PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
adapter do gwintu M39
mam radziecki obiektyw Industar 61l/z - jak wiadomo mają mocowanie M39 i stosowane były w aparatach dalmierzowych

[edit] nie 'l/z' tylko 'l/d'!

pytanie: jaki adapter kupić, aby podpinając ten obiektyw do bezlusterkowca (w moim przypadku Samsung NX1000) uzyskać ostrzenie na nieskończoność?

na aliexpr widzę przynajmniej 2 rodzaje adapterów różniące się już na oko znacznie odległością obiektywu od matrycy, np: krótki i długi

który jest właściwy?

 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Ten krótki to L39, czyli do obiektywów Leica.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
może to naiwne pytanie, ale mam Industara 61 z gwintem 39; który jest właściwy?
w sieci znalazłem informacje dla mnie sprzeczne...

edit: sam powoduję problemy: mam Industara 61 l/d, a nie 'l/z' jak napisałem na początku
ten mój jest od fedów itp aparatów
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
FED-y miał gwint Leiki. Były również Industary z gwintem M39, który był stosowany w pierwszych Zenitach, zanim przeszli na M42.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos
mam taki
sądzę że jest od feda, czyli pradawnej kopii Leiki
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK. napisał/a:
ądzę że jest od feda, czyli pradawnej kopii Leiki

z całą pewnością nie !. To wygląda na jakąś przeróbkę (pod Pentax'a ?)

 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
no fajnie...
Ty mi lepiej powiedz, który z tych adapterów kupić! :)
ale jeżeli to się zgadza co piszesz, to na pentaxforums głupoty piszą, bo tam wyczytałem o fedach: 'Industar L/D version hawe M39 screw mount and was made for FED Ragefinder cameras.'
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., wykręć ten adapter, srebrny, z bagnetem i dostaniesz się do właściwego mocowania tego obiektywu i wtedy będzie to mocowanie 39 Leici. No chyba, ze Twój obiektyw zakończony jest gwintem (tak to jest gdy się pokazuje nie swoje fotki). To wówczas potrzebujesz adaptera na gwint 39 Leiki. Adapter ten krótszy. Przy dłuższym masz wyraźnie napisane: "do obiektywów M39 SLR nie dalmierz"
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
mój industar ma na 100% gwint 39; przez przejściówkę 39/42 i potem 42/PK podpinałem go do K-70; oczywiście nie ostrzył na nieskończoność, dawał odwzorowanie makro ok 1:2
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrK., tak więc jest to od dalmierzowego FED-a. Przejściówka ta krótsza. Tu masz odległości "fokalne" poszczególnych mocowań: http://www.graphics.corne...y-register.html
oraz tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
Im dłuższa ta odległość tym dłuższy (wyższy) musi być adapter. Musisz porównać odległość rejestrową mocowania NX a mocowaniem np. Leica m39 oraz np m39x1 dla wczesnych lustrzanek dawnego CCCP.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
powalos, bardzo dziękuję za pomoc
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ależ proszę bardzo. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach