Cytat
https://www.instagram.com/fredherzogphotography/
Fred Herzog urodził się 21 września 1930 roku w Stuttgarcie, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Po tym jak w czasie wojny umarli jego rodzice, porzucił szkołę i zatrudnił się jako żeglarz na statku. W wieku 22 lat wyemigrował do Kanady, gdzie w 1953 roku zamieszkał w Vancouver - mieście, które miało zdefiniować jego fotograficzną ścieżkę i które było dla niego domem aż do śmierci.
Pionierskie podejście, późna kariera
Fotografia Herzoga skupia się głównie wokół życia miasta, które fotografował na przestrzeni 6 dekad. Największą sławę przyniosły mu slajdy wykonywane na przestrzeni lat 50. i 60. XX wieku, ukazujące dawne oblicze Vancouver i klasę pracująca miasta. Wszystko to uchwycone w rzadko spotykanym wówczas kolorze. Z racji tego, że większość fotografii w tamtym czasie wykonywana była w czerni i bieli, marginalizowało to go jako artystę. Po latach uznany został jednak jednym z pionierów kolorowej fotografii.
Herzog wykonywał zdjęcia głównie na slajdach Kodachrome, co także miało wpływ na późne rozpoznanie jego fotograficznego kunsztu. Jak sam bowiem twierdził, dopiero rozwój fotografii cyfrowej umożliwił mu drukowanie prac w jakości wiernie oddającej to, co do zaoferowania miał materiał Kodaka. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się dopiero w 2007 roku w Vancouver Art Gallery, gdy fotograf miał już 77 lat. Wydarzenie to dało szybki początek jego późnej artystycznej karierze. Fotografiami zainteresowały się muzea i kolekcjonerzy, a jego postać zaczęła być zaliczana do grona najważniejszych fotografów ulicznych ubiegłego wieku.
Fred Herzog zawodowo pracował jako fotograf medyczny. Fotograf zmarł 9 września 2019 roku, w wieku 88 lat. Autor: Maciej Luśtyk/Fotopolis
"W sztuce może być coś dobrze zrobione albo źle, nic więcej." Stanisław Lem
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by opiszon, powered with Bootstrap and VanillaJS.
Strona używa plików cookie. Jeśli nie zgadzasz się na to, zablokuj możliwość korzystania z cookie w swojej przeglądarce.
my.pentax.org.pl