wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Zamiana K3 na Sony A7
I nadeszła ta chwila :-( Myślę poważnie nad zmianą systemu . Obecnie cena A7 jest bardzo zachęcająca. Wiem, że temat się powtarza, ale sytuacja jest z goła inna niż parę lat temu.
A więc obecnie posiadam K3 plus kartę wifi od Pentaxa. Obiektywy da15, da 21, da 35, SMC F 50 1.7, da 70, tamron 90 2.8 AF, FA 100-300. Szacuje, że warte to jest ok 7-8k cebulionów.
Kupiłbym A7 plus samyang 18 2.8, 35 2.8, 45 1.8, 85 1.4. wszystkie szkła z AF
Fotografuję głównie krajobrazy, street foto tzn. nie ludzi, chodzę i szukam industrialnych klimatów, bawię się formą. Coś w konwencji fotoamatora. Czasami trafi mi się sesja portretowa. No i oczywiście rodzinę.
Sony jest lżejszy. Nie pociąga mnie FF. Raczej ważniejsza jest klasa sprzętu podobna do K3. Jakość obrazu też mnie zadowala z K3. Ale już jeśli wychodzę do lasu na bushcraft to Pentax daję o sobie znać. 2 szkła, body, statyw, lampa, filtry i robi się już 3kg. Z kolei sony ten sam zestaw to 2kg. Trend na rynku jest taki, że lustra pomalutku odchodzą. A co zrobi Pentax? Czy macie doświadczenie, z tym Sony i co byście zrobili na moim miejscu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie widzę sensu, chyba, że jesteś 80-letnim starcem i ten kilogram zrobi znaczącą różnicę.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Miałem A7 mam A7II, czaję się na A7III. AF w pierwszej wersji A7 jest kiepski, w A7II coś tam poprawili, ale nadal szału nie ma, matryca ta sama co w A7. Według większości opinii różnicę robi dopiero A7III, ale to inny budżet.
Ja bym nie zmieniał K3 na pierszą A7. Ewentualnie na używaną A7II z myślą o uzbieraniu szklarni i wymianie na A7III za jakiś czas.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Miałem A7 mam A7II, czaję się na A7III. AF w pierwszej wersji A7 jest kiepski, w A7II coś tam poprawili, ale nadal szału nie ma
Jest tak źle? Ewidentnie gorzej niż w K3 być nie może :mrgreen:
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Kiepska ergonomia, menu woła o pomstę do nieba, bateria nie wystarczy nawet na kilka godzin.
Bezlusterkowce TAK, ale A7 i A7II NIE. W tych pierwszych nawet focus peaking nie pokazuje do końca poprawnie gdzie jest ostre.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Focus peaking pokazuje największy kontrast, a to niekoniecznie jest ostrość.
A7 to fajny wynalazek jako matryca podpinana pod różne manuale, oldtimery, okulary i denka od butelek
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
wariat133 jeżeli zależy Ci na kilogramie oszczędności to zastanów się nad takim zestawem K-1 prawie nowy za 4500-5000zł + DFA 24-70/2.8 prawie nowy na 3500zł
Nosisz 1,80kg masz bardzo użytkowy zakres ogniskowych, świetne body + dobry obiektyw. Jako coś małego zakup GR III ;-)
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
wariat133 napisał/a:
Cytat
Miałem A7 mam A7II, czaję się na A7III. AF w pierwszej wersji A7 jest kiepski, w A7II coś tam poprawili, ale nadal szału nie ma
Jest tak źle? Ewidentnie gorzej niż w K3 być nie może :mrgreen:

Nie jest. AF-S z natywnymi szkłami jest więcej niż przyzwoity.
Po prostu w tym aparacie nie ma AF-C. I nie ma wsparcia dla przejściówek korzystających z AF aparatu :-)
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Kobieta mnie wczoraj zagoniła do klejenia tapety, więc czasu i sił na odp. zabrakło. Jedyny pozytyw to to , że butelkę wina zrobiłem przy okazji :lol:
Cytat
Nie widzę sensu, chyba, że jesteś 80-letnim starcem
no ma 3kg sprzętu foto, plus 1 kg plecak, plus 2,5kg -hamak, tarp,top quilt, underquilt, 2 kg jedzenie, nuż i szpargały,1kg ubrania, pałatka, apteczka razem ok 10kg plecak. I nigdy nie mogę zejść poniżej tej wagi. Nie liczę wody, wódy i piwa.(btw korzystam z filtra węglowego) A teraz idź np.
w izery czy inny las i dreptaj te 20km, każdy kg odczuwasz.
Cytat
AF-S z natywnymi szkłami jest więcej niż przyzwoity

No właśnie te samyangi mają stm czy coś.
Poza tym zawsze mogę odkładać na A7lll .
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
wariat133 napisał/a:
2 szkła, body, statyw, lampa, filtry i robi się już 3kg. Z kolei sony ten sam zestaw to 2kg.
Coś mi nie pasuje. Jakim sposobem na body A7 i dwóch szkłach sony, porównanych do ultralekkich limitedów, zyskujesz kilogram? :-? Z Twojej listy wychodzi mi raczej, że masz za ciężki statyw ;-)
wariat133 napisał/a:
Trend na rynku jest taki, że
Na szlaku kontemplujesz raporty CIPA? :mrgreen:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
spróbuj zmienić puszkę na leżejszą. na początek. a później ogranicz to co zabierasz w teren.
czy na pewno konieczny jest cały statyw? może tylko jakiś uchwyt z głowicą? - np mocowany do drzewa albo mini statyw byle by aparat nie stał na ziemi, np po co do krajobrazów lampa? - po co ją dźwigać?
no i na koniec filtry. nie wiem jakich używasz i jak są ciężkie ale może nie warto ich dźwigać za każdym razem wszystkich?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
E tam, rozczulacie się.
Kilka godzin czołgania w jaskini z worem, walizką, lustrzanką i lampami może zniechęcić, a i tak uważam, że to najlepszy zestaw. Dla próby kupiłem "miniaturowy" a5000, ale pod względem obrazka daleko mu do K-3 albo K-70, nie mówiąc o ergonomii. Co z tego, że bezlustrowe body jest mniejsze i lżejsze, jak porządny obiektyw do niego nie jest ani mniejszy, ani lżejszy, ani tańszy. Całość jest mniej wygodna, bo grip mały (dodatkowy nie jest za darmo) a szkło leci na ryj.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Z Twojej listy wychodzi mi raczej, że masz za ciężki statyw ;-)
statyw triopo carbon niecałe 900g.
Cytat
po co do krajobrazów lampa?

na ognisku robię zdjęcia biesiadne, zdjęcia nocne lampa się przydaje do naświetlania. Statyw do zdj. nieba. Lampa jest lekka -viltrox jY 610 II waga 150g.
Cytat
spróbuj zmienić puszkę na leżejszą
no próbuję :-D chyba ,że KP Ale to 200g różnicy? :cry:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Zgadzam się z Kubą. Przechodząc z APS-C na FF trzeba mieć na uwadze, że lekko już było. Uniwersalne zoomy typu 24-70 ważą od 800 gram w górę. Redukcja wagi to raczej kierunek m4/3, niż większe matryce.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
wariat133 napisał/a:
razem ok 10kg plecak [...] i dreptaj te 20km, każdy kg odczuwasz

Temat był już wałkowany pewnie wielokrotnie, w wątku górskim chociażby. Jeśli ciąży tak bardzo to optymalizuj ekwipunek, wg ideologii Light&Fast dałoby się urwać pewnie 30%. Poza tym 10kg może ciążyć lub nie, zależy od plecaka - jego systemu nośnego, możliwości i umiejętności regulacji pod swoje warunki, właściwego spakowania. Piszesz że sam plecak waży 1kg [przy jakiej pojemności?] - z moich doświadczeń z plecakami wynika że jeśli ma być wygodnie to nie da się zaoszczędzić na wadze odpowiednio rozbudowanego systemu nośnego.
No i... gdybym powiedział znajomym przewodnikom że mają z takim ciężarem chodzić po Izerach, to by mnie zabili śmiechem... :roll:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
greentrek napisał/a:
z moich doświadczeń z plecakami wynika że jeśli ma być wygodnie to nie da się zaoszczędzić na wadze odpowiednio rozbudowanego systemu nośnego.


Tu się nie zgodzę. Przerobiłem kilka modeli plecaków transportowych z pełną regulacją systemu nośnego i dojrzałem do wniosku, że te regulacje nie mają sensu, bo regulujesz je tylko raz, a nosisz potem cały czas. Takie regulowane Tatonki ważą pod 3 kg, Deutery podobnie. Ostatnio za plecaki wzięła się firma Thule - potworne kloce, w dodatku horrendalnie drogie. Natomiast są modele bez regulacji pleców, ważące 1,5 kg. np. Millet Prolighter 60+20 l albo Lowe Alpine Metanoia 60-80 l, kiedyś był jeszcze model Berghausa. W mniejszych pojemnościach regulacja systemu nośnego to już w ogóle niepotrzebne wodotryski. Wspomniane modele są trudniej dostępne, bo oczywiście lepiej sprzedawać modele droższe (relatywnie).
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Bo to jest przegięcie w drugą stronę. Chociaż jeśli trzeba załadować 35-40kg to ten kilogram różnicy nie robi.
Mówiąc o rozbudowanym systemie nośnym mam na myśli przede wszystkim dość gruby i szeroki pas biodrowy, usztywnienie pleców płaskownikami które mogę sobie sam ukształtować do swoich krzywizn i niewielką regulację wysokości zaczepienia pasów barkowych. Pajak 55l waży jakieś 2kg i uznaję to za rozsądne [Cordura to nie zwiewny ripstop, ważyć musi], jego wielkość chroni przed przeciążeniem - jeśli miałbym brać ponad 20kg to znak że część szpeju jest zbędna.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
greentrek napisał/a:
Pajak 55l waży jakieś 2kg


Pajak już nie robi takich plecaków bodajże od kilkunastu lat ;-)
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
:shock: Ponownie mój największy plecak to 55l wisporta.
Normalnie używam 30l z decathlona. Taki plecak myśliwski z systemem mole i pasem biodrowym. Spokojnie się do niego mieszczę.

[ Dodano: 2019-10-19, 10:10 ]
Jest cashback od Sony na 700zł, dla modelu a7II
Warto brać?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Kuba Nowak napisał/a:
greentrek napisał/a:
Pajak 55l waży jakieś 2kg


Pajak już nie robi takich plecaków bodajże od kilkunastu lat ;-)

Wiem. Szkoda. Ja cały czas jeszcze drę tego Ha-Negev'a i niewiele mu mogę zrobić. To druga seria, już z bryzgoszczelnymi suwakami. Kilka patentów bym mu poprawił [bez tego nie byłbym sobą ;-) ] ale i tak go lubię; to że można wyjąć biodrówkę jest nieocenione i w luku bagażowym samolotu, i pod pokładem jachtu :idea:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach