Claude  Dołączył: 16 Sie 2007
[Claude] Jak to zrobić ?
http://totenhosen.neostrada.pl/IMGP1447.jpg
To fotka , podobalaby mi sie gdyby nie ciemne drzewa na dole, sam raczkuje wiec dlatego pytam - mozna jakos robic tego typu zdjecia i miec jednoczesnie dol jasniejszy ? Jesli tak to jak ?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Claude, po pierwsze przeczytaj to -> regulamin. Zaczynamy powoli wymagać :-D Za [Claude] mozesz napisać: "jak to zrobić?" żeby było jasne dla większości.

A co do Twego pytania - najprościej użyć szarej połówki. Dłuższy czas, przyciemnić niebo filtrem, rozjaśnić drzewa czasem.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Elemelek - tu już chodzi o postproces.
Claude. To zależy - masz RAWa czy JPGa?
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Można jeszcze wykorzystać bracketing i pobawić się w HDR. Generalnie chodzi o to żeby wykonać dwa zdjęcia, jedno z poprawnie naświetlonymi jasnymi częściami kadru, drugie z poprawnie naświetlonymi cieniami. Następnie sklejasz te dwa zdjęcia w jakimś programie do HDR. Nigdy się w to nie bawiłem, więc po szczegóły będziesz się musiał udać do googla, lub kogoś bardziej umnego.
 

Claude  Dołączył: 16 Sie 2007
Ok, sliznalem sie po regulaminie ale to nadrobie. Dzieki za podpowiedzi. Zaraz bede googlowal chociaz bardziej interesuje mnie mozliwosc zrobienia w miare dobrego zdjecia bez koniecznosci ulepszania go pozniej na ps czy innych programach. Musze w takim razie poczytrac tez o filtrach
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Prostą metodą jest użycie filtra szarej połówki z miękkim przejściem ale efekt będzie gorszy niż HDR.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Po pierwsze - dlaczego ta góra jest w środku kadru? Centrum obrazu jest najgorszym miejscem do umieszczania głównego motywu. To najczęściej spotykany błąd, do którego niejako nakłaniają producenci aparatów - tu na ogół znajdują się najważniejsze sensory do ustawienia ekspozycji i ostrości. Jednak przed naciśnięciem spustu do końca zdjęcie trzeba przekadrować, by główny motyw znalazł się nieco z boku, w jednym z 4 mocnych punktów, albo w ich pobliżu. Tu góra jest pośrodku, a nad nią za dużo wolnego nieba. Przy fotografowaniu powinieneś przesunąć się trochę w lewo, by pokazać góry po prawej stronie tego szczytu, w tej chwili zasłonięte przez las.
Po drugie - tak juz jest, że obiekty bardziej oddalone od widza wydają się jaśniejsze od bliższych. Zjawisko to nosi nazwę perspektywy powietrznej. W dodatku świerki na pierwszym planie znajdują się w cieniu, a ponieważ są to z natury bardzo ciemne drzewa, tu musiały wyjść czarno.
Przy innym oświetleniu, skośnym ale trochę bardziej z przodu, pojawiałyby się błyski światła na igłach uwydatniające strukturę lasu. Jednak to wymaga wyczekania momentu dogodnego do sfotografowania tej sytuacji.
Spróbuj rozjaśnić całość. Wg mnie zdjęcie jest zdecydowanie niedoświetlone, co widać na histogramie.
Pociągnij też suwak poziomów w światłach trochę w lewo. Na świerkach pojawią się nie tylko gałązki, ale również szyszki.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
wiktor33 napisał/a:
Po pierwsze - dlaczego ta góra jest w środku kadru? Centrum obrazu jest najgorszym miejscem do umieszczania głównego motywu

A mi w tym zdjęciu góra w centrum się podoba. Osobiście nie lubię zdjęć typu pocztówka, ale od czasu do czasu można zawiesić oko nad jakąś górką czy rzeczką.
Niższe drzewa w centrum i wyższe na brzegach kadru tworzą taki "dołek", w którym góra ładnie się usadowiła.
Co do nieba, to podzielam zdanie, że jest go ciut za dużo.

Poza tym fotka sympatyczna.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
wiktor33 napisał/a:
Po pierwsze - dlaczego ta góra jest w środku kadru? Centrum obrazu jest najgorszym miejscem do umieszczania głównego motywu.

To stan pod Materhornem i sprobuj go nie umiescic w centrum kadru. Powodzenia :-P
 

Claude  Dołączył: 16 Sie 2007
Dzieki wszystkim za uwagi, duuuuuuuuuzo jeszcze mam do nauki ;-) , co do duzej ilosci nieba to wynika to z faktu , ze ponizej byl parking z TIR-ami , jakies duze kubly na smieci itp. Sam rzadko tez robie takie landszafty ale jako cepr z nizin zawsze jak widze Alpy to nie moge sie powstrzymac ;-) , za kazdym razem robia na mnie wielkie wrazenie
 

mciej  Dołączył: 28 Sty 2007
Takie cuś wymiętoliłem na szybkiego w 10 minut:

 

mciej  Dołączył: 28 Sty 2007
zorzyk napisał/a:
Uwaga techniczna: linkujesz do fotki w pełnym rozmiarze (3 MB). Posiadacze wolnych łączy juz powiesili na Tobie wszystkie psy, a fotkę zobaczyli. jak ją wstawił po swojej obróbce mciej ;-)

coś w tym jest ;-)
 

zenonblacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Cytat
Po pierwsze - dlaczego ta góra jest w środku kadru? Centrum obrazu jest najgorszym miejscem do umieszczania głównego motywu.

Ale dlaczego? Jezeli glowny motyw dobrze i ladnie wyglada w centrum kadru, to niech tam bedzie. Po co na sile kombinowac, zeby byc w zgodzie z zasadami?
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Zasady są po to żeby je czasami łamać :) Wersja mcieja lepsza z tym że dół za bardzo wyciągnięty i trochę mi przeszkadza w odbiorze zdjęcia - rozprasza.
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Czy to Velky Rozsutec? Taki podobny...
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
dan napisał/a:
To stan pod Materhornem i sprobuj go nie umiescic w centrum kadru. Powodzenia :-P

Jakbym stanął to pewnie coś bym wykombinował. Górka na zdjęciu to nie jest Materhorn, aczkolwiek kształt, przyznać trzeba, dość podobny.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
wiktor33 napisał/a:
Centrum obrazu jest najgorszym miejscem do umieszczania głównego motywu.

Wszystko zależy od motywu, kadru, koncepcji zdjęcia. Chodzi o to, żeby świadomie robić je tak, jak się chce.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
olgierd napisał/a:
Jakbym stanął to pewnie coś bym wykombinował.

Ale... po co? ;-)

olgierd napisał/a:
Górka na zdjęciu to nie jest Materhorn, aczkolwiek kształt, przyznać trzeba, dość podobny.

Matterhorn byl tylko przykladem motywu, do ktorego centralny kadr swietnie pasuje i wcale nie trzeba sie go wzbraniac :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach