jojoko  Dołączył: 28 Mar 2007
"Patent" na zwieranie styków w korpusie
Kilka razy przewijał się temat zwierania styków w korpusie gdy przypięty jest manualny obiektyw ale nikt do końca nie pochwalił się jak to robi.

W Samsungu jest pewien problem z tym (nie wiem jak jest w Pentaksie), mianowicie jeden styk w przeciwieństwie do reszty nie jest wypukły co utrudnia całą operację gdyż "mostek" w tym miejscu musi być odpowiednio grubszy lub dociśnięty.

Próbowałem zwykłą filię aluminiową jednak to nie jest dobry pomysł, jedno zakręcenie obiektywu i po filii.

Trochę dłuższy żywot miała folia z opakowania po czekoladzie ale to nadal nie jest pełnia szczęścia.

Brakuje mi pomysłu na rozwiązanie które będzie można stosować wielokrotnie i w miarę wygodnie.

Może ktoś znalazł jakiś "patent" na to?
 

solus  Dołączył: 20 Lis 2006
Z tego co się orientuje to nie trzeba zwierać wszystkich styków wystarczy dowolne dwa, ale mogę się mylić
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ja znalazłem taki patent, że wyciąłem pierścień z miedzianej folii (znacznie trwalsze niż aluminiowa, właściwie to blacha ;-) ). Zakładam to na obiektyw, dociskam przejściówką i wszystko gra.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
a po co chcecie zwierać styki przy używaniu obiektywów manualnych?... Coś tam kiedyś na ten temat było, ale nie pamiętam, co i dlaczego, chyba chodziło o analogowe modele pentaxa z wykastrowanym "bagnetem". Ja używam obiektywów manualnych z K100D i nic nie muszę zwierać. :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cypis, jeżeli obiektyw nie ma przewodzącej "dupki" i nie zwiera styków w body to pomiar ekspozycji jest, delikatnie mówiąc, zafałszowany.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Cytat
Kilka razy przewijał się temat zwierania styków w korpusie gdy przypięty jest manualny obiektyw ale nikt do końca nie pochwalił się jak to robi


Witaj, tez akurat walkuje ten temat. W czym->obiektywy jest moj post "Pentacon 50mm 1.8 z GX-10". Zauwazylem, ze zle radzil sobie bez zwarcia stykow z dobraniem odpowiedniego czasu migawki na Av.

Moim patentem jest naklejenie na tasme dwustronna folie aluminiowa, wyciecie ksztaltu a nastepnie naklejenie tego na obiektyw. Zaleta - folia sie nie niszczy (a przynajmniej nie tak szybko jak wkladana luzem).

Co do tego styku - tez zauwazylem ze jeden siedzi gleboko. Zalozenie folii jednak usprawnia chyba pomiar, juz nie jest tak ciemno.

W moim przypadku problem z pomiarem jest taki, ze na programie Av z przyslona 1.8 produkuje najciemniejsze zdjecie, potem zaciskajac sie rozjasnia, dochodzac do jakis 4-5 juz chyba jest za jasno.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
plwk napisał/a:
cypis, jeżeli obiektyw nie ma przewodzącej "dupki" i nie zwiera styków w body to pomiar ekspozycji jest, delikatnie mówiąc, zafałszowany.

czy dotyczy to obiektywów na gwint, czy na bagnet również? Bo fakt, z zafałszowaniem ekspozycji spotkałem się, ale generalnie tylko w obiektywach na gwint - pytałem nawet parokrotnie na forum o co chodzi, ale nikt nie sugerował, że to zależy od zwarcia lub niezwarcia styków. Chociaż, skoro te pomyłki w ekspozycji się zdarzają to coś jest na rzeczy. Ja radziłem sobie metoda prób i błedów korygując po prostu ekspozycję w body... :-?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dotyczy też na gwint. To nie zależy od rodzaju mocowania, ale od tego, czy zaizolowany (np. poprzez emalię, lakier czy innego kondoma) jest tył obiektywu/przejściówki. Miałem tak z bagnetową Cosiną 135/2.8 i Danubią 500/8 z T2.
 

jojoko  Dołączył: 28 Mar 2007
solus napisał/a:
Z tego co się orientuje to nie trzeba zwierać wszystkich styków wystarczy dowolne dwa, ale mogę się mylić


No chyba nie jest do końca tak jak piszesz, bo jeżeli zwieram styki za wyjątkiem tego "głębiej siedzącego" to nie zależnie jaki tryb wybiorę to i tak nie mogę zrobić zdjęcia (miga mi na wyświetlaczu np AV--).
Zwieram dodatkowo jeszcze ten problemowy styk i zaczyna działać.


Hm no zapomniałem o tej taśmie dwustronnej i to już jest jakiś punk wyjścia do dalszych kombinacji :o)
Jakoś mało kreatywny ostatnio jestem
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
jojoko napisał/a:
to i tak nie mogę zrobić zdjęcia (miga mi na wyświetlaczu np AV--).
Zwieram dodatkowo jeszcze ten problemowy styk i zaczyna działać.

A znasz mantre o przelaczaniu w menu "Use aperture ring"?

Co do zrobienia zdjecia to zwieranie stykow nie ma znaczenia, ze zwarciem to co najwyzej (takie sa nadzieje) dostaniesz trafniejszy dobor czasu migawki
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
jeżeli obiektyw nie ma przewodzącej "dupki" i nie zwiera styków w body to pomiar ekspozycji jest, delikatnie mówiąc, zafałszowany.

Jeżeli tak się dzieje, to jest to niedoróbka Pentaxa i powinien to usunąć w którejś z wersji firmware, czyż nie tak (bo przecież reklamuje się zgodnością wsteczną ze starymi obiektywami)??? :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79, nie jest to żadna niedoróbka - bagnet ze "stykiem" (ten pierwszy, KA) informuje o ustawionej przysłonie na podstawie zmiany oporu na linii bagnet-styk. Przynajmniej tak mi wyszło na podstawie analizy rozbebeszonego obiektywu z serii 'A'.

Najwyraźniej konstruktorzy tak to wykombinowali, że zerowy opór oznacza obiektyw bez styków - co się zgadza, jeśli weźmiemy pod uwagę obiektywy ze stajni Pentaxa, które nie mają emalii. Czyli jest to wykombinowane sensownie właśnie po to, by zachować kompatybilność. Nie mogli założyć inaczej - obiektywy z bagnetem K bez styków, które już istniały w momencie wprowadzania KA, dadzą efekt zwarcia i koniec.

Zauważ, że nie ma innego sposobu, żeby body mogło odróżnić obiektyw K od KA. To nie jest technika cyfrowa, tylko jeden styk.

Tak to ja sobie tłumaczę :-)
 

jojoko  Dołączył: 28 Mar 2007
kierdel napisał/a:
A znasz mantre o przelaczaniu w menu "Use aperture ring"?

:oops: no i wylazło nie czytanie instrukcji

kierdel napisał/a:
Co do zrobienia zdjecia to zwieranie stykow nie ma znaczenia


No nie do końca tak jest bo wystarczyło zewrzeć styki i zdjęcie już można było zrobić
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
jojoko napisał/a:
No nie do końca tak jest bo wystarczyło zewrzeć styki i zdjęcie już można było zrobić

To jest dla mnie jakas zagadka. Ja bym na twoim miejscu sprawdzil czy masz przestawione ostrzenie na M. Jezeli dobrze pamietam to po zdjeciu obiektywu aparat na M rowniez robi zdjecia, wiec nie widze koniecznosci zwierania stykow (dla zrobienia zdjecia).
 

jojoko  Dołączył: 28 Mar 2007
Więc sprawdzałem to jeszcze raz, jeżeli nie mam włączonej opcji: "Using aperture ring" i nie jest zwarty ten głębiej osadzony styk (okazuje się że tylko wystarczy ten) to nie da się wykonać zdjęcia nie zależnie czy jest wybrany tryb M, Tv czy inny.

Włączenie wyżej wymienionej opcji pozwala robić zdjęcia bez zwierania styków.

Jeszcze to co zaobserwowałem:
- jeżeli opcja jest wyłączona, a styk jest zwarty oraz pracuję z ustawieniem AV to mogę sobie pokrętłem ustawić taką samą wartość przysłony jak ręcznie wybrałem na obiektywie
- jeżeli podepnę obiektyw który ma lakierowaną dupkę to mogę robić zdjęcia bez włączania opcji w menu, na wyświetlaczu widzę AV--
- jeżeli podepnę obiektyw który nie ma lakierowanej dupki to muszę włączyć opcję w menu aby robić zdjęcia, a na wyświetlaczu widzę AV--
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
jojoko napisał/a:
to nie da się wykonać zdjęcia nie zależnie czy jest wybrany tryb M, Tv czy inny

Mi chodzilo o przestawienie ostrzenia na manual (M) a nie o wybor programu. Chodzi mi o to, ze chyba (nie mam teraz aparatu pod reka) przy ustawieniu na jakikolwiek auto focus zdjecie moze byc wykonane tylko przy nastawieniu ostrosci.

Takie glupie pytanie: Masz ustawione ostrzenie na manual czy auto (ten pstryczek po lewej stronie obiektywu)?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
jojoko napisał/a:
zwarty ten głębiej osadzony styk
zwarcie tego styku informuje body, że obiektyw ma przesłonę ustawoinš w pozycję "A". Więc sterowanie jest z body, więc możesz sobie zmieniać wartoœci, ale jeœli obiektyw nie zareaguje na sterowanie to zdjęcie nie będzie poprawnie naœwietlone.
 

jojoko  Dołączył: 28 Mar 2007
kierdel nie ma znaczenia czy ustawie MF czy AF reakcja jest za każdym razem taka sama.
Zawsze przełączam na MF po podpięciu manualnego szkła - takie przyzwyczajenie

Gwiazdor tylko jest jeszcze jedna kwestia że ja ten styk zwieram że tak powiem do kompletu czyli pozostałe są zwierane przez obiektyw, a ten nieszczęsny muszę jeszcze dodatkowo połączyć.

Chyba jakiś zamotany już jestem i nie rozumiem czegoś.
Jeżeli mam zwarte styki (wszystkie), opcja w menu "Using aperture ring" wyłączona, łapką ustawie na obiektywie wartość przysłony na np. 2,8 to samo ręcznie ustawie w body to też może źle mierzyć światło?

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
nie rozumie czegoś

nie rozumiem. Przepraszam, ale jestem na to bardzo uczulony i daje mi po gałach :-B
A co do pytania - to ja z kolei nie rozumiem ;-) . Jeśli obiektyw pracuje na roboczej, to jest ok, po co się dodatkowo męczyć z ustawianiem w body? Poza tym raczej nie ustawisz przysłony przy obiektywie bez pozycjii A.
 

PilowBox  Dołączył: 09 Lut 2007
Sorki za wtrącenie swoich trzech groszy - ale mam takie pytanie nt. zwierania styków i przejściówkę z M42 na bagnet K czy taki adapter jest dobry :


http://www.allegro.pl/ite...e_in_japan.html


bo się wiele naczytałem a rożnych blaszkach wypadających śrubkach i zablokowanych obiektywach że lekko zdębiałem a wybieram się w niedziele na giełdę do stodoły to może bym sobie jakieś M42 upolował :-D
Dzięki za odpowiedź....
ps proszę mnie nie rugać ale szukał - może jestem kiepski w szukaniu i odpowiedź jest już gdzieś na forum (na pewno) ale ja jestem ślepy i nie mogę nic znaleźć :roll:

pozdrawiam :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach