jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jeden Aparat 9.0
Zapraszam do wzięcia udziału w dziewiątej edycji zabawy Jeden Aparat. Regulamin ósmej edycji znajduje się pod linkiem: :arrow: https://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1400843 A tutaj miejsce, gdzie publikowano prace kolejnych edycji zabawy: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=100

Nazwa konkursu:

1 aparat 1 obiektyw 12 miesięcy 12 zdjęć (w skrócie: Jeden Aparat 8.0)

Inspiracja:
Projekt "Leica Year" propagowany m.in. przez Mike'a Johnstona: http://theonlinephotograp...leica-year.html Weź jeden aparat, jeden obiektyw ze stałą ogniskową (28, 35, 50), jeden czarno-biały film. Fotografuj tym dużo, regularnie, regularnie wybieraj najlepsze zdjęcia, powiększaj, analizuj wyniki, fotografuj dalej. I tak przez cały rok.

Kto:
Wszyscy użytkownicy P@PL, którzy zgłoszą swój udział do 31 stycznia 2023 roku.

Główne zasady:
1. Uczestnik przez cały rok fotografuje:
a) jednym małoobrazkowym lub średnioformatowym aparatem analogowym (marka dowolna, typ dowolny, ale rekomendowany aparat manualny),
b) z jednym obiektywem stało-ogniskowym (marka dowolna, ogniskowa dowolna - ale rekomendowany jasny standard),
c) z założonym jednym rodzajem filmu czarno-białego, który nie ulega zmianie przez cały okres trwania zabawy (rekomendowane filmy do samodzielnego wywołania, ale dopuszcza się filmy do procesu C-41, czyli Ilforda XP2 czy co tam jeszcze jest jeszcze na rynku; rekomendacją jest także ta sama czułość i ten sam wywoływacz, ale nie jest to warunek konieczny). Rekomendowanym formatem jest mały obrazek 135 i filmy 36-klatkowe, ale dopuszcza się też filmy 24-klatkowe w formacie 135 oraz filmy szerokie czyli 120.

2. Uczestnik fotografuje w cyklu miesięcznym. Oznacza to, że w miesiącu wykonuje co najmniej jedną rolkę (nie ma ograniczenia co do liczby rolek, można robić ich dowolną ilość, ważne by skończyć co najmniej jedną (skończyć, to znaczy wykonać tyle zdjęć na ile pozwala film. Na mocy koleżeńskiej umowy Uczestnik deklaruje, że skończył film a nie zwinął film po np. 5 klatkach), wywołać, przeskanować i wybrać zdjęcie w terminie), wywołuje ją, skanuje oraz wybiera jedno zdjęcie miesiąca, po czym do 12 każdego kolejnego miesiąca (czyli zdjęcia styczniowe przysyłamy do 12. lutego) przysyła na adres jeden.aparat@pentax.org.pl.

Nie obowiązuje (podobnie jak w poprzedniej edycji) warunek czystości miesięcznej rolki. Nie warto robić przestojów. Tzn. że jak zaczniemy rolkę lipcową w czerwcu, to OK, o ile dążymy do tego by w danym miesiącu zrobić łącznie cały film. Wtedy do zestawu czerwcowego liczą się czerwcowe zdjęcia, a do lipcowego, lipcowe.

Pliki nazywamy wg szablonu:
nrUczestnika_nrEdycji.jpg
np. w odsłonie lutowej:
01_02.jpg

Pliki z innym formatem nazwy będą bezwzględnie odrzucane.

W trakcie zgłaszania konieczne dodanie klauzuli:
Cytat
Do nadesłanych zdjęć posiadam pełne prawa autorskie. Zgadzam się na publikację tych fotografii pod moim nickiem.
Oświadczam, że biorę na siebie rozwikłanie ewentualnych roszczeń osób przedstawionych na zdjęciach w razie dochodzenia ich praw do wizerunku, a organizator konkursu nie będzie stroną w sprawie.


Dopuszczona jest standardowa obróbka graficzna: kadrowanie, poziomy, plamkowanie, itp. czynności, które można zrobić z odbitką ciemniową.

Istnieje możliwość przesłania skanu odbitki, zamiast skanu negatywu.

Równocześnie Organizator zachęca do sporządzania odbitki/ wydruku z każdego z wybranych zdjęć, jako wglądówki lub zwieńczenia dzieła

3. Tematyka zdjęć dowolna. Każde może być z innej parafii. Nie muszą być w żaden sposób powiązane. Rekomendowany jest tylko progres i wzrost satysfakcji z fotografowania.

4. Do każdego zdjęcia załączyć należy podsumowanie miesiąca oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu.

5. Przesłane skany w rozmiarze 900px po długim boku oraz podsumowanie w ciągu 3 dni (czyli około 15-go lub w okolicach najbliższego weekendu) zostaną opublikowane w dedykowanym dla każdego z Uczestników wątku. Wątki te będą otwarte i będą miały na celu prowokowanie dyskusji o zdjęciach, o działaniach fotografującego oraz o służyły całościowemu spojrzeniu na jego fotografowanie.

6. Efektem zabawy będzie 12 zdjęć każdego z Uczestników, po jednym z każdego miesiąca.

7. Wzorem pierwszych lat zabawy przewidziane jest głosowanie na ulubione zdjęcie (rok) w zabawie.

8. Warunkiem uczestnictwa jest:
a) zgłoszenie udziału do 31 stycznia 2023 w wątku konkursowym w następującym formacie:
nick | aparat | obiektyw | film | wywoływacz (opcjonalnie)
Czyli rozpoczynając:
01. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 50mm/1.7. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
02. bbartlomiej | Bronica SQ-B | Zenzanon 80mm/2.8 | Ilford HP5+ | Ilford ID-11/Kodak XTOL
03. powalos | Revueflex AC2 (Chinon CE4) | Auto Revuenon 45/2.8 (naleśnik) | Fomapan 100 | Rodinal i HC-110 | oraz AGFA Isolette (6x6) Apotar 85/4.5
04. Mirek | Pentax MZs | Pentax FA 31/1.8 Limited | Rollei Retro 400s | Kodax Xtol lub R09
05. Ryszard | Pentax ME-Super | Pentax K 50/1.4 | Fomapan 200 | Fomadon R09
06. Krzysiek K. | Mamiya C220 |Sekor 80/2,8 | ? | ?
07. *** | *** | *** | *** | *** | ***

b) dostarczenie w terminie co najmniej 10 z 12 zdjęć do końca trwania zabawy cyklu miesięcznym (oznacza to, że można opuścić 2 kolejki bez konsekwencji). Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z ewentualnego ostatecznego głosowania na prace/Die Harda roku. Ale nie oznacza, że Uczestnik nie może brać udziału w zabawie.

c) dostarczenie w terminie zdjęcia styczniowego. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z zabawy.

Harmonogram:
Rozpoczęcie zgłoszeń: z momentem ogłoszenia niniejszego Regulaminu.
Początek zabawy, a więc wykonywania zdjęć: 1 stycznia 2023.
Koniec przyjmowania zgłoszeń: 31 stycznia 2023
Termin dostarczenia zdjęcia miesiąca: 12. każdego następującego miesiąca.
Publikacja zdjęć miesiąca: do 15 każdego następującego miesiąca.
Finał zabawy: Wiosna 2024 :evilsmile: .
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Specjalnie poszedłem na nocny spacer wczoraj, żeby rzutem na taśmę skończyć rolkę. To nie jest dobre rozpoczęcie tej serii :roll:
A pozostałych 5-ciu wspaniałych? Ktoś jeszcze się dopisuje?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Siedmiu Wspaniałych mogło być, ale wystarczyło tylko na połowę Parszywej Dwunastki ;-) Mi zostały 4 zdjęcia z drugiej rolki - ale wiesz, tak naprawdę to o niczym nie świadczy :->
Teraz dokupuję materiały do wywołania. Ostatnio przytargałem baniak wody demi. Octu i Ludwika jeszcze brakuje. W domu słyszę: Ojciec zbiera domowy zestaw Breaking Bad :lol:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard, odpuść sobie ocet. Przerywaj samą wodą. A zamiast Ludwika nabyj buteleczkę Fotonala. Starczy na bardzo długo. W tych współczesnych płynach do mycia naczyń jest dużo nie wiadomo czego. Pzdr.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Widzę, że ja robię na bogato i przerywa Ilfostopem :-D
Macie lepsze doświadczenia z Fotonalem niż Mirasolem?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, nie lepsze i nie gorsze. Nie będę ukrywał, że w moim przypadku decydują finanse. Cóż nasze "analogowe" hobby staje się coraz droższe.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
bbartlomiej napisał/a:
doświadczenia z Fotonalem niż Mirasolem?

Mam wrażenie, że Mirasol się rozkłada z czasem i pojawiają się jakieś kłaczki. Poza tym nie cierpię jego zapachu. Dla mnie Fotonal jest lepszy.
Też przerywam tylko wodą.
U mnie rolek styczniowy zakończony tydzień przed czasem. Teraz tylko wybór - może zdążę przed weekendem 18.02 :-D
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Poza tym, że z przejęcia wylałem utrwalacz w kanał zamiast do butelki, wszystko poszło OK i mój pierwszy w życiu film już się suszy. Fajnie! :-D Minęła już godzina, a ja nadal jestem w lekkim szoku :lol:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Gratulacje! Później to już będzie jak jazda na rowerze - pamięć mięśniowa :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dzięki, bbartlomiej. Akurat mam rok, żeby się wprawić ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard, :-B :-B :-B
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dzięki, dzięki ;-) Na dniach będę skanował. Wtedy ostatecznie się okaże, czy wywołanie dobre, czy Foma w kropki itp. - ale ogólnie wygląda super, ładnie i czysto poza paroma ryskami niewiadomego pochodzenia.
 

Krzysiek K.  Dołączył: 11 Paź 2006
Nie wpisałem wszystkiego bo się długo decydowałem, ale w końcu stanęło ponownie na FP4+, więc uzupełniam i przy okazji przeklejam listę do właściwego wątku :mrgreen:

01. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax M 50mm/1.7. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
02. bbartlomiej | Bronica SQ-B | Zenzanon 80mm/2.8 | Ilford HP5+ | Ilford ID-11/Kodak XTOL
03. powalos | Revueflex AC2 (Chinon CE4) | Auto Revuenon 45/2.8 (naleśnik) | Fomapan 100 | Rodinal i HC-110 | oraz AGFA Isolette (6x6) Apotar 85/4.5
04. Mirek | Pentax MZs | Pentax FA 31/1.8 Limited | Rollei Retro 400s | Kodax Xtol lub R09
05. Ryszard | Pentax ME-Super | Pentax K 50/1.4 | Fomapan 200 | Fomadon R09
06. Krzysiek K. | Mamiya C220 |Sekor 80/2,8 | Ilford FP4+ | Ilfotec DD-X/Rodinal
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Zgłoszenie wysłane.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
O bulwa :shock: . Zapomniałem, że to już
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja się dopiero skanuję. Więc... dajcie znaka, kiedy, to wrzucę. Mam już przyszykowanego excela do publikacji, więc powinno pójść w miarę sprawnie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Moje poszło. Poszła też fotka pokazująca używany sprzęt.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jest i moje :-)
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Też posłałem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jestem dobrej myśli, prawie wszyscy się zameldowali ;-)
A lutego już połowa. Niby miesiąc na zdjęcie to dużo... :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach