Czy Twój aparat miał problem z przysłoną (solenoidem)?
Nie, przebieg do 10 tys.
26% Complete
21 (26%)
Nie, przebieg do 15 tys.
12% Complete
10 (12%)
Nie, przebieg do 20 tys.
7% Complete
6 (7%)
Nie, przebieg do 30 tys.
11% Complete
9 (11%)
Nie, przebieg do 50 tys.
3% Complete
3 (3%)
Nie, przebieg do 100 tys.
5% Complete
4 (5%)
Tak, przebieg do 10 tys.
16% Complete
13 (16%)
Tak, przebieg do 15 tys.
5% Complete
4 (5%)
Tak, przebieg do 20 tys.
6% Complete
5 (6%)
Tak, przebieg do 30 tys.
3% Complete
3 (3%)
Tak, przebieg do 50 tys.
2% Complete
2 (2%)
Tak, przebieg do 100 tys.
0% Complete
0 (0%)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
WaldekW, mam wrażenie, że Ty w ogóle nie spotkałeś się z tematem ciemnych klatek i awarii modułu przysłony, a teraz koniecznie chcesz pokazać, że Pentax to świetna firma, tylko trolle na forum robią dziwne ankiety, które z góry zakładają wynik. Oczywiście wynik negatywny.
Tu jest skondensowany problem:
https://www.pentaxforums....ey-results.html
Jeśli po lekturze powyższego nadal uważasz, że problem jest wydumany, albo że lustrzanki entry-level powinny być używane tylko w niedzielę, to już nic więcej nie poradzę.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Spotkałem się, tylko słyszałem że to przypadłość K-30. Pentax K-30 bardzo szybko został zastąpiony przez K-50 (wg mnie podejrzanie szybko i aparatem patrząc na dane techniczne niczym nie różniącym się). Poza tym K-50 i późniejsze modele są cały czas w sprzedaży. K-30 to nawet z drugiej ręki trudno kupić (czyżby nie chcieli się go pozbywać?). Nie chcę pokazać, że Pentax to świetna firma, chociaż mam takie przekonanie, że nie jest tak źle jak ankiety malują (pewnie wyjdzie, że 30% aparatów jest dotkniętych tylko tą awarią). Poza tym jak widzisz Ty doszedłeś do wniosku, że ja chcę pokazać, że Pentax to świetna firma a kojut doszedł do przeciwnego wniosku. Moim zdaniem ankieta byłaby lepsza gdyby nie obejmowała modelu K-30. Były by tylko modele, które są aktualnie w sprzedaży. Byłby lepszy obraz na "skalę zjawiska" i wiadomo by było czy Pentaxa kupować czy nie.
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
WaldekW napisał/a:
Moim zdaniem ankieta byłaby lepsza gdyby nie obejmowała modelu K-30. Były by tylko modele, które są aktualnie w sprzedaży. Byłby lepszy obraz na "skalę zjawiska" i wiadomo by było czy Pentaxa kupować czy nie.


Bez sensu - K-30 i następne modele, o których wspomina ankieta (K-50, K-500 etc.) akurat pod względem felernego elementu niczym się nie różnią.
I to właśnie (pewnie ze względu na staż na rynku) K-30 był pierwszym, w którym opisano i zdiagnozowano problem.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW napisał/a:
Spotkałem się, tylko słyszałem że to przypadłość K-30.

Patrz, czytaj i płacz https://www.pentaxforums....ey-results.html :mrgreen:
WaldekW napisał/a:
Pentax K-30 bardzo szybko został zastąpiony przez K-50 (wg mnie podejrzanie szybko i aparatem patrząc na dane techniczne niczym nie różniącym się).

Premiery:
k-30 maj 2012
k-50 czerwiec 2013
k-s1 sierpień 2014
k-s2 luty 2015 (poprzednik to musi być dopiero bubel!)
A żeby nie było, że to jakiś wyjątek ostatnich kilku lat:
K-m wrzesień 2008
k-x wrzesień 2009
k-r wrzesień 2010
WaldekW napisał/a:
nie jest tak źle jak ankiety malują (pewnie wyjdzie, że 30% aparatów jest dotkniętych tylko tą awarią).

Dokładnie tyle mniej więcej wyszło na Pentaxforums. To dość dużo, nie sądzisz?
WaldekW napisał/a:
Poza tym jak widzisz Ty doszedłeś do wniosku, że ja chcę pokazać, że Pentax to świetna firma a kojut doszedł do przeciwnego wniosku.

Co???? W którym miejscu napisałem, że twierdzisz iż Pentax to kiepska firma?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Gdybym jeszcze raz miał wybierać system, mając tyle pieniędzy ile miałem na K-50, to i tak znów byłby to Pentax. Po prostu lustrzanki entry level biją konkurencję na łeb - jakością wykonania, ergonomią i parametrami. Ponieważ to sprzęt dla amatorów to nikt nie wymaga, żeby np. migawka wytrzymała powyżej 100 tys. cykli. Producent nigdzie nie określa gwarantowanej liczby klapnięć. Uczciwie.
Ale stosowanie elementu, który psuje się przed osiągnięciem 10.000 cykli jest mało poważne. On nie miał prawa się zużyć, on się po prostu zepsuł.

Z linkowanego artykułu na pentaxforums wynika, że "tylko" 30% aparatów uległo awarii. Dodam, że NA RAZIE tylko 30%.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Color napisał/a:
Z linkowanego artykułu na pentaxforums wynika, że "tylko" 30% aparatów uległo awarii. Dodam, że NA RAZIE tylko 30%.

Pewnie już o tym pisałem, ale jednak upierałbym się, że jest to 30% ankietowanych, a więc forumowiczów. Większość użytkowników mogła nawet nie wiedzieć o ankiecie gdyż nie udzielają się na forum (może nawet nie wiedzą o jego istnieniu...)
Często to usterka właśnie skłania do szukania pomocy w internecie.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Co ciekawe np. K-50, K-S1, K-S2 wystarczy spojrzeć na specyfikację, to zupełnie inne (różne) aparaty. K-30 i K50 to takie same aparaty. Premierę K30 i K-50 dzieli tylko rok, K-50 jest w ciągłej sprzedaży: https://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/7451029 Pentaxa K-30 nie ma w sprzedaży, nie było go rok i dwa lata temu. Może ktoś pamięta w jakich latach był sprzedawany?
Największym bublem wśród lustrzanek (i w ogóle aparatów) został ogłoszony Pentax K-S1. Oczywiście niesłusznie, bez żadnych podstaw do tego. Internauci się zmówili a wiele portali fotograficznych to potwierdziło. Np. najgorszy aparat 2014r:
https://petapixel.com/2014/12/11/best-worst-cameras-lenses-2014-according-camera-store/
 

moonraker  Dołączył: 21 Sty 2016
na moim K-S2 właśnie dobija 10k i jak do tej pory nie doświadczyłem żadnych objawów na szczęście (swoją drogą to nie ma żadnych śladów używania w ogóle - aż specjalnie szukałem jakiejś ryski czy czegoś - nic. zero.)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
plis napisał/a:
Często to usterka właśnie skłania do szukania pomocy w internecie.

Całkowicie się z tym zgadzam.

WaldekW, takie rankingi można o kant 4 liter potłuc. Zwłaszcza takie, w których ludzie głosują i pozbawione są większej merytoryki. Komuś się podoba, albo jest posiadaczem i głosuje za, a innemu nie podoba się kosmiczny wygląd (jak w KS-1) i głosuje przeciw.

Ja swoim K-50 jestem wciąż zachwycony i daleko mi do tego, żeby uważać go za bubla.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Na dzień dzisiejszy ok. 35% amatorskich lustrzanek Pentax tzw entry level dotkniętych jest tą jedną tylko wadą przysłony (tak wychodzi z ankiety). :mrgreen: Czy jest to możliwe? W ankiecie jest to możliwe, w rzeczywistości nie jest. Żaden wysoko przetworzony i skomplikowany technologicznie produkt nie utrzymał by się w sprzedaży przez tak długi czas z tak dużą awaryjnością (np. K-50 sprzedawany jest już 4 lata). Jeżeli nie utrzymał by się w sprzedaży to nie naprodukowali by tego tyle.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
WaldekW, nie rozumiem. Próbujesz zaklinać rzeczywistość?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Color, może rozwiniesz co masz na myśli, jakie zaklinanie rzeczywistości? Zdecyduj, czy ten ranking odzwierciedla rzeczywistość czy nie, bo jak rozumieć to:
Color napisał/a:
...
WaldekW, takie rankingi można o kant 4 liter potłuc...
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
WaldekW, o jakim rankingu piszesz? O tym, w którym internauci się skrzyknęli i ogłosili K-S1 najgorszym aparatem? Do tego już się odniosłem.
Wg opinii internetowych taka Skoda Felicia nie miała prawa jeździć, tylko ciągle stać w warsztacie. Miałem kilka lat, nigdy nie zawiodła.

Ja po prostu nie dyskutuję z faktami, a fakty są takie, że w tych apartach, w których występuje ten sam moduł przysłony (czyli m. in. K-30 i K-50) najprawdopodobniej wadliwie jest on zaprojektowany o czym świadczą częste awarie.
I tyle.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Ja nie pisałem o rankingach tylko o opiniach internautów na temat K-S1 a Twoją wypowiedź błędnie skojarzyłem z ankietą w tym wątku. Zresztą w ogólnym przypadku ranking czy ankieta na jedno wychodzi (przynajmniej jeśli chodzi o wyniki bo rankingi kształtują opinię).
Co do ankiety w temacie tego wątku. Są prawa rynku i wyniki tej ankiety tym prawom zaprzeczają. Gwarancja sklepu 2 lata to standard. Był czas gdy gwarancja na Pentaxa była 3 lata (promocja firmy Pentax). Gwarancję można przedłużyć za dopłatą. Jak się ma do tego awaryjność ponad 30% i sprzedaż produktu przez 4 lata (K-50)? Sklepy zawalone byłyby zwrotami i zamiast sprzedawać zajmowały by się gwarancjami. Dla tego typu produktów awaryjność na poziomie 8% to max. Owszem, zdarzają się wpadki ale wtedy taki produkt krótko jest na rynku, na pewno nie będzie 4 lata w sprzedaży.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
WaldekW, Ty znowu swoje. OK. Zostawmy tę ankietę. Próbowałeś zagłębić się w artykuł na pentaxforums?
Jaki obraz Ci się maluje po jejgo przeczytaniu? Że to wymysły? Że uszkodzonych aparatów jest zdecydowanie mniej, niż wskazują na to ankiety?
Już nawet serwisy fotograficzne na swoich stronach www ogłaszają, że mają w ofercie usługę pod tytułem "naprawa modułu przysłony" w K-30/K-50.
Czy robiłyby to, gdy odsetek uszkodzonych aparatów był znikomy?
VW swojego czasu przez kilka lat montował silnik diesla 2.0 w różnych modelach samochodów. Silnik, albo jego część, był źle zaprojektowany. Pękała głowica czy coś... I jakoś samochody nadal były sprzedawane. Jednemu głowica pękła na gwarancji, innemu zaraz po, a jeszcze innemu po 100000 km. I jakoś rynek nie zweryfikował natychmiast sprzedaży...
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Color napisał/a:
...
Już nawet serwisy fotograficzne na swoich stronach www ogłaszają, że mają w ofercie usługę pod tytułem "naprawa modułu przysłony" w K-30/K-50.
Czy robiłyby to, gdy odsetek uszkodzonych aparatów był znikomy? ...
Znikomy? Co rozumiesz przez znikomy? Te 8% o których pisałem to awaryjność na granicy bubla. Awaryjność 30% to bubel do kwadratu, w praktyce niemożliwy do osiągnięcia w dłuższym okresie czasu. Nie da się przez 4 lata sprzedawać bubla do kwadratu, czyli produktu takiego jak lustrzanka z awaryjnością 30%.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Uda mi się sprowokować Ciebie żebyś napisał coś nt. linkowanego artykułu na pentaxforums?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
A co można napisać? Każdy widzi i albo w to wierzy, albo nie. Ciekawa jest Tabela1 z podziałem na modele. Najgorzej wypada K-500, 45% awaryjnych korpusów, najlepiej K-S1, 0%. Z tych danych wynika, że Pentax w K-S1 wprowadził bezawaryjny moduł przysłony, po czym w K-S2 wrócił do awaryjnego. Może te awarie to taka reklama?
 
nimmid  Dołączył: 25 Cze 2006
Panowie, wracamy do tematu ;)

K-30, przebieg około 6000, jak do tej pory niedoświetlił 2 klatek, więc póki co nie uznaję tego jako usterkę.

ps. odkąd przeczytałem że problem nasila się przy rzadszym używaniu, zacząłem więcej pstrykać, nie tylko w niedzielę ;)
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
nimmid napisał/a:
ps. odkąd przeczytałem że problem nasila się przy rzadszym używaniu, zacząłem więcej pstrykać, nie tylko w niedzielę ;)


TO JEST MIT i nie ma reguły czy używasz sporadycznie, czy często.
Pentax potrafi z dnia na dzien z 2-5 klatek niedoświetlonych, nagle czynić 50-60 takich czarnych zdjęć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach