ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Pentax K-1 Mk II
Witam forumowiczów!

Przymierzam się do zakupy tytułowego modelu. Mam jednak w związku z tym kilka pytań. Robię w reporterce i chciałbym pozostać w systemie Pentaxa. Przesiadam się z Pentaxa K5 II s i zastanawiam się jak sprawuje się K1 w przypadku AF'u. Słyszałem, że w porównaniu do Canona i Nikona Pentax jest dosyć wolny, jednak takie porównanie średnio mnie obchodzi. Czy AF w tym aparacie jest lepszy niż w K5 II s?

Kolejna sprawa dotyczy modułu WiFi. Muszę wysyłać zdjęcia z różnych konferencji od razu po zrobieniu serii, dlatego noszenie ze sobą laptopa nie wchodzi w grę. Stąd też pytanie o działanie owego modułu. Czy mogę się połączyć bezpośrednio z serwerem, na który wrzucam zdjęcia, czy może jednak muszę to robić za pośrednictwem telefonu? I jeżeli smartfon będzie nieunikniony, to jak wygląda sprawa z szybkością przesyłania? Czy używanie tego modułu zabiera bardzo dużo prądu? Podobno Nikon D500 miał taki problem, że po wysłaniu nawet kilku zdjęć bateria potrafiła paść bardzo szybko. Czy w Pentaxie istnieje ten problem czy nie jest on tak energochłonny? Wspomnę, że będę wysyłać JPGi, najpewniej nie najwyższej jakości (chociaż i takie też się pojawią).

Ostatnie pytanie, również dotyczące modułu Wifi. Czy dostanę od aparatu potwierdzenie po wysłaniu fot, że transfer się udał?
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Dodam jeszcze, że ze szkieł mam Sigmę 70-200 F2.8, Pentaxa 35mm Limited F2.8 i niestety, Kita 18-55 (plus szklarnia manualna, ale to do portretu i pejzażu). Jestem świadom winietowania w przypadku kita, będę się przymierzał do kupienia jakiegoś 24-70, na razie jednak używałbym trybu crop w dużej mierze, co nie jest dla mnie większym problem (i tak w fotoreporterce nawet z APSC idzie coś przyciąć, więc na FF to już żaden problem).
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
ffilip776, mam K-1 (I) i powiem, ze w porównaniu do K-5IIs AF jest dużo szybszy a w wersji K-1II ponoć jeszcze szybszy. Co do Wi-Fi się nie wypowiem, bo nie korzystam. Ja jako podstawowy obiektyw używam Tamrona 28-75/2.8 kupionego z drugiej ręki. Jest to pierwsza wersja tego szkła. Później Tamron zrezygnował z bagnetu "K" w kolejnych wersjach tego obiektywu. A szkoda, bo obiektyw jest chwalony
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Ja bym się grubo zastanowił czy to jest dobra droga - żeby nie było uważam że Pentax jest bezkonkurencyjny jeśli idzie o pejzaż - ale do reporterki można taniej i lepiej, pozdrawiam!
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Dziękuję za radę, systemu nie chcę wymieniać bo reporterka to jedna z dziedzin, którą się zajmuję. Pejzaż i zdjęcia artystyczne robię głównie analogiem, jednak cyfrowy sprzęt do tego też się przyda. Ogólnie ten Pentax ma być sprzętem do wszystkiego. Zależy mi bardzo na owym module Wifi, tak naprawdę to jest warunek konieczny przy kupnie tego aparatu. Na AF też nie będę narzekać, jeżeli jest szybszy niż w K 5IIs. Przyznam że przyzwyczaiłem się nawet do niego i był on dla mnie co najmniej szybki (dlatego jeżeli K 1 mk 2 ma jeszcze szybszy, to bardzo mnie to cieszy). Czy ma ktoś doświadczenie z modułem WiFi w tym aparacie?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Napisz na PW do plwk. Sądzę, ze będzie wiedział. A może sam za chwilę się tu odezwie. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam K-1 w wersji pierwszej. WiFi nie używam ale zerknij na program Wifi Commander dla Pentax https://www.wificommanderpentax.com/ .
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Rzuciłem okiem, niestety nie jest na telefon... Laptopa nie chcę brać, mam starego, piętnastoletniego grata, na którym nawet Bridge ledwo zipie. Ale dziękuję za link! Jakby ktoś używał funkcji WiFi to proszę o szybką informację! Najpewniej w środę jadę po aparat
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010
Myślę ze dobry by był Pentax K-3 III af jak na pentaxa ma rewelacyjny na pewno lepszy niż k-1 Co do WiFi przy korzystaniu z KP to powiem ze raczej służy tylko do połączenia z aplikacja na smartfonie raczej odrazu nigdzie pliku nie wysyła
Tu strona o aplikacji do wifi
https://www.ricoh-imaging...pp/image-sync2/
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Niestety pentwx k-3 III nie wchodzi w grę. Chciałbym mieć sprzęt pełnoklatkowy. Wystarczy, że AF jest szybszy niż w k5iis, tamten juz był naprawdę dobry. Podbijam dalej pytanie w sprawie WiFi
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
ffilip776, idziesz w dziwną stronę. Najlepszą opcją będzie wyjęcie karty i zgranie fotek na tel. lub komputer mz.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Jak pisałem wyżej... komputer nie jest opcją , zdjęcia najczęściej musze wysyłać chwile po zrobieniu, a miejsca na komputer zazwyczaj nie ma. Jeżeli jest możliwe wysyłanie przez WiFi to jest to znaczące ułatwienie, które umożliwi jakąkolwiek konkurencję z innymi fotografami którzy korzystają z takiej opcji właśnie. Moje pytanie dotyczy wydajności modułu wifi i jego energochłonności
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
josio, ale jak ffilip776 ma wysłać przy pomocy tego ustrojstwa pliki po Wi-Fi ? Przecież pisał wyraźnie, ze opcja z laptopem, komputerem - odpada.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
No ale gdzieś te pliki po wi fi wysyła czyli równie dobrze mógłby podejść z tym ustrojstwem
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można przez podobny czytnik, ale dla kart SD, skopiować do smartfona i wysłać ze smartfona.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Nie, musi być przez wifi. ;)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
plwk napisał/a:
Można przez podobny czytnik, ale dla kart SD, skopiować do smartfona i wysłać ze smartfona.

Nie wiemy gdzie miałyby się odbywać te reportaże, ale ja bym nie liczył że zawsze się będzie w zasięgu i uda dobić do otwartego hot-spota. Najprostsze rozwiązanie może być jeszcze prostsze - spiąć K-1 z fonem przez kabelek [zakładam że fon rozpozna jako zewnętrzny nośnik], fotki na fona i stąd już czy po WiFi czy przez 4G idą na FTPa.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Pozwolę sprecyzować o co mi chodzi. Laptop odpada z uwagi na brak możliwości rozłożenia się z nim oraz wagę. WiFi jest mi potrzebne po to żeby telefon mogl połączyć się z aparatem w celu zgrania fot (nie wszystkich 400, w trakcie przeglądu dokonuję szybkiej selekcji i wysyłam na telefon ok. 20/30 fot. Dalej, z telefonu, wysyłam zdjęcia na serwer FTP. Z tego co się orientuje są aplikacje, które na to pozwalają, ale jeżeli ktoś wie bo używał takowych, to proszę o informację czy takowe naprawdę istnieją i działają :). Opcja czytnika kart SD do telefonu wydaje się ciekawa, obawiam się tylko, że musiałbym zgrywać wszystko na raz. W aplikacji pentaxa do wifi jest natomiast możliwość podglądu fot przed ich wysłaniem na telefon, co ułatwiłoby znacząco selekcję (i oszczędziło dużo czasu)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Używam Wi-Fi – Ricohowa aplikacja ImageSync (K-1, iPad Mini 5, iPhone 13). Aparat nie skomunikuje się z komputerem. Aparat po uruchomieniu Wi-Fi staje się swego rodzaju hotspotem i należy przyłączyć do niego telefon (tracąc przy okazji łączność telefonu z netem poprzez Wi-Fi). Download obrazków jest nieprzewidywalny: z reguły trzeba kilka razy przyłączać telefon, żeby zaczął działać, a jak już działa to trwa bardzo wolno, jeden RAW / duży .jpg potrafi się pobierać przez dobre kilka minut. Rozwiązanie jedynie do sporadycznych, szczególnych sytuacji. Bardzo fajnie natomiast działa robienie zdjęć przy pomocy telefonu: można ustawić wiele parametrów, dotykowo obsłużyć AF (ale możliwe jest to jedynie w trybie pojedynczych zdjęć).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach