terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Potwierdzenie ostrości w manualach. Gdzie ustawić, Pentax KP
Mam do Was pytanie. Od kilku dni jestem posiadaczem drugiego korpusu naszej "stajni". Jest to Pentax KP. Drugi to starszy jego brat - Pentax K-3. Moja stara "Trójka" bez problemu widzi wszystkie moje manualne obiektywy z bagnetem K i mam w niej potwierdzenie ostrości. Nie mam też najmniejszych problemów z wyzwoleniem migawki. Naciskam i jest pstryk.
Dziś podpiąłem do nowego KP manualne szkła i żadnego z nich nie "widzi", czyli nie potwierdza ostrości i migawka nie chce się wyzwolić. Przejrzałem instrukcję obsługi i nic nie znalazłem. Przeszukałem też nieco forum, ale również nie znalazłem, by taka informacja była. Czy wiecie gdzie można to ustawić w KP? I czy w ogóle ma on możliwość pracy ze szkłami manualnymi?
 
Jaro_Sz  Dołączył: 08 Lis 2022
Domyślnie w KP szkła manualne są pod U4.
W innych trybach spust migawki jest zablokowany dla szkieł manulanych.
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
O dzięki. Rzeczywiście działa, ale kiepsko jest z ekspozycją. Nie wiadomo, jak ustawić czas lub inne parametry. Aby poprawnie naświetlić dany kadr, trzeba metoda prób i błędów cyknąć ich kilka albo kilkanaście. W K-3 działa to automatycznie. Czas dostraja się automatycznie, w zależności od tego ile światłą wpada przez obiektyw (przysłonę).
A jak tu ustawić te parametry, skoro w wyświetlaczu nic nie jest podane? Poza tym, mimo iż są to obiektywy manualne, to przy ustawianiu ostrości słychać pracę jakiegoś mechanizmu, jakby "silnika AF".
 
Jaro_Sz  Dołączył: 08 Lis 2022
Aktualnie nie mam przy sobie manuala. Został w domu. Sprawdź czy w trybie M nie działa spust migawki. Ustaw ręcznie przysłonę i ostrość, a potem kliknij zielony przycisk celem zmierzenia światła - aparat powinien zmierzyć poziom światła i dobrać czas naświetlania.
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Jaro_Sz Jest tak jak mówisz. Nie jest tak automatyczne, jak w K-3, ale działa. Dogrzebałem się jeszcze do opcji, że można to w Menu ustawić, w pierwszym punkcie na górze "1", w trybie ekspozycji dać na wartość AV. Wtedy chodzi to super. Jednak po wyłączeniu aparatu ustawienie to się resetuje i po ponownym włączeniu znowu trzeba wejść w Menu i ponownie ustawić. To nieco męczące, by robić to przy każdym włączeniu. Twój sposób jest lepszy, choć nie tak dobry jak w K-3.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Instrukcja, str. 118 (przynajmniej w wersji angielskiej). Musisz zezwolić na używanie obiektywów z pierścieniem przysłony w pozycji innej niż A. W menu zakładka C4, opcja nr 24, pozycja 2.
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Dzięki bakulik. Tak już miałem ustawione, nawet o tym nie wiedząc. Pozostaje tylko znaleźć optymalny sposób na automatyczny pomiar światła, by aparat robił to sam, bez dodatkowych moich kliknięć przy każdym zdjęciu. To jest to, o czym pisałem w drugim poście.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
terenowiec napisał/a:
Rzeczywiście działa, ale kiepsko jest z ekspozycją. Nie wiadomo, jak ustawić czas lub inne parametry.

Po naciśnięciu zielonego przycisku nie ustawia i zapamiętuje czasu do ustawionych przysłony i ISO?
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
plwk zielony przycisk działa. Ustawiam ostrość, następnie wciskam kciukiem zielony przycisk i zdjęcie wychodzi poprawnie naświetlone. Wciśnięcie zielonego przycisku jest jednak dodatkową czynnością, której nie ma w K-3. Tam wszystko jest zautomatyzowane. W KP jest możliwość automatyki, o której wspomniałem, ale ona za każdym razem się kasuje, kiedy wyłącza się aparat. Jest to w: menu, 1, tryb ekspozycji, i Av lub np TAv. Być może jeszcze inne działają - nie sprawdzałem.
Jest to akceptowalna kombinacja, kiedy mamy robić sporo zdjęć bez wyłączania aparatu. Wówczas raz ustawiamy i wygodnie pstrykamy bez zielonego przycisku. Pytanie, czy tych ustawień nie dałoby się jakoś zaprogramować?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
terenowiec, jeżeli używasz obiektywów bez pozycji "A" manualnych, żadna z puszek nie wykona poprawnie naświetlonego zdjęcia. Pod spustem migawki nie domkniesz przysłony do pomiaru (przynajmniej ja nie znalazłem możliwości takiej konfiguracji działania przycisku). Puszka nie wie jaką masz ustawioną przysłonę. Zdarza się zrobić poprawne zdjęcie, ale na otwartej max. przysłonie. Do pomiaru światła i ustawienia poprawnej ekspozycji -w tym przysłony - służy zielony guzik ewentualnie wajcha do przymykania przysłony pod spustem. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Tak to działało w istDS, K10D, K5II, K3II. KP miałem raz w ręce, jednak wątpię by było odstępstwo od tej reguły.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Poprawnie aparat naświetli ze szkłami M42 domkniętymi do przysłony roboczej. Ustawiamy w aparacie tryb Av i działa za każdym razem.
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Ale to tylko dlatego, że aparat nie wie, że tam w ogóle jest przysłona ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk napisał/a:
Poprawnie aparat naświetli ze szkłami M42 domkniętymi do przysłony roboczej.

Zgadza się. Założyłem, że są to szkła typu Pentax M i nowsze konstrukcje bez A.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Akurat obiektywy z bagnetem K, ale bez styków są najbardziej kłopotliwe w obsłudze.
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Powiem szczerze, że nie wiem jak to działa, ale w K-3 działa. Gdy do niego podpinam stare obiektywy manualne, to za każdym razem zdjęcia są poprawnie naświetlone. Ustawiam najczęściej Av i z góry wybrane ISO (w zależności od warunków oświetleniowych). Aparat sam sobie dobiera czas i zdjęcia są jak należy. Obiektywy nie mają pozycji A. Gdy pstrykam K-3, i patrzę z przodu, to w momencie wyzwolenia migawki przysłona obiektywu się przymyka. Jedno ze szkieł to stary Pentax 50 f1.7. Inny to 135 f 2.8. W KP muszę nacisnąć zielony przycisk, lub, jak wspomniałem, ustawić to w opcjach i działa wszystko poprawnie do momentu wyłączenia aparatu. Wtedy ustawienia się resetują i muszę je wprowadzać ponownie.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
terenowiec, a nie walczysz z tym na ktoryms ustawieniu U? na kółku PASM??
wtedy przed wyłączeniem trzeba by zapisac ustawienia
 

terenowiec  Dołączył: 13 Kwi 2015
Rivelv tak, robię to na ustawieniu U4 (kółko z lewej strony). A wiesz jak przed wyłączeniem zapisać ustawienia?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Nie pamietam niestety. Ale napewno jest to gdzies opisane
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
terenowiec napisał/a:
Gdy pstrykam K-3, i patrzę z przodu, to w momencie wyzwolenia migawki przysłona obiektywu się przymyka.
Moje cyfranki w trybie Av też na chwilę przymykają przysłonę, ale tylko dla zmyłki - bo zdjęcie jest robione na pełnej dziurze. Bez M i zielonego guzika się nie obejdzie. Tyle że żaden z moich aparatów nie jest K-Trójką ;-)
(a jeden jest tak stary, że nawet nie ma zielonego guzika ;-) )
 
adi24-78  Dołączył: 11 Lis 2010

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach