bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Robert K., Tryb sieci zmień na Wireless-G, kanał jak się da to ustaw na Auto, jak nie to 1, 6 lub 11 (inssider na windowsa lub inny wifi scanner na androida Ci pokaze co jest mniej uzywane). Security mode tylko WPA2-Personal (lub WPA2-PSK jeśli tak nazwali). Szyfrowanie tylko AES (bez TKIP!). Ani WPA, ani TKIP nie powinno być używane od 10 lat (przynajmniej). WPS jak gdzieś znajdziesz - wyłączasz. (w dzisiejszych sieciach nie łamie się WPA2-PSK tylko WPS właśnie, bo większość routerów nie ma mechanizmu back-off przy kolejnych próbach PINu).

Jeśli chodzi o TP-Linka, którego masz: tak samo jak wyżej tylko: Advanced > Wireless > Wireless Settings i ustawiasz Channel Width na 20Mhz, Transmit Power na High, Channel na Auto, Mode na G/N dla 2.4GHz i N/AC dla 5GHz. Advanced > Wireless > WPS - wyłączasz.

Ogólnie to porzuć myśl, że jeden mocny router załatwi sprawę. Nawet jak router będzie miał anteny z dużym wzmocnieniem i sygnał odbierzesz dobry na piętrze, to w laptopie już siła nadawania będzie pewnie niższa niż tych anten i z sygnałem powrotnym będzie gorzej.

PS. Powyższe wyłączy 802.11b i 802.11a, więc jak masz jakieś 15-letnie urządzenia, to mogą przestać działać. Klucz to zmniejszenie szerokości kanału (zwłaszcza na 2.4GHz, gdzie 1 kanał 40MHz zaleje pół dostępnego pasma). Im węższy kanał, tym ta sama moc jest mniej rozproszona = wyższy SNR (stosunek sygnału do szumu), więc w razie co nawet możesz spróbować ustawić 10MHz jeśli się da (ale też węższy kanał, to mniejsza prędkość).

rafal_ski, ale te rozwiązanie mesh to taki mądrzejszy repeater - chyba, że satelity też masz po kablu spięte. Zresztą nawet w specyfikacji tego Orbi jest info, że jest dedykowany tor radiowy 5Ghz między centralą i satelitami - dlatego to odrobinę lepiej działa, bo masz oddzielne 5GHz na transport. Ale wszelkie minusy pozostają: zajęte kanały, przymus umieszczania satelit w zasięgu dobrego sygnału (dla 5GHz to naprawdę praktycznie zasięg wzroku jeśli ma być te 866Mbps - a to już 80MHz kanał!). Skutecznie ogranicza się sobie i sąsiadom ilość dostępnych kanałów.
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
bbartlomiej, Orbi ma dedykowane pasmo na backhoul 5GHz do tworzenia Mesha lub można to zrobić po kablu, ja mam po wifi z racji braku kabli rozpostartych po domu.
I nie jest to opcja jak w repiterkach bo rzeczywiście działa to dobrze. Rok działania u mnie tego rozwiązania daje mi pewność mówienia o tym, że to jedno z lepszych rozwiązań odnośnie wifi w domu i ogrodzie:-).
Co do pasm oczywiście dlatego najpierw tak jak pisałem warto przeskanować sieci wokół
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
Jeśli masz ten sam SSID (a w AP + repeater jak kupiłeś tak jest), to pomaga w ustawieniach zaawansowanych sterowników do karty radiowej (zawsze trzeba mieć najnowsze sterowniki od producenta, to podstawa przy WiFi) podbij sobie agresywność roamingu i ustaw pasmo preferowane na 5GHz.
Zupełnie niepotrzebnie wkraczasz na jakieś głębokie tematy. Sprawdzałem telefonem, nie komputerem, więc nie ma mowy o "ustawieniach zaawansowanych sterowników" etc.

bbartlomiej napisał/a:
W 99% roaming zależy od urządzenia końcowego, nie od Access Pointa. To Twoja karta trzymała się kurczowo jednego AP i jednej sieci bez chęci roamingu.
Twoja opinia nie pasuje do stanu faktycznego. Przy poprzedniej konfiguracji telefon trzymał się kurczowo raz podłączonego AP (często blokując dostęp do sieci). W nowej konfiguracji ten sam telefon sam się przełącza, mam zawsze pełen zasięg, chodzi jak należy.

bbartlomiej napisał/a:
Fanie, że działa, ale repeatery to zły pomysł.
Wspomniany u mnie repeater działa jak AP (połączony z routerem po kablu). I to doskonały pomysł, bo znacznie zwiększa pokrycie w domu.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
rafal_ski, RBK12 odpada - ma tylko jeden LAN.
Ja mam sieć stąd: www.greenfiber.pl/internet/ i zgodnie z opisem: nie korzystamy z portu WAN.
Więc wychodzi na to, że miałbym tylko wifi? Bez możliwości podłączenia czegokolwiek kablem? :)
bbartlomiej, dzięki; przetestuję ustawienia, jak córunia skończy zajęcia na teamsie.
Co do ogarnięcia domu jednym routerem: są gdzieś jakieś tabele/rankingi pokazujące wśród parametrów routerów również ich "zasięg"/"moc"/"siłę sygnału"?
Nie znając się zupełnie na temacie i rozumiejąc go jedynie intuicyjnie, wychodzę z założenia (jak pisałem wcześniej), że skoro urządzenia z niższej półki "prawie dają radę", co jak znajdę coś o 20-30% silniejsze/mocniejsze, to będzie OK.
Na parterze (~60m2, otwarta przestrzeń) mam wszędzie full wypas. Na piętrze w wielu miejscach jest sygnał, ale niestabilny.
Nie zamierzam na piętrze oglądać video 4k po wifi. Chcę mieć możliwość uruchomienia teamsa dla dzieci z kamerką nie fullhd :)
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
Robert K., ja bym nie skreślał rozwiązań mesh, po prostu poszukaj czegoś co będzie dawało Tobie odpowiednie funkcjonalności, to ciekawie że korzystasz z portu LAN a nie WAN w swoim światłowodowym rozwiązaniu, ja łącze się do portu WAN z konwertera światłowodowego. A odkąd stosuję Mesha mam tak zwany worry free Internet :mrgreen: a z racji że na codzien pracuję z domu to stabilność dla mnie jest kluczowa i uptime, a jak wydarzył się covid to wszyscy działamy z domu, żona, dzieciaki w nauce zdalnej i mam tę pewność że to działa i nie muszę się martwić, że pokój na końcu domu nie ma zasięgu :roll: Z doświadczenia wiem że warto też dołożyć, żeby mieć lepsze rozwiązanie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Marooned napisał/a:
Twoja opinia nie pasuje do stanu faktycznego.
To nie moja opinia tylko powszechnie znany fakt w branży. Możesz sprawdzić np. w dokumentacji Cisco, Aruby czy innych dostawców. To klient decyduje do którego AP się dołącza. Fajnie, że Twoje rozwiązanie, ma jakieś mechanizmy zmniejszające problem roamingu klienta. Fakt jednak jest bez zmian - to klient decyduje.
Czy potrzebnie rozwijam temat, to niech każdy sam stwierdzi - dobrze rozumieć czemu "na starym było źle" a "na nowym jest dobrze".
Marooned napisał/a:
Wspomniany u mnie repeater działa jak AP (połączony z routerem po kablu).
No i to ma jak najbardziej sens. Radia po kablu, a nie radio po radiu.
Robert K. napisał/a:
zgodnie z opisem: nie korzystamy z portu WAN.
To jest bardzo niecodzienne rozwiązanie wpinać WAN dostawcy do portu LAN routera (zwłaszcza takiego, który domyślnie ma uruchomiony serwer DHCP). Nie będę zgadywał co poeta ma na myśli. Punkt 2c wyjaśnia, że robią strasznie dziwne rzeczy, pewnie chcą uniknąć podwójego NAT i ułatwienia UPnP i NAT-PMP do przekierowania portów na Twoje kompy. Jeśli na komputerze dostajesz od dostawcy adres IPv4 (forma liczba.liczba.liczba.liczba typu 192.168.1.20, a nie IPv6 (dużo literek i cyferek) to jak najbardziej możesz użyć port WAN (i zostawić serwer DHCP włączony na swoim routerze). Blokowania NATu u klientów nie stosuje się od 2000-2005 roku, a i wtedy to rozwiązanie blokowania było koślawe, bo zwykle polegało zwykle na sprawdzaniu TTL pakietów. Nie wiem czemu ktoś chciałby wpinać cały swój LAN do sieci dostawcy. To jest wielkie no-no z punktu widzenia choćby bezpieczeństwa i prywatności. Jeśli stosują IPv6 w LANie to już sprawa się komplikuje i musisz rozmawiać z dostawcą.
Robert K. napisał/a:
Więc wychodzi na to, że miałbym tylko wifi? Bez możliwości podłączenia czegokolwiek kablem? :)
Tak, o ile urządzenie klienckie ma tylko 1 port LAN. Musiałbyś podłączać przez kolejny switch. (chyba, że jednak użyjes portu WAN)
Robert K. napisał/a:
Co do ogarnięcia domu jednym routerem: są gdzieś jakieś tabele/rankingi pokazujące wśród parametrów routerów również ich "zasięg"/"moc"/"siłę sygnału"?
Mógłbyś próbować porównywać zysk anten routerów dla jakiegoś zobrazowania, o ile podawane wartości są prawdziwe. Wątpię czy ktoś takie rankingi robi w sensowny sposób.
Daj znać czy wcześniejsze zmiany pomogły na TP-Linku. Znikanie sieci wg mnie jest albo przez:
1. za niska moc przez zbyt szeroki kanał (większy niż 20MHz)
2. zmiany kanału przez Auto ustawianie (można wybrać ręcznie 1, 6 lub 11 jak na Linksysie)
3. wadliwy sprzęt lub soft (spróbuj OpenWRT).
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
bbartlomiej napisał/a:
To klient decyduje do którego AP się dołącza.
Widocznie nowy router w jakiś sposób wspomaga tę decyzję, bo ten sam klient inaczej działa w zależności od dostępnych routerów. Ode mnie tyle w temacie.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
bbartlomiej, przeniosłem się na tplinka, zmieniłem kilka ustawień zgodnie z sugestiami i zobaczymy.
Zmieniłem dla 2.4 GHZ kanał na 1 (sieć sąsiada jest na 6) i szerokość na 20 (było na auto).
Na razie jakiś mini sukces, bo wydrukowałem przez wifi na starym Brotherze DCP-J315W. A były z tym kłopoty, więc nawet go już przedłużką USB połączyłem, bo drażniły mnie kłopoty z drukiem po wifi.
Dzięki!
Zobaczymy jutro/pojutrze; czy będzie stabilnie.

To oczywiście nie zmienia wątku przewodniego: w dalszym ciągu będę się rozglądał za opiniami/sugestiami dot. routera z USB i _DUŻYM_ zasięgiem :)
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
z OpenWrt polecam ten od Cezarego

Dziwna sprawa z tym wariującym TP-Linkiem - może to jakaś forma ataku, bo identyczne problemy na stosunkowo młodym TP Linku miała moja znajoma (w znaczeniu bardzo niestabilne WiFi). Router ledwo rok i z dnia na dzień gubienie zasięgu po WiFi.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cytat
w dalszym ciągu będę się rozglądał za opiniami/sugestiami dot. routera z USB i _DUŻYM_ zasięgiem

Ja swoją (sprawdzoną) propozycję już podałem, ale okazała się za tania…
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
bakulik, wiesz. Chińskie ;-)

Sam mam Tendę AC10 i zasięg w mieszkaniu mam aż za duży ;-)
Tam gdzie wcześniej miałem 0% zasięgu 2.4 GHz mam prawie maksymalny zasięg 5GHz.

Nie wiem jak to będzie wyglądało w większej i piętrowej nieruchomości ale się przekonam ;-)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
bakulik napisał/a:
ale okazała się za tania

:)
Nie - nie chodzi o to, że okazała się za tania :lol:
Po prostu jakoś marka mnie _jak_dotąd_ nie przekonywała.
Kilka lat obcowania z aliexpresem skutkowało tym, że kupiłem kilka razy różnej maści ichnie gadżety, w tym jakąś mini kartę wifi na usb. Właśnie chyba Tendy, choć 100%owej pewności nie mam.
I okazało się śmieciuszkiem G.wartym. Owszem: działało, ale grzało się tak niebotycznie, że bałbym się to zostawić w gnieździe na dłużej niż godzinę.

Zaproponowany model AC19 wygląda parametrowo całkiem fajnie. Kto wie, może się skuszę, jak nie znajdę niczego ciekawszego za akceptowalna kwotę
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Jeszcze odnośnie portu USB w routerach:
w moim tplinku dysk podłączony pod USB jest widziany jako "serwer multimedialny".
Nie da się edytować zawartości dysku; można go "odtwarzać".
Czy to standard we wszystkich urządzeniach, nawet tych o większej ilości portów USB?
Czy są takie rozwiązania, że taki podłączony pod USB dysk jest widziany jako "dysk sieciowy" dla wszystkich użytkowników sieci? Dla pracujących na PC/laptopach można edytować w nim pliki, a jednocześnie np. dla TV lub amplitunera stanowi "serwer multimedialny"?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W moim starym TP-Linku dla dysku USB można było ustawić serwer multimediów, FTP i Samba. Ten ostatni odpowiada za dostęp do dysku sieciowego. Widzę w instrukcji, że ten Twój też to ma (rozdział 7.1.3). Wejdź w ustawianiach w Advanced > USB Settings > Sharing Access i zaznacz ptaszka przy Network Neighborhood i nadaj nazwę swojemu serwerowi. Powinien być potem widoczny pod adresem \\TwojaNazwa. Możesz też go zmapować jako dysk sieciowy.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Robert K rzuć okiem na te dwa linki, jakie dziś trafiłem z okazji "blackfrajer"

Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 WiFi 2.4 / 5 GHz 1GB za 156PLN

Zaglądnij też na pepper'a pojawiło się tam sporo routerów i mesh'ów w promocjach.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Niestety, ten Xiaomi nie spełnia założeń, nie ma USB i posiada tylko trzy porty LAN. No i link jest jeden, nie dwa. ;-)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
bakulik napisał/a:
Network Neighborhood

Dysk udostępniony w ten sposób pojawia się wśród urządzeń, ale zawartość tylko do przeglądania. Nie da się tam nic dodać/usunąć/wyedytować.
To "standard" dla portu USB w routerze? U Ciebie też tak było, czy miałeś "pełnowartościowy" dysk w sieci?
zloty_2000 - tak jak pisał bakulik: m.in. nie ma USB.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Mam osobny NAS, więc nie korzystałem z portu USB, poza może jakimiś testami, ale ich wyników nie pamiętam.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
bakulik napisał/a:
Niestety, ten Xiaomi nie spełnia założeń, nie ma USB i posiada tylko trzy porty LAN. No i link jest jeden, nie dwa. ;-)


Sorry za linki, ale nie przeredagowałem, bo inny sprzęt się sprzedał, a "mam dziś lekcje" od 12:30 i nagle od rana nie ma czasu na nic.
Wiem, że na sklepie xiaomi są jakieś promocje, może tam coś trafisz :-)

I tak na szybko, jak dziecko mi się do sprawdzianu uczy :mrgreen:

Tenda AC19 za 149PLN

Router ASUS RT-AX56U za 499PLN

ASUS RT-AC66U za 449PLN

Widzę dziś warto pogrzebać w netach, bo jest parę promocji, niestety co ciekawsze szybko znikają.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Dzięki.
Po raz drugi Tenda AC19 się pojawia ;)

Ciekawostka: rozmawiałem dziś z technikiem pracującym u jednego z dostawców sieciowych i zagadnąłem o sugestie dot. mocnego routera. Odpowiedź: nie ma mocnych, bo w Unii wprowadzono ograniczenia tej "mocy". Chyba, że ściągnąć "od Chińczyka", ale z jego "legalnością" może być różnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach