dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja juz dawno pozegnalem sie z VS. Przynajmniej w minolcie. Skanuje na sofcie minolty i bardzo mi z tym dobrze. VS uzywam tylko do Epsona 2450. I skanuje klatka po klatce, bo inaczej sie nie da :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
No i dupa.

Wszystko pieknie, skanowalem w EpsonScanie caly pasek od razu, z wylaczona autoekspozycja, jako slajd 48bit., bez zadnych przyciec histogramu, krzywa plaska. Pozniej w szopie sprawnie wycinalem klatki, kopiowalem do nowego pliku, odwracalem przy pomocy krzwej Alkosa, pozostawalo tylko uzyc poziomow, dac Auto, a pozniej samemu "dostroic". No i tu pojawil sie zasadniczy problem. Za cholere nie wychodzilo mi dostrajanie poziomow :-? Wylazilo ziarno, jak tylko ktoryms z suwakow ("a,b,c") lekko przegialem. Znalezenie wariantu z optymalnym polozeniem kazdego suwaka zajmowalo mi mnostwo czasu, i przy trudnych ekspozycjach (budynek w nocy z jasnymi oknami naswietlany na swiatla) w ogole nie dawalem rady wyciagnac cos sensownego. A szkoda, bo jednak fajniej byloby skanowac tylko 7 razy a nie 7x6...
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Nooo widzę, że powinienem podziękować canonowi za wsadzenie silverfasta do kartonu ze skanerem.. :-) Program daje radę, szczególnie po wskazówkach Alkosa ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
Nooo widzę, że powinienem podziękować canonowi za wsadzenie silverfasta do kartonu ze skanerem.

A skanujesz cale paski na raz? Bo ja problemow ze skanowaniem nie mam zadnych, a roznic w tonalnosci miedzy skanami z EpsonScana a tych odwracanych krzywa Alkosa nie ma. Chcialem zaoszczedzic na czasie.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dan, silverfast sam rozpoznaje klatki (chociaż 95% trzeba mu poprawić ;-) ) i po ustawieniu wszystkiego puszczam skan i za jakiś czas mam 12 osobnych plików do zabawy. Na 3x obracasz klisze :-) Da się szybciej na plaszczaku?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth napisał/a:
silverfast sam rozpoznaje klatki (chociaż 95% trzeba mu poprawić ) i po ustawieniu wszystkiego puszczam skan i za jakiś czas mam 12 osobnych plików do zabawy.

EpsonScan tez ma taka opcje. Sek w tym, ze przy jej wlaczeniu mocno kadruje klatki. Jest tez inny sposob - normalny podglad i reczne ustawienie 12-tu zaznaczen klatek. Tu jednak pojawia sie problem dokladnosci - podglad obejmujacy 12 klatek na raz jest maly i nie da sie precyzyjnie ustawic tych 12-tu zaznaczen. Zlapanie zaznaczeniem fragmentu nienaswietlonego filmu skutkuje bledami w automatycznym odwracaniu i ustawianiu ekspozycji. Naturalnie autoekspozycje i odwracanie mozna wylaczyc, robic to po zeskanowaniu w szopie wg. tutoriala alkosa, ale wtedy wracam do tego, o czym pisalem wczesniej - ustawienie poziomow w szopie.

Jutro wstawie tu TIFa 16bit odwroconego w PS-ie, tak aby kazdy chetny mogl sprobowac sil w dobraniu ekspozycji na poziomach. Dla porownania wstawie tez plik, ktory dostaje ze skanera.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
cokolwiek

PS: miałem to napisać
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Zrobilem male porownanie skanow BW przy zastosowaniu dwoch programow skanujacych (Minolta Dimage Scan Utility i SilverFast) oraz roznych metod skanowania.

Film to HP5+ naswietlony nominalnie i wywolany w FX-1 lite, 10min w 20°C. Skaner to Minolta Scan Dual IV.

Tu efekty (PNG 16bit, 3MB):
http://dan.pentax.org.pl/..._porownanie.png

Moje wnioski:
1. Wystepuje zasadnicza roznica miedzy programami saknujacymi w oddawaniu ziarna. Szczerze mowiac, nie wiem na ktorych skanach jest ono blizsze rzeczywistosci. Nie ulega watpliwosci, ze to z SilverFasta jest wieksze, ale i ostrzejsze.
2. Odwracanie metoda Alkosa daje bardzo ladne rezultaty i przy pewnej wprawie ustawianie poziomow staje sie banalne :-)
3. Soft Minolty, przy skanowaniu jako negatyw, standardowo wypluwa dosc mdle pliki, dobrze nadajace sie do pozniejszej obrobki. SilverFast po calkowitym wylaczeniu NegaFixa daje skany za ciemne. Mozna latwo rozwiazac ten problem, klikajac na guzik od Auto-adjust, ktory poprawia ekspozycje.
4. NegaFix dziala niezle, ale zauwazylem, ze przy skanowaniu BW potrzebna jest spora korekta ekspozycji na plus (1-3EV). Mam tez wrazenie, ze minimalnie redukuje ziarno..

Wniosek generalny - skanowanie dobrze wywolanego i naswietlonego negatywu BW, to przyjemnosc - niezaleznie jaka metode i program wybierzemy, efekty beda dobre. Reszta jest kwestia preferencji co do workflow.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No, ładnie :-)

Jak dla mnie to nr 1 jest Dimage Scan Ulity 16bit (nr3), a nr 2 DSC 48bit (nr1). Reszta mniej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dla mnie nr3 ma posiekane tony na tylku (posteryzacja - srednie tony sa zbite w jeden jasniejszy odcien)

Kurde, mi tak ladnie z tych innych nie wychodzilo. Good stuff, dan!
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos, coś w tym jest co mówisz, ale bardziej chodziło mi o całość. Tony takie najprzyjemniejsze jak patrzę na całe zdjęcie :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matth napisał/a:
Tony takie najprzyjemniejsze jak patrzę na całe zdjęcie


De gustibus, ale ja wyszedlem z tego ze mi sie tony nie podobaja i odkrylem to "zmęczenie" średnich szarosci ;-)

[ Dodano: 2009-03-12, 00:48 ]


Cytat
Kurde, mi tak ladnie z tych innych nie wychodzilo.


Aha, juz wiem o co chodzi. Nietrudno zeskanowac negatyw po FX-1 - sprobuj za to przewolany i przeswietlony z HC-100 czy innej dowolnej kombinacji alpejskiej :-P

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Non est disputandum ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matth, mi bedzie sie podobalo, jak jeszcze kontrast zwieksze sciemniajac lekko srednie tony :-)

alkos, a o co chodzi z tym ziarnem? SilverFast wyostrza czy jak?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
alkos, a o co chodzi z tym ziarnem? SilverFast wyostrza czy jak?



Hmmm, najwidoczniej. Az tak sie nie przygladalem. Ustawiles opcje, zeby nie ostrzyl? Bo robi to z rozpedu ztcw.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
sprobuj za to przewolany i przeswietlony z HC-100 czy innej dowolnej kombinacji alpejskiej

Po eksperymentach z Trixem w FX-1 dalem sobie spokoj z kombinacjami alpejskimi - szkoda nerwow i zdjec :-) FX-1 mam do HP5, do Trixa D-76, a do Neopana Rodinal 8-)

[ Dodano: 2009-03-12, 01:52 ]
alkos napisał/a:
Ustawiles opcje, zeby nie ostrzyl? Bo robi to z rozpedu ztcw.

Jasne, wylaczylem. Przy kolorze tez zauwazylem, ze z SF-a wychodza ostrzejsze niz softu Minolty.

 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Aż z ciekawości zrobię jutro coś podobnego, ale z vuescanem i neg.kolorowym.. ciekawe jakie różnice wyjdą.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Aż z ciekawości zrobię jutro coś podobnego, ale z vuescanem i neg.kolorowym.. ciekawe jakie różnice wyjdą.

Przy kolorze, roznice miedzy Dimage Scanem a SilverFastem sa bardzo duze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Przy kolorze, roznice miedzy Dimage Scanem a SilverFastem sa bardzo duze.


Zobaczymy :evilsmile:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Zobaczymy

Nie strasz ludzi po nocy :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach