raver  Dołączył: 25 Lis 2008
  [ analog] Pentax Super A - Przepuszcza światło czy flara?
Od jakiegoś czasu obserwuje dziwne prześwietlenia. Co prawda widzę, że uszczelki warto by było wymienić na nowe ale w jednym z serwisów zasugerowano mi, że to mogą być flary lub luz na mocowaniu obiektywu.. co mnie zbiło trochę z tropu.

Byłbym wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie co z tym mógłbym jeszcze zrobić by poprawić na przyszłość jakość negatywów..





 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wymień uszczelki i wyeliminuj jedno z potencjalnych źródeł. Uzyskasz odpowiedź. Światło wynikające z ewentualnego luzu na bagnecie powinno zostać rozproszone w komorze lustra.
 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Dzięki plwk! Myślałem nad zaklejeniem drzwiczek czarnątaśmą ale to trochę na wyrost.. :)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
raver, a jak wyglądają brzegi filmu, perforacja? Tam powinno być tego jeszcze więcej. Obejrzyj cały film, nie tylko skany.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wg mojego skromnego doświadczenia w analogach, to mogą być również wady migawki. Sprawdź czy nie są pogięte lamelki i czy się "zdecydowanie" zamykają oraz jak się zachowują przy naciąganiu w czasie przesuwania na następną klatkę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos, słuszny punkt.
Co do nieszczelności tylnej klapy, mój ME-Super trochę zaświetla górą lub dołem - ale tylko na perforacji, dalej nie sięga, zatem nie ruszam tematu. Kiedyś puszczał na zawiasie i wtedy zdarzały się zaświetlenia w całym kadrze, bo świeciło prosto na rolkę odbiorczą. Trzeba było uszczelnić :-)

Swoją drogą, raver, bardzo ostre te skany. Dobra jakość!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy zaświetlaniu od strony obiektywu i migawki perforacja powinna być czysta.
 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Ryszard napisał/a:
raver, a jak wyglądają brzegi filmu, perforacja? Tam powinno być tego jeszcze więcej. Obejrzyj cały film, nie tylko skany.


Świetny tip pentaksoterapia!
Właśnie sprawdziłem i wygląda na to, że "cieknie" od samych krawędzi... Dzięki!!

Zdjęcia negatywów (dla potomnych) ;)


 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
powalos napisał/a:
Wg mojego skromnego doświadczenia w analogach, to mogą być również wady migawki. Sprawdź czy nie są pogięte lamelki i czy się "zdecydowanie" zamykają oraz jak się zachowują przy naciąganiu w czasie przesuwania na następną klatkę.


Też słuszna uwaga! Tnx :) Sprawdziłem, śmiga bezproblemowo!
 
raver  Dołączył: 25 Lis 2008
Ryszard napisał/a:
powalos,
Swoją drogą, raver, bardzo ostre te skany. Dobra jakość!


Tnx :) ...a w zasadzie podziękowania dla Epsona Perfection :D ..no i trochę dla Fomapana, że jak za te pieniądze robi ekstra robotę. Te zdjęcia, jeśli mnie pamięć nie myli były złapane Takumarem 135mm 2.5

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach