AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
używam tylko ogniskowej 10mm. Kupiony jako używany, w sumie przypadkowo. No i kocham i niekocham ten obiektyw :) W sumie zaskakuje mnie co sesję, bo albo fajny materiał, albo do kitu. Zważywszy że tylko używam tego szerszego końca, to może jest jakaś stałka 10-12mm nierujnująca portfela i wyciskająca trochę więcej? Zwłaszcza ostrości? Mam też dostęp alternatywnie do Pentax SMC DA 10-17. Lepszy na szerszym?
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
AmilN napisał/a:
używam tylko ogniskowej 10mm. Kupiony jako używany, w sumie przypadkowo. No i kocham i niekocham ten obiektyw :) W sumie zaskakuje mnie co sesję, bo albo fajny materiał, albo do kitu. Zważywszy że tylko używam tego szerszego końca, to może jest jakaś stałka 10-12mm nierujnująca portfela i wyciskająca trochę więcej? Zwłaszcza ostrości? Mam też dostęp alternatywnie do Pentax SMC DA 10-17. Lepszy na szerszym?


A próbowałeś SIGME 10-20? Bardzo dobry zoom. ze stałek może SAMYANG 10 2.8....
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
krzyc sur napisał/a:

A próbowałeś SIGME 10-20? Bardzo dobry zoom. ze stałek może SAMYANG 10 2.8....


Nie mam dostępu :( Samyangi tanie, ale... raczej opinie takie sobie. A Irix 11mm/4 Firefly? Nowy trochę kosztuje, ale mógłbym się szarpnąć (sprzedając Tamrona) tylko, żeby nie było gorzej i tego się boję. Najfajniej byłoby przetestować i porównać, stąd moje tu pytanie czy ktoś ma porównanie.
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
AmilN napisał/a:
krzyc sur napisał/a:

A próbowałeś SIGME 10-20? Bardzo dobry zoom. ze stałek może SAMYANG 10 2.8....


Nie mam dostępu :( Samyangi tanie, ale... raczej opinie takie sobie. A Irix 11mm/4 Firefly? Nowy trochę kosztuje, ale mógłbym się szarpnąć (sprzedając Tamrona) tylko, żeby nie było gorzej i tego się boję. Najfajniej byłoby przetestować i porównać, stąd moje tu pytanie czy ktoś ma porównanie.


Mam Blackstone`a 11mm ale nie próbowałem na Apsc, super szkło, tylko wielkie i ciężkie....holdery i filtry droższe niż samo szkło...jak znajdę czas w tygodniu to możemy się gdzieś styknąć dam znać na PW
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
AmilN napisał/a:
Mam też dostęp alternatywnie do Pentax SMC DA 10-17. Lepszy na szerszym?

Ale wiesz że to fisz? Perspektywa zupełnie odmienna. Poza tym kąt widzenia jaki osiąga Tamron i inne rektalinearne na 10mm, tu jest osiągane na 17mm.
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
krzyc sur napisał/a:

Mam Blackstone`a 11mm ale nie próbowałem na Apsc, super szkło, tylko wielkie i ciężkie....holdery i filtry droższe niż samo szkło...jak znajdę czas w tygodniu to możemy się gdzieś styknąć dam znać na PW


Super! Ja znowu od poniedziałku w roli nauczyciela :-/ więc siedzę w M. i praca zdalna.
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Re: Mam Tamrona SP 10-24 Di II i....
greentrek napisał/a:

Ale wiesz że to fisz? Perspektywa zupełnie odmienna. Poza tym kąt widzenia jaki osiąga Tamron i inne rektalinearne na 10mm, tu jest osiągane na 17mm.


A no to cenna uwaga. Takie szkło mnie nie interesuje w takim razie. Nie dla fisza :)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Miałem Sigmę 10-20 (f/4-5.6, pierwsza edycja) mam IRIX 11/4. Stara Sigma była dużo lepsza, ostrzejsza na brzegach, IRIX mydli poza centrum (specyficznie, analogowo, może się to podobać, ale mydli). Gdyby Sigma była na FF, to nawet chwili bym się nie zastanawiał. :roll:
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Samp napisał/a:
Miałem Sigmę 10-20 (f/4-5.6, pierwsza edycja) mam IRIX 11/4. Stara Sigma była dużo lepsza, ostrzejsza na brzegach, IRIX mydli poza centrum (specyficznie, analogowo, może się to podobać, ale mydli). Gdyby Sigma była na FF, to nawet chwili bym się nie zastanawiał. :roll:


Mam taką sigmę na oku, praktycznie nową, w sensownej cenie. Rozumiem, że warto zrobić ruch tamron -> sigma?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Nie mam pojęcia o Tamronie. Pisałem o: Sigma vs IRIX.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mam Samyang 14 / F 2.8
Z tego co widziałem jest on lepszy (ostrzejszy) od Sigmy 10-20...
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A ja się kiedyś krótko bawiłem DA 14/2.8 - bez zachwytu, poza tym od dawna niedostępny.
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Wątek założyłem, sądząc, że jego wynikiem będzie jakaś szeroka stałka u mnie na stanie, ale dzisiaj "kliknąłem" Sigmę 10-20 :) Praktycznie nowa (chociaż to się okaże jak przyjdzie). Poczytałem tu i tam i faktycznie Tamron beee a Sigma w większości przypadków chwalona. Będzie okazja porównać :) Dziękuję za nakierowanie :)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
AmilN, ten Pentax 10-17 o niebo lepszy od sigmy (miałem jeden i drugi), a od 14mm prostuje się to naprawdę łatwo.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
 
AmilN  Dołączył: 25 Lut 2021
Przyszła dzisiaj Sigma i po pierwszych ot tak zrobionych zdjęciach widać, że jest spora różnica. Na plus oczywiście. W weekend może uda się to sprawdzić na 100% :)
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Ma ktoś doświadczenie z obiektywem IRIX 11mm w fotografii wnętrz, bo sigmy 10-20 nie można dostać?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
germario, wnetrz jeszcze nie probowalem.
Ale zewnetrza nie potrafie na nim ogarnąć
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Rivelv, Powiedz jak z ostrością na krawędziach, ale na APS-c , tragedia czy może być, bo różnie piszą
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
germario, jak dla mnie spoko. Jutro postawie to to na jakiś przykład i Ci podesle. Dzisiaj juz nie ogarne.
Sam ocenisz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach