sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
[obiektyw] Pentax DA 300mm f/4 ED [If] SDM
Poluzowałem dziś pierścień mocowania statywowego w DA 300mm , efekt taki że już go nie mogę z powrotem zablokować . Tak więc pierścień swobodnie obraca się wokół osi obiektywu . Dokręcanie śruby nic nie daje . Wykręcić jej również nie można . Czy ktoś ma jakiś pomysł jak usunąć tą usterkę ?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
sergeant, a nie jest tak, ze ten plastikowy "nadlew" poluzował się na łbie śruby ?
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Hmm ? Plastikowy "nadlew" - pokrętło pozwala na wykonanie pełnego obrotu wokół swej osi. Jakiś luz jest tam wyczuwalny . Widzę też że przy obrocie pokrętło się trochę wkręca lub wykręca . Czy pokrętło to ,w pełni sprawnym obiektywie da się całkowicie wykręcić ? ?
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Masz 2 śruby - jedna mocuje pierścień mocowania na obiektywie. Ta na dole z nacięciem na monetę. Ta z pokrętłem służy do mocowania obiektywu w wybranym położeniu. Obie masz dokręcone? https://www.manualslib.co...?page=47#manual
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Ta mniejsza od mocowania statywowego jest dokręcona i dobrze trzyma . Problemem jest ta większa która blokuje cały pierścień . Czy w sprawnym obiektywie da się ją zupełnie wykręcić ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta blokująca pierścień da się odkręcić tylko o około 1,5 do 2 obrotów.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
plwk i tak jest w przypadku mojej 300 . Niestety śruba po dokręceniu nie blokuje położenia pierścienia.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Czy ktoś naprawiał może to pokrętło ? Jakieś rady ?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Nie wiem coście tam nakombinowali ale .... ta śruba jest całkowicie odkręcalna/wkręcalna . Obiektyw ma 4 określone położenia do zablokowania pierścienia . Domyślnie śruba ma być na wysokości przełącznika AF/MF . Jeśli śruby nie można wykręcić to znakiem tego musiał zostać uszkodzony gwint . Delikatnie psiknij jakimś wd40/csx i odkręcaj przeciwnie do ruchu wskazówek zegara .
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Kot72 Próbowałem wykręcić , niestety nie da się . Myślę że przy uszkodzonym gwincie śruba kręciła by się dookoła własnej osi , jednak po około 2 obrotach napotykam zdecydowany opór . Nie chciałbym jej całkiem ukręcić . Chyba pozostaje demontaż całego pierścienia wraz ze śrubą . Muszę rozejrzeć się za jakimś serwisem .
Czy ktoś ma może schemat budowy tego obiektywu ? Najlepiej serwisowy .
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Niczego nie odkryję - atakuj Grzechotnika, w razie czego do Wrocławia masz blisko
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Zrób jak pisałem wyżej . Psiknij na gwint jakimś szprejem penetrującym . Dobry jest taki mały Ronsona lub delikatnie naftą . Kręcić w jedną i drugą stronę do skutku .
Co do schematu , szczerze wątpię aby ktoś posiadał ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach