ZbyszekB, w DxO nie ma importu fotografii. Nie zarządzasz nimi jak w LR i nie jest tworzona baza danych. Plusem jest to, ze baza nigdy nie zostanie uszkodzona, usunięta czy tez w przypadku tworzenia kopii zapasowych nie ma problemu z zajętym miejscem. Minusem jest brak importu aktywnego. Po prostu zarządzasz fotografiami na zasadzie drzewa z plikami. Sam musisz je zrzucić na dysk w odpowiednie miejsce i sam odnaleźć, aby edytować w DxO. Do tego możesz posłużyć się powyższym programem, ponieważ obsługuje komendy utwórz folder oraz umożliwia przenoszenie fotografii zaznaczonych na pasku na zasadzie podnieś/upuść.
Plusem jest to, ze nie rośnie baza danych w postaci jednego wielkiego pliku, a w przypadku utraty pliku odpowiadającego edycji fotografii traci sie tylko informacje edycyjne dotyczące tej jednej fotografii. Czy w LR istnieje ryzyko utraty lub uszkodzenia bazy danych? Tak, istnieje.
Z ważnych rzeczy do ustawienia na początek to wsparcie OpenCL oraz wsparcie procesorem graficznym jeśli jest dużej mocy obliczeniowej. Żeby to włączyć(nie pamiętam czy to jest automatycznie zaznaczone - chyba wsparcie procesorem tak, ale wsparcie OpenCL trzeba samemu zaznaczyć) należy rozwinąć na górnym pasku EDIT i kliknąć PREFERENCE. Otworzy się zakładka z trzema stronami umożliwiającymi konfigurację. Na trzeciej są właśnie powyższe. Jest jeszcze możliwość zaznaczenia ilości renderowania jednoczesnego kilku plików przy eksporcie. Domyślnie są 2. Czyli jeśli zadamy DxO eksport większej ilości fotografii do wybranego formatu to program równolegle będzie renderował po dwa pliki. Sprawdzałem różne ustawienia. Przy komputerze o mocy obliczeniowej adekwatnej procesorowi AMD FX8350 4.0Ghz i 16 GB ram z kartą graficzną geforce 650TI 2GB ram różnice w renderowaniu jednoczesnym 4 fotografii są niewielkie. Program umożliwia jednoczesny eksport 8 fotografii. Nie sprawdzałem. Jedno co się potwierdza, to to, że im więcej program prowadzi wątków tym częściej zdarzają się błędy w eksporcie i należy ponowić eksport fotografii z błędem. Oczywiście program nas o tym poinformuje i oznaczy wszystko czerwonym kolorem. Na tablicy E zaznaczone po kolei powyższe miejsca.
E
Jest jeszcze dużo możliwości przejścia od razu do pewnych czynności -np. do druku, czy możliwość obrócenia fotografii, które nie mają zapisanej informacji o położeniu, lub po prostu aparat źle zinterpretował nasze wymyślne ujęcia. Tym zajmiemy się przy omawianiu głównego panelu edycyjnego, a sam druk omówimy na końcu. Ze względu na kilka poważnych wad uważam ten moduł za największą piętę achillesową programu. LR ma o wiele lepszy moduł druku.
Jak wygląda działanie programu? Może niech przedstawi to fotografia przykładowa. Nazwijmy ją gniotem a.
Gniot a bez jakichkolwiek edycji wyeksportowany z LR.
Gniot a po wstępnej automatycznej edycji w DxO - bez ruszania palcem
Gniot a po edycji trwającej 2 minuty.
Warto kliknąć fotkę i poprzez zmianę okien w przeglądarce internetowej obserwować jak wyglądają różnice.
Główny panel w module edycyjnym w programie nazywany CUSTOMIZE(F)
F
Omówmy teraz wskazane na tablicy F punkty.
1 - to ogólny podgląd z funkcjami powiększania fotografii. Obok x zamykającego paletkę jest rozwijane menu, w którym mamy możliwość przemieszczania jej z lewej na prawą stronę, odczepienia, zminimalizowania i przesuwania względem innych paletek poniżej czy powyżej. To menu jest dostępne dla każdej paletki funkcyjnej. Jeśli zamkniesz paletkę, ponowne jej wywołanie odbywa się z menu górnego w rozwijanej zakładce PALLETES. Jest tam też możliwość stworzenia własnej paletki na którą na zasadzie przeciągania i upuszczania nanosimy ulubione narzędzia. Stworzenie własnych paletek znacznie może uprościć obsługę i wygląd DxO.
2 - parametry EXIF wybranej fotografii.
3 - paleta presetów z możliwością tworzenia katalogów na własne presety. Jest również możliwość eksportowania presetów w celu przeniesienia między komputerami. Do tych funkcji mamy dostęp z ikon znajdujących się na samej górze paletki. Ode lewej: stwórz nowy folder, utwórz nowy preset z obecnych ustawień edycyjnych, kopiuj ustawienia presetu, i import i eksport presetów. Można sobie stworzyć własny folder ze swoją nazwą i w nim będziemy umieszczać presety. Moduł ten u użytkowników podstawowej wersji DxO nie jest zaopatrzony w presety pochodzące z DxO Film Pack. Po instalacji tego modułu pojawiają się nam dodatkowe presety oprócz samej paletki edycyjnej.
4 - histogram z możliwością pokazywania na fotografii partii prześwietlonych i niedoświetlonych włączanych za pomocą ikon księżyca i słońca. Po prawej stronie możemy wyświetlić poszczególne składowe koloru w rozkładzie świateł i cieni klikając na R, G i B, oraz kanał luminacji L. Histogram nie jest aktywny w takim znaczeniu jak w LR. Tutaj żadne przytrzymanie przyciskiem myszki nie wprowadzi nam zmian w fotografii.
5 - paletki edycyjne - omówimy po kolei za chwilę
6 - narzędzia kadrowania i przekształceń - tutaj prawdopodobnie użytkownicy mający tylko DxO nie będą mieli wyświetlane tych przekształceń, ponieważ one są dostępne po zainstalowaniu modułu DxO View Point. Moduł ten też omówimy później. Jest też dostępna gumka do usuwania niechcianych rzeczy, kroplomierz do edycji balansu bieli, no i narzędzie prostowania linii horyzontu.
Na dolnym pasku z fotografiami, przy większości pojawił się wykrzyknik. W ten sposób program daje nam znać, że po eksporcie tychże fotografii zostały naniesione zmiany, a więc należy, wg programu, dokonać kolejnego eksportu dla otrzymania najnowszych plików wynikowych. Czy tego dokonasz zależy już od ciebie.