alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
hihihih
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
Aż z ciekawości zrobię jutro coś podobnego, ale z vuescanem i neg.kolorowym.. ciekawe jakie różnice wyjdą.

Przy kolorze, roznice miedzy Dimage Scanem a SilverFastem sa bardzo duze.


na maksa na niekorzyść silverfasta :-P

na mojej ds czwórce
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
na mojej ds czwórce

Pokaz przyklad! Co masz w CMS ustawione? Obsluga SF-a to nie takie hop-siup :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
na mojej ds czwórce

Pokaz przyklad! Co masz w CMS ustawione? Obsluga SF-a to nie takie hop-siup :-P


już nic nie mam, silverfasta już wyrzucilem z dysku - jak mam się gimnastykować z suwakami to wolę to robić w PS, a nie w jakimś programie którego interfejs pamięta lata 70'te chyba ;-)

Jutro wrzucę porównanie vue vs dimage, bo nie chce mi się znowu instalować SF tylko dla testów...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla, a to widziales?:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=419897#419897

BTW - chyba znalazlem jakis bug w tutorialu. Jesli skanujemy klatke BW jako kolorowy slajd, to konwersji do skali szarosci trzeba dokonac po odwroceniu negatywu. Jesli konwersje zrobimy przed, to po odwroceniu dostaniemy poblokowane swiatla i ogolnie kupe, z ktora ciezko cokolwiek zrobic za pomoca poziomow (stad moje wczesniejsze problemy z ich sensownym ustaleniem). Alkos pisal, ze skanuje jako cz-b slajd, wiec mogl tego nie zauwazyc.

[ Dodano: 2009-03-12, 22:37 ]
Potwierdzenie (PNG 16bit, 1,4MB):
http://dan.pentax.org.pl/...orownanie_2.png

Wyraznie widac przyblokowanie swiatel w drugim przypadku. Tak wiec jesli skanujecie jako kolorowy slajd, to najpierw robcie przewrotke, a dopiero pozniej konwersje do skali szarosci :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Jesli skanujemy klatke BW jako kolorowy slajd


A po co? :-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
alkos napisał/a:
A po co?


bo moze nie kazdy soft ma opcje BW slajd? zgaduję..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
dan napisał/a:
Jesli skanujemy klatke BW jako kolorowy slajd


A po co? :-P
alkos napisał/a:
Skanować negatyw jako slajd (w moim przypadku wystarcza tryb czarno-bialy, przy innych skanerach słyszałem, ze kolor daje lepsze rezultaty.)

:evil:

Aha - SilverFast wyostrzal (i to konkretnie), mimo, ze filtr wyostrzajacy byl wylaczony. Pomoglo wlaczenie filtra, wyzerowanie wszystkiego, i dopiero wylaczenie. Co raz mniej mi sie podoba ten soft :evil: Przy skanowaniu BW juz calkowicie przerzucilem sie na Twoj tutorial + Dimage Scan Utility. Przy kolorze podejme decyzje niedlugo :evilsmile:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan, ja tez uzywam tylko Nikon Scana.. dla mnie jest bardzo intuicyjny i daje fajne efekty :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
A po co? :-P
alkos napisał/a:
Skanować negatyw jako slajd (w moim przypadku wystarcza tryb czarno-bialy, przy innych skanerach słyszałem, ze kolor daje lepsze rezultaty.)


A, no i proste. :-D Zapomnialem, sorki, po kilku piwach jestem... ;-) Zreszta z tym calym skanowaniem to takie voodoo... moze mi sie wydawalo? najwazniejsze ze dziala :-D


W zasadzie dzieki za powyzsza obserwacje, bede mial na wzgledzie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2009-03-12, 22:48 ]
dagio napisał/a:
uzywam tylko Nikon Scana..



aaaaaaaaaaaaaa

Cytat
dla mnie jest bardzo intuicyjny



Przeslij mi CV, przekaże szefowi :shock: :shock:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
guerilla, a to widziales?:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=419897#419897


widziałem - włożyłem sobie starą klatkę nph'a od flooda jeszcze do skanera i dostałem niebieskie orwo ;-)

właśnie w tym rzecz- że tam gdzie alkosowo dawało ładnie, automat minolty też ładnie - silverfast robił orwo i nie chciał przestać :-P
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
Co do skanowania koloru metoda Alkosa to powiedzialbym po testach na roznych filmach, ze soft jaki mam (Silverfast i systemowy Canona) sie nie umywa. Wreszcie jestem zadowolony z tych zdjec, lepsza tonalnosc, kolory, nawet ostrosc (ale to chyba tylko feature mojego skanera). A do obslugi mozna przywyknac, po kilkudziesieciu klatkach juz z grubsza wiadomo co robic zeby wygladalo dobrze. To samo moge powiedziec o metodzie na cz-b. Dopiero stosujac ten sposob moge wyciagnac max mozliwosci skanera (choc to plaszczak).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
blazejs, widzialem Twoje skany na Flikrze - bardzo fajne! :-)
 

blazejs  Dołączył: 24 Wrz 2008
Dzieki! Wszystkie ostatnie kolorowe metoda Alkosa. Wersji z Silverfasta wolalbym nawet nie pokazywac ;-) Cz-b robie metoda Alkosa juz od co najmniej pol roku.
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
Witajcie, dobrzy luzie. Chcę też zacząć skanowanie ale o PS mam niezbyt duże pojęcie. Stąd prośba do alkosa. Czy w pierwszym poście udałoby się pouzupełniać obrazki? Przynajmniej ten odnoszący się do tekstu: "po czym za pomocą trzech suwaczków dobieramy wartość przycięcia cieni (A), jasności (B) i przycięcia świateł (C) tak, aby najbardziej się podobało" (o te A, B i C mi głównie chodzi). Z góry dzięki za pomoc.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
"po czym za pomocą trzech suwaczków dobieramy wartość przycięcia cieni (A), jasności (B) i przycięcia świateł (C) tak, aby najbardziej się podobało" (o te A, B i C mi głównie chodzi).


Otwórz levelsy za pomocą CTRL+L. Pod histogramem masz trzy trojkąciki, które możesz ruszać - lewy to A, środkowy B, prawy C :-)


(uzupełnie jak wyjde z pracy i znajde czas ;-) )
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
alkos napisał/a:
Otwórz levelsy za pomocą CTRL+L. Pod histogramem masz trzy trojkąciki, które możesz ruszać - lewy to A, środkowy B, prawy C

zapytałem bo myślałem, że może chodzi o przycinanie świateł w opcjach Levels (używane przez Ciebie w skanie koloru). teraz wszystko jasne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
zapytałem bo myślałem, że może chodzi o przycinanie świateł w opcjach Levels (używane przez Ciebie w skanie koloru).


No wlasnie o to chodzi, ino na jednym kanale i bez zadnych procentów ani autohokusówpokusów :-)
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
miałem na myśli wejście w Levels -> Options... tam jest coś takiego: "Target Colours & Clipping" (czyli chyba przycinanie ???). muszę doczytać do czego to służy. ale to już OT.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rado napisał/a:
"Target Colours & Clipping" (czyli chyba przycinanie ???). muszę doczytać do czego to służy. ale to już OT.


Do BW nie ma sensu tego uzywac, przydaje sie za to przy trzech kanałach (kolor)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach