Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
[obiektyw] Samyang 14mm problem z ostrzeniem
Samyang 14mm 2.8 ostrzy na nieskończoność w punkcie 0,7m na skali. Przesuwanie w prawo do nieskończoności rozmywa obraz. Był już raz w serwisie z tego powodu, naprawili bez problemu i po 2 dniach wrócił do mnie. Teraz jest tak samo, ale gwarancja już się skończyła.

Czy jest jakiś sposób aby samodzielnie to naprawić? Może ktoś miał podobny kłopot?

Pozdrawiam

Andrzej
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Re: Samyang 14mm problem z ostrzeniem
Andrzej_k-5 napisał/a:
Samyang 14mm 2.8 ostrzy na nieskończoność w punkcie 0,7m na skali. Przesuwanie w prawo do nieskończoności rozmywa obraz. Był już raz w serwisie z tego powodu, naprawili bez problemu i po 2 dniach wrócił do mnie. Teraz jest tak samo, ale gwarancja już się skończyła.

Czy jest jakiś sposób aby samodzielnie to naprawić? Może ktoś miał podobny kłopot?

Pozdrawiam

Andrzej


To znaczy - uściślijmy - byl problem, w serwisie naprawili, było dobrze a teraz, gdy skonczyla się gwarancja, problem pojawił się znowu, tak?
Nasuwa się pytanie - co sie wydarzyło? Obiektyw upadł? Uderzył o coś? Czy tak sam z siebie wczoraj ostrzyl dobrze a dziś pzrestał?
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
Coś nie na temat piszesz;) Obiektyw nie spadł i nie był uderzony. Sam sobie tak zrobił. Są jakieś filmiki pokazujące naprawę problemu z ostrzeniem, robiłem wg. tego co na filmie, ale chyba nie w tym problem. Miałem nadzieję, że ktoś miał podobny problem i znalazł samodzielnie rozwiązanie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Andrzej_k-5 napisał/a:
Coś nie na temat piszesz;) Obiektyw nie spadł i nie był uderzony. Sam sobie tak zrobił. Są jakieś filmiki pokazujące naprawę problemu z ostrzeniem, robiłem wg. tego co na filmie, ale chyba nie w tym problem. Miałem nadzieję, że ktoś miał podobny problem i znalazł samodzielnie rozwiązanie.


Myślę, że jednak na temat piszę - twoj pierwszy wpis byl dość chaotyczny i niewiele z niego wynikało, poza tym, ze było źle, po naprawie bylo dobrze a potem znowu źle. Na tej podstawie niewiele mozna powiedzieć, nie bardzo mozna pomóc.
Dalej nie mam od ciebie potwierdzenia, ze po naprawie było dobrze - wiem tylko, ze 'bez problemu naprawili i po dwóch dniach wrocił do ciebie'. Możesz napisać jasno, czy po tej naprawie obiektyw pracował poprawnie?
Jeśli tak, to sprawdź opis naprawy gwarancyjnej, to powinno nas naprowadzić na rodzaj problemu. Skoro naprawa trwała dwa dni, może to sugerować, ze uszkodzenie jest łatwe do usunięcia. Z reguły też od czasu wykonania naprawy na tę naprawę dostaje się nową gwarancję. Jesli nie masz opisu, to błąd naprawiającego - zadzwoń wiec tam, podaj daty naprawy, jakieś blizsze informacje - może oni ci powiedzą, co zrobili. Może powiedzą ci, ile to samo będzie kosztowalo w ramach naprawy pogwarancyjnej. Może będziesz mógł wynegocjować naprawę za darmo, bo skoro rzecz się dzieje 'sama', to obikektyw ma jakąś wadę... Itp, itd.
Dalej - jeśli robiłeś tak, jak na filmie na YT - daj link do tego filmu i napisz, czy miałeś dokładnie takie samo objawy, jak koleś, ktory film zrobił. Itd, itp...
Jak widzisz, możesz podac masę informacji, ktore moga byc przydatne przy próbie udzielenia ci pomocy. Jeśli idziesz do mechanika z uszkodzonym autem, to nie mówisz: wczoraj jeżdził, dzisiaj nie jeżdzi, tylko podajesz jakieś szczegoły, okoliczności, objawy towarzyszace problemowi. Poza tym mechanik może zajrzeć w twoje auto - my nie widzimy twojego szkła.
Nie unoś się zatem tylko z tego powodu, że ktoś chce pomóc...
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Andrzej_k-5, nie odkręciła Ci się przednia soczewka?
U mnie słabo z pamięcią, ale coś kojarzę, że pierścień z podziałką jest przyklejony taśmą,
możesz go przesunąć, tak by pokazywał dobrze,
a resztę ustawiasz 3 śrubkami, które są pod gumą pierścienia ostrości..
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Podepne się pod temat. 14 wszystkie mają problem z fabrycznym wyregulowaniem pierścienia ostrości. Można to łatwo samemu wyregulować.
Ja mam taki problem: ustawiam ostrość zaczynając od skraju bliskiego - ustawia mi ostrość w punkcie np 2 m. Poprawnie. Ustawiam ostrość od skraju nieskończoności na tym samym obiekcie położonym około 2m bez zmiany położenia aparatu - skala pokazuje 0 ,7m. Jest w zupełnie innym miejscu. Moje pytanie: Czy to jest normalne w tych 14? Nie miałem jej od nowości więc nie umiem powiedzieć czy to jest od początku czy raczej kwestia wyrobienia elementów wewnątrz. Wszystko pracuje bardzo płynnie. Nie czuć żadnych niepokojących tarć. Tylko ta zmienna pływająca granica ostrości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach