rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
SMC PENTAX-FA macro
Witam, planuję zakup obiektywu makro, mój wybór to jeden z nich:

SMC Pentax-FA 50mm/2.8
SMC Pentax-FA 100mm/2.8
Tamron SP (52B) 90mm/2.8
Kiron 105mm/2.8 (i jego pochodne)

O ile do Tamtona i Kirona raczej nie mam pytań, to potrzebuję wiedzieć co więcej o Pentaxach:
- jak wygląda precyzja manualnego ostrzenia? Jest dokładne i bezproblemowe?
- jak wygląda współpraca z pierścieniami pośrednimi ze stykami (6 styków) i bez przeniesienia AF? Czy będzie działać dokładnie tak samo jak z Tamronem i Kironem?

Czy we wszystkich obiektywach skalę odwzorowania reguluję odległością od obiektywu i wyostrzeniem?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
rj1307, weź jeszcze pod uwagę SMC M 50/4. Przy fotografii makro AF nie jest raczej konieczny
rj1307 napisał/a:
Czy we wszystkich obiektywach skalę odwzorowania reguluję odległością od obiektywu i wyostrzeniem?

Tak
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
AF jest nawet problemem, dlatego pytam o komfort ostrzenia manualnego w serii SMC-F lub FA. Ale SMC-M nie chcę, bez automatyki przysłony to już nie jest wygodne. SMC-A jak najbardziej.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Mam Rikenona (Kirona) 105/2.8 i Pentaxa FA 50/2.8. Jeśli chodzi o precyzję ostrzenia, to Pentax 50 (chociaż pewnie 100mm tak samo) zupełnie nie ma szans w porównaniu z Kironem. Clamp ring jest pomocny, bo redukuje luzy pierścienia i minimalnie zwiększa opór (przynajmniej w moim egzemplarzu), ale to przepaść w stosunku do manualnego szkła. Ja i tak w większości sytuacji pomagam sobie szyną makro w precyzyjnej regulacji więc omijam ten problem. Istotna jest również wielkość pierścienia - wygoda użytkowania Kirona jest o rzędy wielkości lepsza niż Pentaxa.
Jeśli chodzi o pierścienie pośrednie, to używam tylko takich z popychaczem przesłony i bez styków (ale i tak trzeba zrobić zwarcie). Mając w obiektywie pierścień do manualnej zmiany wartości przesłony uważam, że jest to zbędne, jednak rozumiem, że ktoś może chcieć kontrolować ją z poziomu korpusu. Ja się przyzwyczaiłem do w pełni manualnego Rikenona ;-)

Z wymienionych przez Ciebie obiektywów największą minimalną odległością przy skali 1:1 ch*** się Kiron i tu po raz kolejny wychodzi jego przewaga nad 50mm - im większa odległość tym wygodniejsza praca, łatwiej doświetlić obiekt i mniejsza szansa na spłoszenie owada.

Ja generalnie jestem zadowolony z FA50/2.8, bo jakość obrazka jest niesamowita, głębia ostrości też jest zauważalnie większa niż przy 100mm. Trzeba być świadomym zalet i wad tych obiektywów, a w moich zastosowaniach dobrze się uzupełniają. Jeśli jednak miałbym wybrać jedno szkło, to byłaby to setka, ale sam biorąc pod uwagę jego zastosowanie musisz zadecydować, czy będzie z AF czy bez.
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Dzięki za odpowiedź, dokładnie o takie porównanie mi chodziło. :-)
Każde z tych szkieł traktuję jako MF, a wiem, że obiektywy z AF mają dosyć kiepskie pierścienie do ostrzenia manualnego, stąd moje pytanie.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Mam Pentaxa macro 50mm i 100mm . Zawsze AF wyłączony i ostrzenie nogami, a nie pierścieniem...
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Kiron 105mm/2.8 ze stykami już do mnie jedzie :-)
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Będziesz Pan zadowolony :-)
Styki pod PK? Bo ja w swoim egzemplarzu mam styki, ale pod bagnet Ricoha :roll:
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Nie strasz :shock:

 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Jeśli jest oznaczony jako PKA to wszystko w porządku, jeśli Rikenon P no to masz styk do Ricoha (obiektyw pasuje ale nie ma automatyki przesłony). Trochę poczytałem i wychodzi na to, że tylko Rikenon miał bagnet P, więc chyba niepotrzebnie Cię nastraszyłem ;-) .
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Szkło dotarło, jest w idealnym stanie,
duzyalf napisał/a:
Będziesz Pan zadowolony

I jestem bardzo zadowolony, trzeba się nakręcić ale ostrzy się precyzyjnie :-)
I jest PK/A więc kultura pracy wysoka.

Szybka próba na szklanej figurce, f11, z ręki, bez stabilizacji, wysokie ISO.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
rj1307 napisał/a:
I jest PK/A więc kultura pracy wysoka.

No to zazdroszczę. Też się trochę uwarunkowałem na Kirona, ale za diabła nie dawało się znaleźć wersji A. Dlatego by nie walczyć z "zielonym guzikiem" ostatecznie padło na Komine 90/2.5 i też jestem zadowolony.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Bardzo dobry wybór.
Miałem Vivitara S1 105 f/2.5 macro.
W centrum.byl wręcz rewelacyjny. Nowsze konstrukcje mogły tylko pozazdrościć takich osiągów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach