figureliusz  Dołączył: 31 Gru 2009
a ja mam jeszcze jedno pytanie:
czy skanować negatyw (nawet, jeśli nie będzie drukowany, tylko jako wglądówka) w wysokich rozdzielczościach?
generalnie, czy efekt będzie lepszy przy np 2400 niż 1200 czy mniej? (zmniejszyć do wglądówki zawsze mogę :)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Zalezy jaki masz skaner. Na plaskim epsonie 1600 do wgladowki wystarczy, na dedykowanych nie ma sensu mniej niz max.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
radekone napisał/a:
Zalezy jaki masz skaner.


No właśnie.

radekone napisał/a:
Na plaskim epsonie 1600 do wgladowki wystarczy


Jak wyżej.

Ja moim Epsonem V350 skanuję do rozdzielczości auto (wychodzi coś nieco więcej niż 1200).

Będzie z tego odbitka 13x18, na bloga pójdzie, no i nie skanuje się 3 godzin (bo tyle by to trwało gdybym skanował do 2400), no i nie zajmuje 800MB na rolkę. [quote="radekone"]
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
radekone napisał/a:
Zalezy jaki masz skaner. Na plaskim epsonie 1600 do wgladowki wystarczy, na dedykowanych nie ma sensu mniej niz max.


A to co za, przeproszeniem, bezedura? Podgląda też se mam skanować na maks? Bez sensu. Ja tam rypię wszystko w 1200 dpi na mojej Minolcie, a na maksa skanuję tylko to, co będę drukował. Czasu szkoda.

Dziadzia na przykład (do sieci) skanowany był na 1200 i co, źle? :)

Do druku, oczywiście, popchnę wyżej. Ale po co zabijać komara za pomocą czołgu, jak wystarczy zwykłe plaśnięcie dłonią? :)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Szkoda czasu panie. Zmiana filmu w minolcie trwa i tak chwile a w miedzyczasie costam innego mozna robic. Stad sie lepiej nie pindolic i od razu na maxie..
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
radekone napisał/a:
Szkoda czasu panie. Zmiana filmu w minolcie trwa i tak chwile a w miedzyczasie costam innego mozna robic. Stad sie lepiej nie pindolic i od razu na maxie..


Pozwolę się sobie nie zgodzić ;) Poza tym nie widzę powodu, żeby trzymać tak gigantyczne pliki z chłamem na dysku. No, ale każdy ma swój workflow, nie? :)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
wojtekk napisał/a:
Pozwolę się sobie nie zgodzić ;) Poza tym nie widzę powodu, żeby trzymać tak gigantyczne pliki z chłamem na dysku. No, ale każdy ma swój workflow, nie? :)

No taa.. Ja robie selekcje a jak juz raz przeskanuje to mam czy pod neta czy pod druk.

No ale tak to mialbys dysk pelen dziadkow ;-)
 

figureliusz  Dołączył: 31 Gru 2009
Dzięki za odpowiedź!

A może po prostu przy okazji sobie sprawdzę, zeskanuje na 1200 i 3600 i zobaczę różnicę :mrgreen:
Skaner: Epson 4990
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Nareszcie w miarę opanowałem skanowanie w Silverfascie. Oto wynik. Odwracanie w PSie krzywą alkosa, autolevels,reszta robiona w Lightroomie (PSa sie dopiero uczę):




Film Kodak PROFOTO BW 400 (do C41).

Wszelkie uwagi i opinie mile widziane.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Swoją drogą, za pozwoleniem Alkosa spisałem to wszystko jeszcze raz, po angielsku (dla kolegi) - może komuś się przyda:

http://library.kutyla.com...or-best-results
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ale, ale... gdzie jest Alkos? Znowu poleciał w kosmos?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
technik219 napisał/a:
Ale, ale... gdzie jest Alkos? Znowu poleciał w kosmos?


Napisz do niego, ja nie jestem jego adwokatem :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
wojtekk napisał/a:
technik219 napisał/a:
Ale, ale... gdzie jest Alkos? Znowu poleciał w kosmos?


Napisz do niego, ja nie jestem jego adwokatem :)

Jak będzie chciał, to się sam odezwie :-P .
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
pozwolę sobie odświeżyć wrzucaną wcześniej paczkę z dokumentem, jako że tamten link już nie działa:
http://www.sendspace.com/file/pqy4ym
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Witam,
Mam problem przy skanowania wg w/w poradnika, otóz skanuje średni format na sofcie epsonowskim(v500) i probowałem na vuescanie i nic nie wychodzi, Postępuję następująco:
- Skanuje klisze b&w jako pozytyw w 16bit grayscale
- potem odwracam wg krzywej podanej przez Alkosa i zamiast szaro - mdławego obrazu mam super czarny
- w levelsach ustawiam auto, ewentualnie samemu poprawiam ale ogolnie kazdy negatyw wychodzi bardzo ciemny, a w momencie rozjasniania wychodzi jakies dziwne ziarno

Co robię nie tak? czy mogę liczyć na pomoc?
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
a kadrujesz każdą klatkę z niepotrzebnych elementów, czarnych pasków po bokach? w photoshopie przestawiasz po uruchomieniu plik na 16bit? (domyślnie plik startuje w 8)
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
xneon napisał/a:
a kadrujesz każdą klatkę z niepotrzebnych elementów, czarnych pasków po bokach? w photoshopie przestawiasz po uruchomieniu plik na 16bit? (domyślnie plik startuje w 8)


Początkowo skanowałem razem z ramkami i napisami, teraz skanuje wczesniej kadrując aby nie było tych ramek, i odrobinę lepiej wychodzi wg tej metody.
Po wczytaniu pliku tiff do PS automatycznie mam juz ustawiony w 16 bitach grayscale.
Porównywałem skany automatyczne z tymi robionymi wg Alkosa ale dalej nie ma takiej zbytniej różnicy;/ chyba że robię coś nie tak.
 
tomaszt81  Dołączył: 17 Mar 2012
otóż to. Też mam v500 i dokładnie tą samą sytuacji. Tj skanuję v500 wg anglojęzycznej strony, postępuje zgodnie z instrukcjami i mam czarną smołę. Co prawda da się z niej trochę wyciągnąć al tak czy siak coś tu się nie zgadza. Niestety wszystkie zdjęcia z początkowych postów są już niedostępne. Miło by było jakby wątek trochę ożył bo ten tutorial uchodzi właściwie za referencyjny ;)

A tak w ogóle to dzień dobry, pierwszy raz zabieram głos bo forum odwiedzam regularnie ;)
 
gofer84  Dołączył: 16 Paź 2013
Pytanie: Czy zdjęcie wydrukowane ze zeskanowanego negatywu jest lepsze, gorsze czy może porównywalne ze zdjęciem wołanym pod powiększalnikiem? A może kiedy lepsze a kiedy gorsze?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Zależy. Przy założeniu, że mówimy o bardzo dobrze wykonanych odbitkach, to wydrukowane dedykowanym tuszem cz-b na dobrym papierze będzie porównywalne albo nawet lepsze od odbitki na barycie. Wydrukowane na zwyklym papierze i zwyklych tuszach będzie słabsze od dobrej odbitki na plastiku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach