tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
  Jakiego kompa polecacie?
Po zapoznaniu się z tematem Fafniaka:
http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0
gdzie rozmowa z Core 2 Duo zeszła na jakże zacny ZX Spectrum, za dużo wywnioskować nie mogę i proszę o pomoc.
Brat cioteczny chce kupić swoim chłopakom kompa tak za 3tys. ja już z lekka wypadłem z obiegu, jeśli ktoś miałby chęć to może podrzuciłby jakąś przykładową specyfikacje z czego złożyć, 3k ma wystarczyć na puszkę monitor i drukarkę, komp potrzebny jak to dla dzieciaków na pierwszym miejscu pewnie gierki a potem jakaś nauka.
Ja wolałbym żeby było jak najmniej wiatraków, płyta główna, vga itd, bo ja to mam poskręcać do kupy i nie chcem potem latać bo mu komp brzęczy ;-)
P.S. Może zna ktoś jakieś dobre forum gdzie można poczytać na temat "jakiego kompa kupić za...?"
W skrócie: pomóżcie ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Niech im kupi niezłego laptopa -do najnowszych akcji gier nie wystarczy, ale może zmusi to dzieciarnię do wyboru czegoś ambitniejszego. :mrgreen:

A tak serio, nie wiem jaki sprzęt polecić, bo cena dobrej klasy wyświetlacz + niezłej klasy drukarka to właśnie około 3000. Nie mówiąc już o tym, że najdroższe karty graficzne obsługujące directX 10 i inne bajery o jakiejś megatycznej pamięci mogą kosztować właśnie tyle.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
lipalipski napisał/a:
cena dobrej klasy wyświetlacz + niezłej klasy drukarka to właśnie około 3000
Walnałeś z grubej rury. tomecki nie pisze o monitorze do obróbki grafiki, tylko do gier. A takie nie kosztują majątku.
jeśli rozchodzi się o komp do gier, to chyba na AMD, są tańsze i dostosowane raczej do gierek.
Więcej nie pomogę, juz od dawna nie gram :-P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
tomecki, zestawy na allegro sa dobrze dobrane, raktycznie maks mozliwosci w stosunku do ceny. Ale tak wogole to najlepiej jakiegos znajomego dorwac co sie tym zajmuje, pojedzie do sklepu i doradzi, bo czesto na miejscu wyskakuja jakies kwiatki.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
milo napisał/a:
Ale tak wogole to najlepiej jakiegos znajomego dorwac co sie tym zajmuje, pojedzie do sklepu i doradzi,

no to właśnie ja mam doradzić :oops:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
tomecki napisał/a:

no to właśnie ja mam doradzić :oops:


No to mowie, wejdz na allegro, w komputery klasy PC, cena do 2500zł, popatrz co i jak i juz bedziesz mogl doradzic.
 

deniel  Dołączył: 15 Kwi 2007
tomecki napisał/a:
no to właśnie ja mam doradzić :oops:

No tos sie wkopal :mrgreen: ale tak powaznie to musisz patrzec na karte graficzna, bo w grach jest najwzniejsza(minimum 256 albo lepiej 512MB) RAM-em sie nie przejmuj zawsze mozna dokupic,procesor tylko DUO i objetnie w sumie jakiej firmy(choc AMD sa troche tansze)dla malcow bez roznicy.Pozostale rzeczy jak plyta glowna,obudowa,glosniki i inne p***** sprawa drugorzedna.Monitor powinien byc z jak najmniejszym czasem reakcji 4 do 8 jest OK.
tomecki napisał/a:
Ja wolałbym żeby było jak najmniej wiatraków, płyta główna, vga itd, bo ja to mam poskręcać do kupy i nie chcem potem latać bo mu komp brzęczy

To zostaje ci chlodzenie woda ale to nie ta polka cenowa tak wiec zostaja wiatraczki ale jden starczy max 2.
Tak reasumujac ciezko troche za 3k dobry sprzet do gier zlozyc, bo to gamepada trzeba dokupic a to znowu moze jakas kierownice a to i to .... i tak wydzie 5k :-)
A jeszcze jedno z Vista daj sobie spokoj XP wystarczy przez nastepny rok, jak zalataja te dziury w systemie to wtedy jak najbardziej.
 

Viridian  Dołączył: 08 Paź 2006
Moim zdaniem za 3K da rade złożyć sensowny komp do gier. Jeśli zależy Ci na wyciszeniu całości to możesz kupić do procesora jakiś pożądny cooler zewnętrznej firmy (np. scythe) są duużo cichsze niż oryginały dołączane do procków. Warto kupić procesor dwurdzeniowy, ale do gier nie ma co szaleć z DuoCorem - Athlon 64 X2 wystarczy. Do tego szybka pamięć, polecam 800mhz ostatnio mocne potaniała i sensowna karta graficzna (np. Radeon X1650) ze sporą ilością szybkiej pamięci (512MB, GDDR3). Nie bagatelizowałbym płyty głównej, w większości przypadków słaba płyta stanowi ograniczenie dla wydajności całego zestawu. Do tego dobry zasilacz (warto dołożyć te parę złotych, bo wymiana popuchniętych kondensatorów na płycie to średnio miła rzecz). Monitor 19'' można bez problemu kupić za niecałe 700zł. Niedawno składałem podobny zestaw dla znajomej i wyrobiłem się w 2600 z monitorem, a komputer jest zupełnie niezły.
Jeśli nie masz na miejscu dobrego sklepu z częściami to polecam internetowy sklep www.morele.net dobre ceny i bardzo dobry poziom obsługi - częsci na całego kompa sprowadzili mi w ciągu niecałej doby (zamówiłem wieczorem a następnego dnia przed południem wszystko było do odbioru). Jeśli mógłbym Ci jeszcze jakoś pomóc to śmiało pisz na PW.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Jako, że na nowe szkiełka do aparatu zarabiam w sklepie komputerowym, chyba mogę coś zasugerować.
Od razu powiem, że marże zrobiłem mniej więcej na poziomie Allegro, ewentualnie tak jak dla klienta, który przyszedł z kompem zrobionym "z netu". Czyli jest nisko ;)

Ale po kolei:

Procesor: AMD ATHLON 64 X2 4200+BOX (AM2) -- 377
Dwa rdzenie zrobiły się na tyle tanie, że nie ma co się oszczędzać ;)
Dlaczego AMD? Bo lubię ;) Dwurdzeniowe procki są może mniej wydajne w niektórych przypadkach, ale są tańsze od Intela. I to sporo.
Swobodnie można tutaj wstawić coś tańszego, np. X2 3800.

Wentylator: ARCTIC COOLING FREEZER 64 PRO -- 62
Po co? Zmieniać wentyl na CPU? Bo ten jest cichy i dobrze chłodzi nawet jak prawie stoi w miejscu.
Ten punkt można ewentualnie sobie odpuścić, bo standardowy wentylator nie jest taki tragiczny. A na pewno jest dużo cichszy od boksowego chłodzenia Intela.

Płyta główna: ABIT KN9 SLi nForce570 sAM2 -- 375
Abit jest jedną z najbardziej znanych firm. Wszystko zrobione na pasywnym chłodzeniu, więc żaden mały wentylatorek na chipsecie nie zacznie burczeć.
Można znaleźć coś tańszego, ale unikać jak ognia firm: Asrock, Foxconn i innych tego typu wynalazków. MSI też ostatnio jakby się zepsuło.

Karta graficzna: GALAXY GeForce 8600GT 256MB DDR3/128bit TV/DVI PCI-E (CoolerMaster) (1,2ns) (600/1600) -- 456
Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę: rodzaj pamięci i ich szybkość (DDR3 @ 1,2ns) oraz tatkowania procesora (600) oraz pamięci (1600).
Można powiedzieć, że tutaj wsadziłem wyższą półkę. Do mocnych chipsetów graficznych można zaliczyć jeszcze GF 7600 oraz GF 7900. Nowy układ 8600 wypadł moim zdaniem najlepiej.
Dlaczego nie dałem grafiki z pasywnym chłodzeniem? Bo za bardzo się grzeje. I tak warto by było wstawić jakiś wentylator na tylną ściankę obudowy, żeby wyciągał cały żar ze skrzynki.
Tutaj mamy dobre chłodzenie Cooler Master. Można poszukać też wersji z wentylem Zalman, ale cena trochę podskoczy.

Pamięć RAM: PATRIOT DDR2 2048MB PC667 DUAL 2 x 1024 CL5 -- 256
Pamięć DDR2 zrobiła się na tyle tania, że nie ma co się szczypać. 2GB i wszystko śmiga jak złoto. Patriot robi świetne kości.
Na dobrą sprawę 1GB też wystarczy do grania. Tutaj mamy zapas.

Dysk twardy: CAVIAR 250GB WD2500KS SATA II 16MB CACHE -- 230
Caviar jest dobry, bo jest dobry i cichy. Wszystko na ten temat ;)
Każdy dysk dla się zapchać, a 250GB jest moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem.

Nagrywarka: LG GSA-H42L -- 120
Nagrywa wszelkie płyty DVD, CD, itp. Do tego ma funkcję LightScribe (robi obrazki na specjalnych płytkach).

Obudowa: CHIEFTEC (DX-01B-D-U) 400W -- 350
Tutaj można zaoszczędzić. Akurat wstawiłem skrzynkę z wysokiej pułki z solidnym zasilaczem. Do 200 zł spokojnie można znaleźć np. sympatyczne obudowy Tracer lub Logic (Mode Com).
Bardzo nie polecam: Take Me, Colors IT, I-Box, itp.
No i zasilacz 400W do takiego sprzętu to minimum.

Monitor: LG LCD 17" L1718S-SN -- 580
Do gier jak najbardziej wystarczy. Matryca z czasem reakcji 5ms. Na moje pół-fachowe oko kolory lepiej oddane niż na Samsungu z tej półki jakościowej.

Klawiatura: A4-TECH LCD X710 -- 30
Standardzik. Tutaj nie ma co szaleć.

Mysz: A4-TECH X-710 -- 49
Podstawowa myszka dla graczy, która jest dość precyzyjna i czuła.
Byle optyczną można kupić za 20 zł, ale to nie to samo ;)

Głośniki: LOGITECH X-230 -- 159
Bardzo fajny zestaw 2.1 (subwoofer + 2 satelitki). Droższe o ok. 30 zł od podobnych parametrami głośników Creative P380, ale grają wg lepiej. I nie trzeszczą tak strasznie przy dużych basach.

CENA CAŁOŚCI: 3044

Bardzo możliwe, że gdzieś wyrwie się jeszcze taniej. Ceny robiłem na podstawie jednej z większych hurtowni w kraju.

Acha. Nie daj się wkopać w gwarancję na cały zestaw. Gwarancja ma być na poszczególne podzespoły i już. Grafika ma np. 24 miesiące, a procesor 36, itp.
Oczywiście nie pozwól zaplombować skrzynki, bo z byle p***** będzie trzeba ganiać do serwisu sprzedawcy.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Misztu napisał/a:

Procesor: AMD ATHLON 64 X2 4200+BOX (AM2) -- 377
Dwa rdzenie zrobiły się na tyle tanie, że nie ma co się oszczędzać ;)
Dlaczego AMD? Bo lubię ;) Dwurdzeniowe procki są może mniej wydajne w niektórych przypadkach, ale są tańsze od Intela. I to sporo.


Ja jednak Core Duo polecam, mam i jest duzo wydajniej od AMD.

Misztu napisał/a:
Monitor: LG LCD 17" L1718S-SN -- 580
Do gier jak najbardziej wystarczy. Matryca z czasem reakcji 5ms. Na moje pół-fachowe oko kolory lepiej oddane niż na Samsungu z tej półki jakościowej.


Mysle ze teraz 18-19" jest optymalne, 17" sa troche za male.

Misztu napisał/a:
Tutaj można zaoszczędzić. Akurat wstawiłem skrzynkę z wysokiej pułki z solidnym zasilaczem. Do 200 zł spokojnie można znaleźć np. sympatyczne obudowy Tracer lub Logic (Mode Com).
Bardzo nie polecam: Take Me, Colors IT, I-Box, itp.
No i zasilacz 400W do takiego sprzętu to minimum.


Ja mam tracera, w miare ok jak za takie pieniadze.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
milo napisał/a:
Ja jednak Core Duo polecam, mam i jest duzo wydajniej od AMD.


Nie przeczę, że Core 2 Intelowi wyszło, ale porównując taktowania:

Athlon X2 4200 ma realne taktowanie 2,2 GHz i kosztuje 377 zł.
Procek Core 2 Duo E6420, który ma 2,13 GHz kosztuje 690 zł.

Mocno ograniczony Core 2 Duo E4300, który kosztuje 435 zł nie powinien być lepszy od wspomnianego Athlona.

Zresztą, nawet jakby dzieciakom wstawiło się zwykłego Athlona 64 3000, to by różnicy w grach raczej nie zauważyli.
Dość mocna grafika to podstawa. Procek da radę.

[ Dodano: 2007-06-20, 23:17 ]
milo napisał/a:
Ja mam tracera, w miare ok jak za takie pieniadze.


Nie są złe. I nie błyskają bez powodu, tak jak np. Colorsy ;)
Wiem z doświadczenia po ilości kompów, które trafiają do serwisu po burzy.

Odnośnie burzy. Listwa antyprzepięciowa za 25 zł to ściema. 5 gniazdek w plastykowej obudowie i nic więcej.

Zresztą, jak pech to pech. Ostatnio w podostródzkim hotelu po burzy zjarały się 3 wielkie agregaty, warte po kilkadziesiąt tysięcy. A mówili, że przeżyją wszystko :>
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
milo napisał/a:

Ja jednak Core Duo polecam, mam i jest duzo wydajniej od AMD.

Akurat tutaj jest stosunkowo latwe wytlumaczenie tego faktu - Chyba wszystkie procesory Core Duo dzialaja w oparciu o technologie EMT64 ale sa procesorami 32 bitowymi. Pratkycznie wszystkie nowe procesry AMD sa 64 bitowe. Niestety nie ma obecnie zadnego systemu operacyjnego, ktory bylby zoptymalizowany pod katem 64bitowej architektury procesora i niestety w rzeczywistowsci okazuje sie ze 64 bitowa architektura nieco spowalnia. Ot, paradoks ale sprawdzony przez wielu, w tym i przeze mnie. Nie mowiac juz o jeszcze jednej ciekawej rzeczy ktorej byc moze przy obrobce grafiki czy grach sie nie zauwazy ale procesory AMD (tu mam tylko doswaidczenie z Opteronami) maja gorsza dokladnosc numeryczna od procesorow Intela - dla mnie bylo to mocnym zdziwieniem gdy na Intel Xeon wynik dostawalem po 6 iteracjach a na Opteronie po 313 - wykonujac dokladnie te same obliczenia kompilowane tym samym kompilatorem.
No dobrze, juz koneic tego OT. ;-)
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Tomys napisał/a:
Niestety nie ma obecnie zadnego systemu operacyjnego, ktory bylby zoptymalizowany pod katem 64bitowej architektury procesora


Są. 64-bitowa edycja Windows XP i Vista, które są oczywiście droższe od 32-bitowych odpowiedników.
Do tego mamy tworzone pod AMD64 wersje linuksowego kernela.

Większy problem pojawia się z poszczególnymi aplikacjami.

[ Dodano: 2007-06-20, 23:28 ]
Tomys napisał/a:
Intel Xeon wynik dostawalem po 6 iteracjach a na Opteronie po 313


To akurat są platformy serwerowe. AMD bardzo to nie wyszło ;)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Misztu napisał/a:
Athlon X2 4200 ma realne taktowanie 2,2 GHz i kosztuje 377 zł.
Procek Core 2 Duo E6420, który ma 2,13 GHz kosztuje 690 zł.


Ale warto doplacic. To w normalnym uzytkowaniu jest super wygodne, realizowanie dwoch zadan jedoczesnie, daje duzy konfort.

Misztu napisał/a:
Zresztą, nawet jakby dzieciakom wstawiło się zwykłego Athlona 64 3000, to by różnicy w grach raczej nie zauważyli.
Dość mocna grafika to podstawa. Procek da radę.


Tu sie zgodze, dobrze napisana gra ma obciazac grafike a nie procesor.
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
Misztu napisał/a:
Tomys napisał/a:
Niestety nie ma obecnie zadnego systemu operacyjnego, ktory bylby zoptymalizowany pod katem 64bitowej architektury procesora


Są. 64-bitowa edycja Windows XP i Vista, które są oczywiście droższe od 32-bitowych odpowiedników.
Do tego mamy tworzone pod AMD64 wersje linuksowego kernela.

Większy problem pojawia się z poszczególnymi aplikacjami.

Niedokladnie czytasz, one sa po prostu przekompilowane pod architekture 64 bit, ale nie sa pod nia zoptymalizowane - i tego jestem pewien. Na razie nikomu nie oplaca sie tego robic - zbyt drogo by to kosztowalo a ewentualny wzrost szybkosci niebylby adekwatny do nakladow.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
milo napisał/a:
Ale warto doplacic. To w normalnym uzytkowaniu jest super wygodne, realizowanie dwoch zadan jedoczesnie, daje duzy konfort.


Athlon X2 też to robi. To jest procesor dwurdzeniowy.

[ Dodano: 2007-06-20, 23:40 ]
Tomys napisał/a:
Niedokladnie czytasz, one sa po prostu przekompilowane pod architekture 64 bit, ale nie sa pod nia zoptymalizowane - i tego jestem pewien. Na razie nikomu nie oplaca sie tego robic - zbyt drogo by to kosztowalo a ewentualny wzrost szybkosci niebylby adekwatny do nakladow.


Co do Windowsa pewnie masz rację. XP miał być pisany w całości od początku, a rzeczy typu kalkulator były żywcem wzięte z Windows NT ;) Billowi nie ma co ufać.

Kernel jest optymalizowany i ciągle poprawiany.

Generalnie na tym polu nie będę się sprzeczał, bo architektura oprogramowania to nie moja działka ;)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Misztu napisał/a:

Athlon X2 też to robi. To jest procesor dwurdzeniowy.


Moze i tak. Ale jakos ten rok temu wolalem doplacic i wziac core 2 duo ktory byl bezkonkurencyjny.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
milo napisał/a:
Misztu napisał/a:

Athlon X2 też to robi. To jest procesor dwurdzeniowy.


Moze i tak. Ale jakos ten rok temu wolalem doplacic i wziac core 2 duo ktory byl bezkonkurencyjny.


Athlon X2 i Intel np. E4300 to oba procesory w technologii Core Duo - wiec przyszywanie na sile nazwy Core Duo dla Intela moze wprowadzac niedomowienie. W reklamie Athlona czytamy, ze jest to procesor Core Duo itd... ;-) .

Natomiast na co zwrocic uwage: Athlon X2 Core Duo np. 3600+ jest sprzedawany z pamiecia podreczna nazywana cache /kesz/ i im wiecej tym lepiej w kilku zastosowaniach i przez to drozej. Czasami lepiej wziasc Athlona X2 np. 3600+ z pamiecia podreczna cache 1MB, niz wersje Athlona tylko z 512kB.

Masz 3000 zl
- monitor 19" panorama Wide (niestety, lansowany standard wymiaru obrazu przez Microsoft) - 700 zl
= 2300zl
- tylko MS Windows XP HE (zadna Vista) - 300 zl
= 2000 na jednostke i drukarke
- drukarke, najlepiej laser - lub atrament, ale drozsza i na osobne barwniki koloru
- ok. 400 zl
= zostaje 1600 zl na sama jednostke
tak wiec za bardzo nie ma jak poszalec z cenami:
- Athlon 3600+ X2 1MB cache AM2
- 1GB pamieci DDR2 minimum 667 najlepiej Kingston
- nagrywarka Toshiba Samsung
- dysk Samsung 320GB 16MB cache
- plyta Gigabyte/ Asus na AM2
- grafika na PCI EXP GF7600
- obudowa Modecom z zasilaczem 350W/400W lepiej
... i masz wydane ok. 3000 zl
:mrgreen:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja się dziś dowiedziałem, że mam sobie zamówić nowy komputer do pracy (Hurra! wreszcie! Koniec niskobudżetowych procesorków i garsteczek RAMu :evil: ). Ponoć limitu nie ma :-P . No to zestawiam:
procesor Intel Core 2 Duo E6400 2,13 GHz
plyta glowna Asus P5B Deluxe
pamiec 3x PC6400 800MHz 1 GB
karta graficzna Asus EAX550GE/TD 256 MB
dysk twardy1 Seagate ST3250624AS Barracuda 7200 16 MB
dysk twardy2 Samsung Series SP1654N 8 MB
nagrywarka Samsung SH-S182D
obudowa Modecom 400W
monitor LCD Acer AL2216Ws lub podobny
OS Microsoft Windows XP Professional OEM PL

Już jestem przy 4000 PLN... Niech limitem wewnętrzny będzie 4500 - co Wy na to? Trochę softu muszę doliczyć, ale to licencje akademickie, więc tragedii nie będzie.
Cel: intensywne obliczenia numeryczne (po kilka-kilkanaście godzin, może więcej), biuro, grafika 2D (Corel, niekiedy mnóstwo drobnych krzywych do przeliczenia), jakiś RAW po godzinach :mrgreen: , konwersja ->pdf (niekiedy duuuuuże dokumenty) i na pewno coś się tam jeszcze znajdzie. O, już znalazłem dwa powody dla których muszę mieć panoramiczny monitor 22".
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
szpajchel napisał/a:
pamiec 3x PC6400 800MHz 1 GB


Skoro nie ma limitow to 4GB w dualu...

szpajchel napisał/a:
nagrywarka Samsung SH-S182D

Wez jakiegos wysokiego Plextora, a jak ma byc bez przesady to LG, sa lepsze od szajsungow.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach