lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Obróbka
Jaki program polecacie do wywoływania RAW-u :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja wołam w LR. Inni zapewne polecą Tobie inne programy, np: Capture One, DxO Optics, Darktable, Zoner Photo Studio czy też RawTherapee
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jeszcze Affinity

co tylko Ci się spodoba :-) a i jest Pentaxowy DCU
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Silky Pix. Ma swoje dziwadła, jest inny i do tego ciężko na początku się połapać, ale jak dla mnie to najlepszy soft do wołania RAWów.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
A ja nie polecę RT nigdy nie podobał mi się obrazek z tego programu.
Bądź cierpliwy i próbuj, jest jeszcze rawchalange.
Odpowiedź wcale nie jest oczywista ;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
Silky Pix

Jako natywny (aczkolwiek okrojony) soft dorzucany do niektórych aparatów, w tym Pentaksa i Nikona bardzo dobrze radzi sobie z kolorem.
Rivelv napisał/a:
Affinity

Patrząc na relację ceny do możliwości jest całkiem w porządku.

lupaszko, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujesz od programu i wybrać ten wszystkomający. A! Dobrze jeśli w sieci są tutoriale dotyczące pracy w danym programie. Lightroom i Affinity mają takowe, nie wiem jak z SilkyPix i innymi.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Darktable i RT na Y również... W tym dziale jest też dużo informacji. Bardzo dużo .
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Re: Obróbka
lupaszko napisał/a:
Jaki program polecacie do wywoływania RAW-u :-)

Ilu fotografów, tyle odpowiedzi. Ja używam LR że względu na przyzwyczajenie i możliwości katalogowania. Mam również Capture One, ale jakoś nie mogę się do niego przekonać.
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Dzięki czyli jestem w punkcie wyjścia popróbuje a potem wybiorę
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Nie słuchaj tych, którzy twierdzą, iż : "co inna osoba to inne zdanie" .
Jest tylko jeden program do obróbki RAWów. Najlepszy, najszybszy i dające najpiękniejsze obrazki.
Capture One.
Nie ma nic innego , tak jak nie istnieją inne systemy oprócz Pentaxa.
Zaufaj mi .
Wiem co mówię/piszę ;)

Ps
30 dniowy trial od Phase One zapewne i Ciebie ugruntuje w tym prawdziwym stwierdzeniu.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Jest jeszcze ON1 Photo RAW i w swoim czasie chwalili się, że to najszybsza wywoływarka (nie testowałem osobiście). Od dawien dawna używam DXO i jak na moje wymagania jest ok. Można rozbudowywać o dodatkowe moduły i całkiem fajnie się na tym pracuje lub to jest moje przyzwyczajenie :)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Z drugiej strony . K5/K5II/K5IIs mają na tyle ładne jpegi i takie możliwości ustawień w aparacie że początkowo możesz być mocno rozczarowany efektami wywoływania rawów . Raw ma sens jeśli aparat wypluwa słabe jpegi lub ma jakiś tragicznie kiepski balans bieli . DxO na początek może być . Ja go średnio lubię bo jakoś wyostrzania nie mogę opanować . Jak bym nie kombinował finalnie zawsze te fotki wychodzą przeostrzone .
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Blesso napisał/a:
Najlepszy, najszybszy i dające najpiękniejsze obrazki.
Capture One.
Nie ma nic innego

Dostałem pełną wersję C1 wraz z Fuji i LR jest lepszy, szybszy, i dający najpiękniejsze obrazki.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jest to niemożliwe i niewyobrażalne .
Stanowczo protestuje przeciwko takim manipulacjom.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Blesso napisał/a:
Stanowczo protestuje przeciwko takim manipulacjom.

Suwaczkami nie takie rzeczy można zrobić. One właśnie od manipulacji są. :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Żarty, żartami, ale do SilkyPixa mnie akurat przekonał ślepy test. Stając przed wyborem nowej wywoływarki po Lightroomie 6, zainstalowałem sobie wersje trial kilku programów i obrobiłem kilkadziesiąt RAWów. Następnie w Bridgu oglądałem wywołane JPGi nie wiedząc, z jakiej wywoływarki pochodzi dany plik. Mentalnie kibicowałem Capture One i w sumie byłem już prawie na niego zdecydowany.
Ale za każdym razem, z 10 wywołanych plików 6-7 należało do SP. Reszta (owe 3-4) albo do C1 albo Lr. Chyba tylko raz czy dwa spodobał mi się plik z Exposure Alien Skin. Ani razu z Luminara, DXO (wówczas jeszcze OpticsPro). One1 w ogóle odstawał, podobnie jak Lightzone czy RawTherapee. Test powtórzyłem 3 albo 4 razy za każdym razem z takim samym efektem. Dlatego bez wniku kupiłem Silky Pixa i zacząłem się go uczyć.
Od tego czasu jednak minęło kilka lat i owe programy w sposób zasadniczy się zmieniły, ewoluowały...
Wniosek z tej bajkowej opowieści jest taki, byś po prostu sam zainstalował sobie kilka programów i przekonał się osobiście. Ważne jest bowiem również to, jak się dogadasz z daną aplikacją i na ile będzie Ci się podobała jej obsługa.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Mam wrażenie, że właśnie takie pytania są zadawane po to, żeby nie wykonywać tych wszystkich czynności, o których pisze Michu. Tylko na podstawie jednej lub kilku odpowiedzi zainstalować jeden program (ten najlepszy, ten wskazany przez tych, co się znają) i spokojnie żyć dalej...
Z drugiej strony rozumiem pytającego, bo czasem nie widzę takich aspektów wywoływania, które zauważają inni - i dlatego warto brać udział w RAW Challenge i porównywać. Przy okazji zobaczyć można, co wyczyniają inni z takim samym plikiem.
 
lupaszko  Dołączył: 26 Gru 2010
Właśnie tak mam swoje typy ale nie chciałem się sugerować a zobaczyć poglądy innych użytkowników
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Używam Lightrooma. Mam jeszcze DxO 11 i Affinity, ale LR najbardziej mi pasuje.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
mh2012 napisał/a:
żeby nie wykonywać tych wszystkich czynności, o których pisze Michu
plwk napisał/a:
ale LR najbardziej mi pasuje
No właśnie liczy się nie tylko jakość obrazka, bowiem obecne wywoływarki dają zbliżone efekty. Różnice w odbiorze obrazka wynikają bardziej z indywidualnych upodobań. Ale to, co jest istotne i czego żaden z użytkowników forum Ci nie powie, to jak z daną aplikacją będzie Ci się współpracowało. To tak, jak z korpusem - niektóre w ogóle nie leżą w ręku i mordęgą jest ich obsługiwanie, a inne są na tyle intuicyjne, że po wzięciu do dłoni wiesz już o nich wszystko i pracujesz nimi z przyjemnością.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach