dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Obiektywy manualne - nie domykanie się przysłony?
Witam. Ostatnio wylicytowałem na allegro na jednej aukcji dwa różne obiektywy. Jeden to zoom 70-210 f3.5 drugi to stałka 28 f2.8 - oba na bagnet K. Jako że ten 28mm jest mi w ogóle nie potrzebny od razu go sprzedałem dalej.

Kupujący po krótkich testach napisał mi że nie domyka się przysłona, obiektyw otwiera się do pełnego otworu pomimo kręcenia pierścieniem na korpusie obiektywu. Kiedy ja podłączałem obiektyw byłem pewien że wszystko hula.

Niemniej kiedy sprawdziłem pod tym kątem drugi obiektyw, okazało się że tutaj również, po założeniu, przysłona otwiera się na full i kręcenie pierścieniem nic nie zmienia!

Po zdjęciu obiektywów wszystko działa!

Pomyślał bym że to jakiś uraz mechaniczny ale oba obiektywy zachowują się tak samo - można sterować przysłoną dopóki nie założy się jej do body.

Sprawdzone na k-70 i k-50. Pomocy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest normalne zachowanie obiektywów z bagnetem K, przymykane są tylko na czas wyzwolenia migawki. Jeśli nie mają styków to wcześniej musi być zrobiony pomiar i zapamiętane parametry dla prawidłowej ekspozycji.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Przełącz aparat w tryb M, ustaw czas np. 1s (abyś miał czas zobaczyć co się dzieje), na pierścienie przysłon ustaw np. F/16, zrób zdjęcie patrząc w obiektyw, przysłona się domknęła? ;-)
 
dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Wow! Rzeczywiście! Człowiek uczy się całe życie :) Dziękuję.

[ Dodano: 2017-01-31, 13:03 ]
Fenol napisał/a:
Przełącz aparat w tryb M, ustaw czas np. 1s (abyś miał czas zobaczyć co się dzieje), na pierścienie przysłon ustaw np. F/16, zrób zdjęcie patrząc w obiektyw, przysłona się domknęła? ;-)


Niestety robiąc tak jak mówisz po naciśnięciu przycisku migawki widzę po prostu ciemność - tutaj nic się nie zmienia.

Natomiast kiedy zrobiłem serię zdjęć w tych samych ustawieniach, zmieniając przysłonę z pierścienia zdjęcia wychodziły kolejno coraz ciemniejsze - czyli tak jak powinny.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
dark64 napisał/a:
Wow! Rzeczywiście! Człowiek uczy się całe życie :) Dziękuję.

[ Dodano: 2017-01-31, 13:03 ]
Fenol napisał/a:
Przełącz aparat w tryb M, ustaw czas np. 1s (abyś miał czas zobaczyć co się dzieje), na pierścienie przysłon ustaw np. F/16, zrób zdjęcie patrząc w obiektyw, przysłona się domknęła? ;-)


Niestety robiąc tak jak mówisz po naciśnięciu przycisku migawki widzę po prostu ciemność - tutaj nic się nie zmienia.


Fenol poprosił/zasugerował popatrzenie w obiektyw a nie w wizjer. "W obiektyw" czyli od drugiej strony niż wizjer - a 1 sekunda, żeby zauważyć, że przysłona jest na 16 a nie otwarta w całości. To jest czasami szybsze niż zrobienie serii zdjęć na różnych wartościach przysłon.
 
adammo1990  Dołączył: 10 Gru 2021
Odgrzeje temat.

Czyli z takimi obiektywami nie da się pracować w trybie A ? Skoro przysłona się nie domyka...
Pewnie trzeba będzie przerobić coś żeby się zawsze domykała
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
adammo1990 napisał/a:
Pewnie trzeba będzie przerobić coś żeby się zawsze domykała

Pewnie na początek trzeba będzie sprawdzić czy powinna się domykać. Czyli gdzieś w menu [nie wiemy co to za body?] trzeba poszukać opcji "Użycie pierścienia przysłony" - ma być "Dozwolone"
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
adammo1990 napisał/a:
Czyli z takimi obiektywami nie da się pracować w trybie A ?

W trybie A da się pracować z obiektywami ze stykami oraz z obiektywami M42 posiadającymi blokadę przysłony, lub z zablokowaną przysłoną.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Tak po prawdzie wygodniej jest pracować z M42 niż z podstawowym K, który wymusza pracę światłomierza na M i to z roboczą wartością przesłony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach