pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Sigma 10-20 3.5 + K3II - Problem z autofocusem
Cześć. Poniżej opis problemu:

Sigma na 20mm działa poprawnie. Ostrzę na bliskie i dalekie miejsca i jest OK. Słyszę "piknięcie", jest czerwony znacznik i mogę naciskać spust. Im dalej w stronę 10mm tym zaczynają się większe problemy. Weźmy pod uwagę np te 10mm. Co się dzieje? Ostrzenie na bliskie punkty jest ok. Słyszę "piknięcie", jest czerwony znacznik i cyk. Wszystko gra. Ale ostrzenie na dalekie punkty np w mieszkaniu powoduje, że obiektyw się kręci, pojawia się czerwony punkt ostrości, nie ma "piknięcia", i nie mogę nacisnąć spustu. Pojawia się też w wizjerze taki sześciobok. Mam to od wczoraj. Tryb autofocusa bez różnicy.

W manualu nie ma z tym problemu.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Lv jest tak sam?
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
O! Sprawdziłem.

Na LV jest OK. Hm... nie czaję. Ale domyślam się, że możesz wiedzieć o co kaman.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Cześć. Mam podobny problem, ale u mnie potwierdza ostrość (zielony szesciokąt nie miga) i zwalnia spust migawki...

Pożyczyłem od kumpla Sigmę 10-20/3.5, szkło z października 2020, dwukrotnie kalibrowane w serwisie pod jego K3.
U mnie na KP na 20mm trafia w punkt bez mikrokalibracji (sprawdziłem na statywie z focus chartem itd). Na 10mm niestety jest rozpaczliwy front focus, korekta w body niewiele daje. Trzeba domknąć do f/8 Żeby mieć ostrość. Reczne ustawianie ostrości na bliskie obiekty jest kłopotliwe ze względu na wielkość obiektów. Na nieskończoność jest łatwiej.
Na live view AF też szwankuje - pokazuje gruby kontrast, a gotowe zdjęcie wychodzi nieostre.

Czy jakbym kupił to szkło od ziomka, to serwis Sigmy jest w stanie je skalibrować tak, by na 20mm pozostało tak samo dobre, a na 10mm poprawiło się? Czy raczej jedno idzie w parze z drugim?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
pbskarpy, a zrob zdjecia. Na roznych ogniskowych i zobacz co pokazuje exif (znaczy jaka ogniskowa pokazuje)
Czy przypadkiem nie bedzie ciagle taka sama
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Zrobiłem jak pisałeś. 5 zdjęć 20,17,14,12, 10 mm. W exif wszystkie dobrze potwierdzone.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
No to nie wiem. :-(
Podobny przypadek mialem na 70-300 tamronie. Ale tam wlasnie nie dzialalo przekazywanie info o ogniskowej.
Znajdziesz wątek na forum napewno.
Ciekawe ze na Lv dziala a normalnie nie?
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Na Lv nie ma problemu, bo na Lv łapie ostrość na bliższych obiektach. Chyba nie mogę zrobić tak, żebym na lv mógł wybrać najdalszy punkt.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Mam! Dziękuję za uwagę! Nie wiem jak to możliwe, bo nigdy nie podchodziłem ze śrubokrętem do aparatu a tym bardziej do obiektywu, ale okazało się, że jedna ze śrubek od strony korpusu była niedokręcona!!! Wystawała bardziej niż pozostałe dwie. Po dokręceniu cały pierścień mm zaczął chodzić luźniej. A teraz autofokus cyka aż miło na 10 mm i każdej odległości. Mega dziwna sprawa, bo nigdy przenigdy tego nie ruszałem. Jestem jedynym użytkownikiem aparatu 🙂
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie była zabezpieczona klejem i poluzowała się od drgań.
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Tak, bardzo możliwe. Mam ją jeszcze 3 miechy na gwarancji. Wyślę ją z body do kalibracji. :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach