200/2.8 jest ciężki" polecam omijanie tego potwora szerokim łukiem, waży tyle co półtora Tamrona.
Jak to w starych szkłach - dużo CA.
Kto i po co wymyślił Power Zoom - nie mam pojęcia... Za to sprzęgło AF - piękna sprawa chociaż oczywiście wolałbym Quick Shift (zdaje się że w 1995 roku jeszcze nie było).

Do odwołania: wszystkie fotki z K-5, zwykle jpg prosto z puszki (chociaż mam postanowienie noworoczne, nie robić jpg prosto z puszki ale sami wiemy jak to bywa z postanowieniami... :mrgreen: ), lekka korekta w gimpie, krzywe, rozmiar itp.
Uczę się skanować i mam troche Velvii do wywołania więc może i jakieś analogowe się pojawią za jakiś czas.

Forumowiczów posiadających to szkło zapraszam do udziału w temecie, sampli w sieci niewiele a chętnie bym jakieś zobaczył, szczególnie robione przez osoby zajmujące się tematem profesjonalnie.

Trochę danych:

- staroć i pleśniak, produkowany od 1995 do 2005 roku
- 16 elementów w 13-tu grupach, 9 listków przesłony
- 1510 gramów / 195mm długości (bez osłony)
- IF czyli internal focusing, długość obiektywu nie zmienia się podczas ostrzenia przez co obiektyw nie zasysa dużo syfu
- minimalna odległość ostrzenia: 1.4m
- sprzęgło AF/MF, podczas zmiany trybu (przesunięcie pierścienia przód / tył) obiektyw wysuwa / wkłada do body śrubę AF - nie trzeba przełączać trybu na body (w Tamronie trzeba)
- zintegrowany uchwyt do statywu pozwalający na zmiane kadru poziom / pion bez dotykania statywu
- Power Zoom, rozładowuje baterię, pewnie dodaje ładnych kilka gramów wagi, poza tym - nie robi nic
- osłona ta sama co w FA*28-70, jak widać i w latach dziewięćdziesiątych działy marketingu nie próżnowały...

[ Dodano: 2016-01-11, 23:35 ]
[/url]

[ Dodano: 2016-01-11, 23:36 ]
[/url]

[ Dodano: 2016-01-11, 23:45 ]
Obie fotki na 200/2.8.

[ Dodano: 2016-01-15, 22:45 ]
[/url]

Fota niezbyt udana (zdaje się że operator kapiątki - próbujac przekonac dziadygę że fotki z ostrością tam gdzie być powinna są całkiem ok - przekadrował ptaszydło w punkt AF a drugiego przekadrowania zrobić już nie zdążył obcinając przy okazji łapki temu misiu) ale do celów demonstracyjnych się nadaje.
Parametry te same co poprzednio.

[ Dodano: 2016-01-17, 00:11 ]
f/3.2, 160mm:
[/url]

[ Dodano: 2016-01-17, 00:13 ]
Tutaj przymknięty od f/5.6, fota nieciekawa ze wzgledu na tragiczne tło ale pokazuje że po przymknięciu szkło daje fajny efekt 3D:



[ Dodano: 2016-01-17, 00:17 ]
edit: nie mogę zedytować / wywalić posta a widze że po przeskalowaniu itd efekt 3D zniknął, musicie mi wobec tego wierzyć na słowo :-P .

[ Dodano: 2016-01-17, 00:22 ]
Plasterek na ustwwieniach domyślnych, tj 200/2.8:



To tyle narazie, mam jeszcze trochę kadrów z tego szkła ale jak narazie nie mogę znaleźć kilku folderów. Poszukiwania trwają :-) .
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Jakość fotek bardzo mi się podoba
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
pokorak napisał/a:
Słyszałem, ze Ricoh planuje DA* o podobnym zakresie ogniskowych więc za jakiś czas będzie go z czym porównać.


To nie plany, to rzeczywistość. Obiektyw już jest ale do dystrybucji trafi na wiosnę tego roku.
 
pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
Kilka starych klatek z FA80-200:
Wszystko tłuczone zezowatym K-5.














i na koniec rower wszystkich rowerów:

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W fotkach Pokoraka widać ten efekt 3D ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach