korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
  Wybór analoga z migawka 1/4000 bądź krótszą
Siemanko!

Szukam pierwszego analoga! Moje jedyne wymagania to migawka 1/4000 albo najlepiej 1/8000.
Trochę się już edukowałem w temacie i generalnie widze że Z-1 mocno polecany.
Zastanawiam się też nad SFXn (CENA!)

Z Z-1 kiepsko z dostępnością u nas, wisi jedna sztuka w interfoto za 450PLN ale martwi mnie opis "Oprócz tego ma nieco pogiętą migawkę, ale działa. :)"


Za to SFXn jest za 150 PLN na allegrogo, w stanie podobno dobrym, ale 150pln to nie majątek więc nawet jak się okaże nie do końca dobry stan to tragedii nie będzie.

Używać będę z 50 FA, czy AF czy MF w sumie mi obojętnie, Żadne wodotryskowe tryby też mnie nie interesują bo od tego mam cyfrowe korpusy :)

Zbliżając się do końca, posta, pytania moje są następujące:
1. Czy bać się "nieco pogiętej migawki" (450PLN+wysyłka)?
2. Czy lepszym wyborem będzie SFXn bo tani przynajmniej, a ma też już 1/4000 więc tragedii nie ma?
3. Może jakiś inny model polecacie, ale dostępny do kupienia w Polsce, plus w jakiś rozsądnych pieniądzach, powiecmy do 500pln za body (najlepiej taniej :mrgreen: ) i z migawka 1/4000 a idealnie krótszą?
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
korneli_z napisał/a:
"Oprócz tego ma nieco pogiętą migawkę, ale działa. :)"
Działa, ale czy poprawnie? Odpuść sobie. Tylko Z-1 albo Z-1p. Jest jeszcze MZ-S, ale z tym miałbyś problem gdybyś kiedyś tam chciał jednak użyć obiektywu bez pierścienia przysłon. Pod pewnymi względami MZ-S był regresją w stosunku do serii Z-1. Ale, tak naprawdę , to świętym gralem Pentaksa w czasach analogowych był LX.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
korneli_z, sprawdź pocztę, wysłałem PW.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Z-1P (bardziej niż Z-1) to oczywiście świetna, najlepsza, propozycja – warto wspomnieć że migawkę 1/4000 miały jeszcze: MZ-3, *ist i MZ-6 (aka ZX-L). Z tym pierwszym będzie podobny problem jak z MZ-S, bo jest klasycznie „manualnie” obsługiwany, *ist to ostatni analogowy korpus Pentaxa, dość mało popularny, a MZ-6 jest naprawdę niezły, też jeden z ostatnich i mocno wszechstronny jak na linię MZ.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Z-1P (bardziej niż Z-1)

trochę bym się nie zgodził. Miałem oba i jakoś tak bardzie pasował mi "Z-1" . Tak prawdę mówiąc różnią się tylko tym, że wbudowana lampa w Z-1p kryje kąt 28° a w Z-1 jest to 35°. Korpus Z-1 ma za to więcej tzw. funkcji pentax'a (PF). Mimo wszystko zostawiłem sobie Z-1p, ze względu na późniejszy wypust. Z-1 poszedł do kogoś z forumowiczów. Dziwne było też to, że każdy z nich miał inny dźwięk migawki. Moim zdaniem bardziej "klasyczny" był w Z-1. ;-) :-P
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
No i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że właśnie szczęśliwym posiadaczem Z-1 się jutro stanę :) okazuje się że forum pomocne a świat mały i dzięki forumowemu koledze jeszcze w weekend wypstrykam moja pierwszą rolkę :)
Teraz tylko trzeba będzie się jeszcze nauczyć tajemnej techniki wywoływania filmów w łazience pod osłoną nocy a potem to już z górki :mrgreen:
Dzięki wszystkim za pomoc i podpowiedzi! :-B
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Zaletą łazienki bez okna jest to, ze nie potrzebuje osłony nocy ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
korneli_z, gdybyś potrzebował instrukcję obsługi w ojczystym języku to dysponuję plikami PDF. Przydatne przy ustawianiu PF. W razie potrzeby pisz na PW i podaj wówczas swojego maila bo trochę pliki ważą.
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
teta napisał/a:
Zaletą łazienki bez okna jest to, ze nie potrzebuje osłony nocy ;-)


okna nie mam w ścianie, ale w drzwiach jest i już patrzyłem, że poza oknem to jeszcze wentylacja i ogólnie drzwi naokoło mają prześwity. A nie wiem na ile będzie moja druga połówka zadowolona z zaklejania taśmą całych drzwi i jeszcze blokowania łazienki na pewnie dłuższy czas :-P

powalos napisał/a:
korneli_z, gdybyś potrzebował instrukcję obsługi w ojczystym języku to dysponuję plikami PDF. Przydatne przy ustawianiu PF. W razie potrzeby pisz na PW i podaj wówczas swojego maila bo trochę pliki ważą.


Zaraz napiszę, co prawda z angielskim sobie nieźle radzę ale co po Polsku to po Polsku :-B

Jak na razie to większym problemem jest zakup tej fantastycznej baterii 2CR5, o ile w internecie nie ma problemu to w moim małym mieście już tak. A przydałaby się na jutro w celu sprawdzenia sprzętu przed zakupem. Na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych i już mam pewien trop więc może się uda :mrgreen:

Swoją drogą fajnie że jeszcze te forum żyje, może i nie jakoś mocno tętni tym życiem, ale wciąż można wiele fajnych rzeczy zdziałać i się dowiedzieć. Bo te wszystkie grupy facebookowe to jakaś tragedia. Narzekactwo, brak myślenia i generalnie nic ciekawego a tutaj widzę że ostała się garstka koneserów tematu z wiedzą i co najważniejsze brakiem hejtu. Cieszy mnie to 8-)

Szacunek i pozdrowienia przy piątku :-B :-B :-B
 
korneli_z  Dołączył: 30 Sty 2017
Mam i ja!

No i mam mojego pierwszego analoga, niestety nie jest on wolny od wad, okazało się że kilkuletnie leżakowanie dało sie we znaki i nie chce wyzwolić migawki. Ale o tym problemie napisałem już w nowym temacie do którego link jest poniżej:

Z-1 burczy ale nie wyzwala migawki

Jeszcze wrzucam zdjęcie mojej Pentaxowej kolekcji, oko już cieszą, jeszcze tylko niech usłyszę klapanie lustra analoga i będę już szczęśliwy w 100%



pozdrówki!
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Ładna kolekcja

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach