M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
[fotografowie] Letitia Battaglia
Cytat

https://www.icp.org/brows...l/all/all/all/0

Ta kobieta latami fotografowała życie sycylijskiej mafii. "Pierwsze morderstwo zostaje z tobą na zawsze"

Choć zdjęcia zaczęła robić dopiero niedługo przed 40-stką, dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych włoskich fotografek na całym świecie. Letizia Battaglia przez niemal trzy dekady dokumentowała życie sycylijskiej mafii na ulicach Palermo.

Koniec 20-letniego małżeństwa był dla niej nowym początkiem

Battaglia fotoreportażem na poważnie zainteresowała się po zakończeniu swojego małżeństwa (które zawarła zresztą w wieku zaledwie 16 lat), jako 36-latka, na początku lat 70. Niedługo później, bo już w 1974 roku jako pierwsza kobieta we Włoszech, dostała posadę fotoreportera w gazecie codziennej L'Ora.

"(...) Trzy dni po rozpoczęciu pracy zobaczyłam pierwsze morderstwo. A pierwsze morderstwo zostaje z tobą na zawsze. (...) Kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że ciało jest tam już od kilku dni. Zapach był okropny. (...) Myślałam, że ciało się poruszy, ale tak nie się nie stało. To był początek 19-letniej historii w gazecie w Palermo." Letitia Battaglia

Z początku sądziła, że będzie robić zdjęcia zwykłej, "nudnej" rzeczywistości, a możliwość zaangażowania w brutalny świat mafii nie przeszła jej nawet przez myśl. Szybko jednak okazało się, że to właśnie mafia i śmierć będą towarzyszyć jej w pracy, stając się dla niej codziennością, której musiała przyglądać się nadzwyczaj wnikliwie.

– "Byłam pewna, że mnie zastrzelą. Przywykłam do tej myśli. Niszczyli moje aparaty, pluli na mnie, dostawałam telefony z pogróżkami, anonimowe listy. Dobrze było być odrobinę szalonym. To dało mi odwagę" - mówi fotografka w jednym z klipów promujących dokument " Shooting the Mafia" ("Ustrzelić mafię").

Czarno-białe zdjęcia artystki pozwalają nam zajrzeć do świata, który w większości znamy jedynie z literatury i kina. Kadry niczym nie przypominają jednak scen z kultowego "Ojca Chrzestnego", na fotografiach Włoszki "mityczna" mafia nagle staje się prawdziwsza - obrazy pozwalają ujrzeć nam brak skrupułów, zarozumiałość, śmierć i szczere cierpienie.

Battaglia wielokrotnie ryzykowała życiem, by bliskimi kadrami jak najlepiej oddać okrucieństwo sytuacji. Dzięki kilkuset tysiącom fotografii, które wykonała, dziś możemy zrozumieć, jak wielki dramat rozgrywał się na ulicach sycylijskiego miasta każdego dnia.


https://www.youtube.com/watch?v=gd1urcA2jQA

W filmie reporterka opowiada o swoim życiu i wspomnieniach, a jej historie przeplatane są na ekranie wykonanymi przez nią zdjęciami i archiwalnymi materiałami wideo sprzed lat. Oglądając dziś wypowiedzi 84-letniej już artystki, trudno uwierzyć, z czym się zmagała i na co musiała patrzeć. To nowa perspektywa znanej historii i postać, którą warto poznać.

"Aparat fotograficzny zmienił moje życie. Wtedy zaczęłam odnajdywać sam siebie. Przedtem nie byłam prawdziwą osobą." Letitia Battaglia

Katarzyna Michalik
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
M.W, wielkie dzięki z przedstawianie sylwetek ciekawych fotografów. Nie ustawaj w tym co robisz.
Warto czytać, więcej czytać o fotografach, niż deliberować o sprzęcie, który jest ważny, ale nie najważniejszy ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach