sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Płukanie filmu w koreksie metodą ILFORDA
Czy próbował ktoś płukać film w koreksie metodą zalecaną przez Ilforda tzn.:

1) napełnić wodą, obrócić koreks pięć razy, wylać.
2) ponownie napełnić wodą obrócić koreks 10 razy, wylać.
3) ostatni raz napełnić wodą obrócić koreks 20 razy, wylać i gotowe

Potem oczywiście normalnie płukanie ze zmiękczaczem.

Zastanawiam się czy to rzeczywiście wystarczy by pozbyć się resztek utrwalacza z emulsji i zabezpieczyć negatyw przed zabarwianiem? Może próbował ktoś tej metody, mile widziane opinie osób, które być może praktykują ten sposób płukania od lat.

Tradycyjna metoda płukania pochłania dużo więcej wody, a wiadomo jak teraz z tym jest, więc może warto wdrożyć jakąś racjonalizację w tej materii, gdyby wyniki były zadowalające.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
sylwesto, przypominam sobie, że ktoś tu kiedyś pisał, że stosuje metodę Ilforda z powodzeniem.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwesto, to jest popularna metoda, głowy nie dam, ale chyba tak robiłem. Na różnych forach znajdziesz pozytywne opinie. Jeśli lubisz dmuchać na zimne, to dodaj jeszcze jeden etap - pomachasz 40 razy, ale będziesz mieć spokój.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ja stosuję tę metodę, z taką modyfikacją, że po przewrotkach zostawiam jeszcze koreks na 3 minuty, a dopiero potem wylewam. Przy czym stosuję utrwalacz alkaliczny. Problemów żadnych nie zauważyłem.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ja jakiegoś ogromu filmów niby nie wywołałem, ale zawsze płukałem tą metodą.
No prawie. Ja robiłem 5-10-15-20 przewrotek, a później jeszcze wyjętą z koreksu szpulę z negatywem pod kranem z bieżącą wodą na moment. A potem w destylowanej z mirasoelm.
Nie zauważyłem na starych negatywach jakichkolwiek niepokojących objawów.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mój sposób jest najbliższy tego, który stosuje Generic. 5 + 10 + 15 + 20 + 25 + 20 z mirasolem. Spotkałem się z radami, by między kąpielami robić przerwę, czyli od razu nie wylewać. Ja raczej tak nie robię, chyba tylko po to by się napić łyk piwa między :-)

Nigdy nie stosowałem innej metody płukania.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
jorge.martinez, z tym piwem to niegłupi pomysł :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja stosuję zmodyfikowaną metodę ilforda:
1. jedna minuta merdania i zmiana wody
2. dwie minuty i dalej jak wyżej
3. trzy minuty......
4. cztery minuty......
5. pięć minut.....
Po wszystkim kąpiel w zwilżaczu i "na sznurek". Oszczędność wody ogromna. Przy koreksie 400ml to tylko 2 litry wody do płukania
 

klechu  Dołączył: 16 Sty 2016
A ja stosuję metodę dla leniwych, tzn robię ok 6-7 zmian wody bez "merdania", za to każdy etap to co najmniej 5 minut. Z początku zmieniam szybciej, potem przerwy coraz dłuższe. Czasu nie pilnuję, ale zdarza się że pod koniec trzymam nawet godzinę, bo tak mi się "przypomni". Ostatnie płukanie normalnie - destylowana + zwilżacz. Negatywy sprzed lat wyglądają ok.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Dzięki Wszystkim za pomocne informacje :-B . Od dwóch filmów oszczędzam wodę, stosując wzbogaconą o kolejne 40 przewrotek, metodę Ilforda.

Do tej pory płukanie u mnie wyglądało tak, że przez 10-12 minut do koreksu lała się woda z kranu, jej nadmiar wylewał się powodując automatyczny przepływ czystej wody. Od czasu do czasu podnosiłem też szpulę z filmem aby zmaksymalizować wymianę wody w koreksie. Mam pełne zaufanie do takiego sposobu płukania, ale wymaga on dużo wody.

Najczęściej używam koreksu Pattersona na 2 filmy 135 lub jeden 120. Daje on możliwość wlania sporo więcej wody niż potrzeba do zanurzenia szpuli z filmem, co zwiększa efektywność płukania. W przypadku koreksów z metalową szpulą, które najczęściej są dopasowane "na ciasno", jeśli chodzi o ilość wody potrzebnej do zanurzenia filmu, metoda Ilforda może wymagać więcej zmian wody i więcej przewrotek.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Fajnie, że piszecie o sposobach płukania, bo nie mam jakiegoś systemu. Po prostu woda się lała i lała. Pora to zmienić, skoro można i daje pozytywne wyniki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach