slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
[obiektyw] FA 24-90 - dziwny pomiar światła.
Witam,

Niedawno kupiłem obiektyw FA 24-90 i wczoraj dotarło do mnie, że w jakiś sposób wpływa on na pomiar światła w aparacie. Od samego początku zdjęcia wydawały mi się lekko przyciemnione, ale tłumaczyłem to sobie ogólnie kiepskimi warunkami oświetleniowymi, w jakich te próbne fotki wykonywałem. Wczoraj jednak postanowiłem porównać to z innym obiektywem. Ku mojemu zdziwieniu, przy takiej samej fotografowanej scenie, aparat z FA 24-90 ustawiał ekspozycje o ok 1EV (czasami 7/10EV) niższą niż z DA 35 2.4.

Co ciekawe, gdy przełączyłem FA 24-90 na tryb przysłony manualnej i pomiaru dokonywałem z użyciem zielonego guzika, aparat ustawiał prawidłową ekspozycję czyli ok 1EV wyższą niż wtedy gdy obiektyw był ustawiony na tryb A.

Z wadą tą generalnie da się żyć (ustawię dodatnią kompensację i będzie OK), ale skąd bierze się takie zachowanie? Czy ktoś umiałby to wytłumaczyć?

Dzięki.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
slava3, spróbuj przeczyścić styki obiektywu. Może w "A" coś nie do końca prawidłowo kontaktuje. Ale pisano już niejednokrotnie tutaj, że przy używaniu niektórych obiektywów trzeba ustawiać na stałe jakąś korekcję.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a to nie dlatego że przysłona się domyka za mocno??
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Rivelv napisał/a:
a to nie dlatego że przysłona się domyka za mocno??


Myślę, że nie. Zły pomiar ekspozycji następuje jeszcze przed zrobieniem zdjęcia, zanim przysłona pójdzie w ruch.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
nie pamiętam jak to jest dokładnie
ale pomiar ekspozycji jest na pełnej dziurze - a później podczas robienia zdjęcia przesłona się domyka. jeśli się domyka za mocno to będą ciemniejsze zdjęcia.

spróbuj zrobić zdjęcie na maksymalnym otworze przesłony, a później przestaw o dwie działki i to i czas (oczywiście żeby zachować ekspozycje) i to powinno pokazać czy to to czy całość jest coś nie tak.

ewentualnie z jakiegoś powodu więcej światła wpada do aparatu niż powinno i aparat ekspozycje ustawia na ciemniejszą - taka tam teoria
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź, czy popychacz przysłony nie jest wygięty.
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
plwk napisał/a:
Sprawdź, czy popychacz przysłony nie jest wygięty.

Sprawdziłem, popychacz jest prosty i działa lekko.

[ Dodano: 2020-01-29, 17:24 ]
Rivelv napisał/a:
nie pamiętam jak to jest dokładnie
ale pomiar ekspozycji jest na pełnej dziurze - a później podczas robienia zdjęcia przesłona się domyka. jeśli się domyka za mocno to będą ciemniejsze zdjęcia.
ewentualnie z jakiegoś powodu więcej światła wpada do aparatu niż powinno i aparat ekspozycje ustawia na ciemniejszą - taka tam teoria


właśnie, pomiar jest na pełnej dziurze i ten pomiar jest zły. Drugi obiektyw przy tej samej scenie ustawia dłuższy czas.
Wygląda to właśnie tak jak piszesz, do aparatu wpada więcej światła niż powinno. Tylko jak to możliwe? :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
slava3 napisał/a:
Drugi obiektyw przy tej samej scenie ustawia dłuższy czas.

A ten drugi obiektyw ma taką samą ogniskową ? A w tym o którym piszesz objaw ten występuje na każdej ogniskowej ? Może spróbuj z pomiarem punktowym na ten sam element.
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
powalos napisał/a:
slava3 napisał/a:
Drugi obiektyw przy tej samej scenie ustawia dłuższy czas.

A ten drugi obiektyw ma taką samą ogniskową ? A w tym o którym piszesz objaw ten występuje na każdej ogniskowej ? Może spróbuj z pomiarem punktowym na ten sam element.


Ten drugi obiektyw to DA 35. Robiąc test ustawiłem FA 24-90 na 35mm, a więc ogniskowe były te same. Z pomiarem punktowym zdjęcia też są ciemniejsze. Jak będę miał chwilę sprawdzę jeszcze dokładnie czy problem występuje w równym stopniu na każdej ogniskowejj, ale raczej tak.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Dziś , z ciekawości też zrobiłem mały teścik . Szkła Da 16-45 vis F 35-70 . Oba ustawione na 35 mm , scenka ta sama , światło mniej więcej podobne ( dziś jest stale pochmurno ) , Tryb AV .Przy takich samych parametrach F 35-70 nie doświetlił równo o 1 Ev . Może być tak że w trybach półautomatycznych przy zoomach innych niż Da jest celowe lekkie niedoświetlenie . To tylko teoria niczym nie podparta .

Sprawdziłem jeszcze Tamrona 17-50 vis Da 16-45 . Tutaj czasy naświetlania były równe . Wszystkie testy robione na pomiarze matrycowym .
 
slava3  Dołączył: 20 Paź 2015
Kot72 napisał/a:
Dziś , z ciekawości też zrobiłem mały teścik . Szkła Da 16-45 vis F 35-70 . Oba ustawione na 35 mm , scenka ta sama , światło mniej więcej podobne ( dziś jest stale pochmurno ) , Tryb AV .Przy takich samych parametrach F 35-70 nie doświetlił równo o 1 Ev . Może być tak że w trybach półautomatycznych przy zoomach innych niż Da jest celowe lekkie niedoświetlenie . To tylko teoria niczym nie podparta .

Sprawdziłem jeszcze Tamrona 17-50 vis Da 16-45 . Tutaj czasy naświetlania były równe . Wszystkie testy robione na pomiarze matrycowym .


Dzięki za porównanie. Może to rzeczywiście jaka przypadłość starszych szkieł. Trudno, muszę z tym żyć. Na szczęście odpowiednia kompensacja ekspozycji rozwiązuje problem.

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy :-B :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach