Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Padł komputer
Domowy, stacjonarny.
Zaczęło się od pojawienia się problemów z grafiką - klasyczna "pikseloza" na ekranie, tak od czasu do czasu. Wymieniłem kartę graf. na inną (dostałem od Nanakamodo ten sam model - 460-tka, używana, ale 3 generacji). Niby wszystko działało poprawnie, ale niektóre gry nie uruchamiały się w pełni i wyrzucało do sytemu (np. tuż przed wyścigiem samochodowym) albo wyrzucało... i po chwili wracało i działało dalej. Z Civ VI wyrzuciło z informacją "Display device failed" (pulpit, przeglądarka OK, dxdiag napisał, że wszystko w porządku) a gdy włączyłem WRC7, to komp się zawiesił.
Teraz po uruchomieniu dochodzi do testu pamięci (OK) i restartuje. I tak w kółko. W bios nie da się wejść (pojawia się informacja, że wchodzi do biosu i restart). Zasilanie jest, wiatraki karty i procesora startują, ledy na płycie pokazują pełne obciążenie procesora. Żadnych sygnałów dźwiękowych w trakcie POST. Mój typ - padła płyta główna.
Jakieś pomysły, poza oczywistym - czas na nowy komputer?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kiedy był czyszczony, kiedy wymieniana pasta na procesorze?
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Czyszczony dosyć systematycznie, pasta nie wymieniana.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Przed spisaniem płyty na straty proponowałbym jeszcze spróbować z innym zasilaczem.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Generic napisał/a:
Przed spisaniem płyty na straty proponowałbym jeszcze spróbować z innym zasilaczem.

Zasilacz niedawno wymieniany, ma ze dwa lata, przyzwoity Fractal Design. Ale może...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Objawy mogą wskazywać na problemy z parametrami prądu z sekcji zasilania, zwłaszcza że zaczęło się jak piszesz od problemów ze stabilnością najbardziej poza CPU prądożernej zabawki, czyli GPU pod obciążeniem - ale zasilacza bym też nie wykluczał. Jeśli na innym PSU problemy nie ustąpią, to niestety stawiam na mobo, bo jak CPU padnie to raczej na śmierć, bez objawów dogorywania...
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Może reset BIOSu zworką? Może płyta "na bogato" i przejście na drugi BIOS?
Resztę powiedzieli przedmówcy.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Update :-) .
Komputer działa! Przestraszył się informatyka :-) , którego poprosiłem o wsparcie i ruszył. Najprawdopodobniej coś nie kontaktowało, trudno ustalić co. Dla portfela to dobrze :-) . Dziękuję za chęć pomocy, pewnie wcześniej czy później się przyda :-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Tomek B. napisał/a:
Update :-) .
Komputer działa! Przestraszył się informatyka :-) , którego poprosiłem o wsparcie i ruszył. Najprawdopodobniej coś nie kontaktowało, trudno ustalić co. Dla portfela to dobrze :-) . Dziękuję za chęć pomocy, pewnie wcześniej czy później się przyda :-)

Jeśli komputer się 'przestraszył', czyli infomagik nic de facto nie zrobił (w sensie podociskania wtyczek na płycie/ w zasilaczu, dociśnięcia kart rozszerzeń czy modułów pamięci etc) to problem NADAL istnieje i wcześniej lub później objawi się... No chyba że było dociskane i rzeczywiście jakiś poluzowany kabel luźny już nie jest, to może działać latami...
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Warto obejrzeć kondensatory elektrolityczne na płycie głównej: szukamy wybrzuszeń i wycieków
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Przepraszam za milczenie, ale wziąłem urlop - od komputera także :-) .
PiotrK. napisał/a:
Warto obejrzeć kondensatory elektrolityczne na płycie głównej: szukamy wybrzuszeń i wycieków

Kondensatory są OK.
Apas napisał/a:

Jeśli komputer się 'przestraszył', czyli infomagik nic de facto nie zrobił (w sensie podociskania wtyczek na płycie/ w zasilaczu, dociśnięcia kart rozszerzeń czy modułów pamięci etc) to problem NADAL istnieje i wcześniej lub później objawi się...

Jasnowidz ;-) ?
Zrobiłem jeszcze test FurMarkiem w pełnej rozdzielczości (1920x1200). Było OK. Potem postanowiłem pobawić się czym innym. Zainstalowałem sobie Uningine Valley
https://benchmark.unigine.com/valley

Po kilkunastu minutach "zamroziło" komputer. Po wymuszonym restarcie pojawił się BSOD "whea uncorrectable error". Kolejne restarty pozwoliło na coraz dalsze ładowanie Win, aż wszystko zaczęło działać. Kolejna próba benchmarku dało ten sam efekt, ale tym razem odczekałem 5 min przed włączeniem komputera. Restart bez problemu. Kolejny test zrobiłem przy włączonym Speccy obserwując temperatury i napięcia. Wszytko było OK (CPU ok. 57 st., GPU 61-2, MOBO 47), napięcia stabilne. Ale komputer znowu się zawiesił i znowu odżył po paru minutach. Na moje oko laika, to problemem jest jakiś przegrzewający się pod obciążeniem układ na płycie głównej. Choć ciekawe, dlaczego tylko przy niektórych programach.
Płyta ma SLI, to może przerzucę kartę do drugiego slotu i sprawdzę co się dzieje. A póki co czytam sobie o nowych procesorach, płytach głównych itp. :-)
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Jeżeli
Tomek B. napisał/a:
problemem jest jakiś przegrzewający się pod obciążeniem układ na płycie głównej.

to możesz próbować zlokalizować go, schładzając elementy zamrażaczem. Tak sobie w latach '90 naprawiłem telewizor, psikając po kondensatorach.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Tomek B. napisał/a:

Jasnowidz ;-) ?

Nie, dobry człowieku - to pół wieku życiowego doświadczenia zbieranego (w sensie wykonywania pracy zarobkowej przy wsparciu komputera) od czasu pierwszego własnego ZX Spectrum, a w świecie PC od DOSa na własnym 80286 a potem Windows 3.0 aż do Win10, przy którego premierze doznałem oświecenia i wyemigrowałem na stałe do Linuksa, z którym wcześniej jeno romasowałem :-D
Przez niezliczoną ilość zbudowanych, zmodernizowanych i spsutych komputerów wszelkiej maści (choć mój ZX Spectrum 128 +2 działa do dziś baz zająknięcia...) przebrnąwszy załapałem na pewno, że jeśli coś zaczyna się wykrzaczać, to wykrzaczać się będzie - o ile nie da się wyłapać przyczyny (typu - wszystko sprawne, ale zbiesza się CPU, albo - wszystko sprawne, ale padł moduł pamięci etc) i jej wyeliminować. Przy czym nawet jeśli czasem da się przyczynę wyłapać, to i tak nie warto lub nie da się jej wyeliminować (typu - wymiana czegoś tam na MOBO), choć wiem, ze są magicy, którzy nawet w takich przypadkach walczą - mnie brakuje umiejętności i cierpliwości...
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Apas napisał/a:
Przy czym nawet jeśli czasem da się przyczynę wyłapać, to i tak nie warto lub nie da się jej wyeliminować (typu - wymiana czegoś tam na MOBO), choć wiem, ze są magicy, którzy nawet w takich przypadkach walczą - mnie brakuje umiejętności i cierpliwości...

Mnie też :-) . Dzięki za wsparcie moralne :-) . Zamówiłem nową płytę, procek i pamięć.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Tomek B. napisał/a:
Apas napisał/a:
Przy czym nawet jeśli czasem da się przyczynę wyłapać, to i tak nie warto lub nie da się jej wyeliminować (typu - wymiana czegoś tam na MOBO), choć wiem, ze są magicy, którzy nawet w takich przypadkach walczą - mnie brakuje umiejętności i cierpliwości...

Mnie też :-) . Dzięki za wsparcie moralne :-) . Zamówiłem nową płytę, procek i pamięć.

Nie za maco :mrgreen:
Wolno spytać co przyjedzie?
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Pewnie, że można :-) . Płyta MSI PRO Z690 DDR4, 32 GB CORSAIR Venageance 3200 MHz, Intel Core i5 12600KF i do tego dysk M2, Samsung 980 PRO. Powinno mnie zadowolić na dłuższy czas, karta 460 gtx na razie zostaję, jeśli ceny kart się uspokoją to z jakiś czas zmienię.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Tomek B., no to niech służy jak najdłużej! :-B
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
:-B :-)
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Przestroga :-) .
Kiedyś procesor w wersji BOX to był procesor wraz z firmowym chłodzeniem.
Teraz to oznacza, że jest w tekturowym pudełku :evil: . Bez chłodzenia rzecz jasna.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tomek B. napisał/a:
Kiedyś procesor w wersji BOX to był procesor wraz z firmowym chłodzeniem.
Teraz to oznacza, że jest w tekturowym pudełku :evil: . Bez chłodzenia rzecz jasna.

Nie w każdym przypadku. Trzeba sprawdzić w specyfikacji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach