mag  Dołączył: 31 Sie 2007
[mag] proszę o ocenę
Witam,
poniżej link do zdjęć jakie popełniłem podczas spaceru w skansenie. Proszę o cierpliwość i konstruktywną krytykę. Jako, że to mój pierwszy raz, postanowiłem, że fotek będzie dużo (może niesłusznie). W zamyśle chodziło mi o umożliwienie Wam szerszego spojrzenia w celu wyłapania uwag.

Wcześniej ten wątek wyglądał trochę inaczej i w związku z tym, żeby zachować spójność komentarzy jakie już się pojawiły, pod miniaturkami znajdują się numery odpowiadające wcześniejszemu układowi.

Zdjęcia

 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Re: [mag] proszę o ocenę (20 fotek, rozmiar strony 1,5 MB)
mag napisał/a:
objętość


Dobre słowo do tych zdjęć.

Tak jak u kolegi dtox-a na samym poczatku w galeri tylko, że z innym motywem.
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
Dancer, w sumie chyba niedobrze, że nie napisałem na początku o tym, że to zdjęcia z tak ładnie zwanej grupy "album rodzinny" i nie zakładam, że po ich zobaczeniu będą targały wami jakieś ogromne emocje ;-) (chyba jedynie takie, że czekaliście tyle czasu aż się załadują :evilsmile: ). Liczę jednak na Waszą cierpliwość, wyrozumiałość i jakieś uwagi techniczne. Dla wszystkich, którzy zabłądzili i trafili do tego wątku :-B
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mag, spróbuj wyselekcjonować, powiedzmy 4-5 zdjęć i zrobić z nich historyjkę (mogą wyjść z tego zestawu 3-4 komplety).
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Chętnie wypiję! : -)

...wpadnij też do wątku dtox-a ;-) tam chyba też ostro polewają ;-) i zobacz jak pięknie się zmieniają jego zdjęcia z każdą kolejną stroną ;-) można (a nawet trzeba) przechwycić wszystkie uwagi jakie padły z ust osób oceniających ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hm, imo 6 i 8 to dobry kierunek. Te zdjęcia ze skansenu nijakie. Trudno wyczuć jakieś linie, punkty kompozycji, dlatego wychodzi efekt przypadkowości. Ogólnie spróbuj podejść bliżej - złapać jakiś detal, powalczyć z GO, zmienić perspektywę. W 19 centralne umieszczenie głowy dzieciaka to ogólnie najgorszy pomysł z możliwych. No i flash, o ile się nie mylę - wygląda tak sobie. Zdecydowanie lepiej podnieść ISO.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Mnie się podoba 7 i 8, a 12 i 20 to nie wiem jak ci się zaplątało:)

Generalnie: patrz zorzyk :-D

Ale w sumie nie jest źle, 4, 14 czy 15 też może być.
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
zorzyk napisał/a:
mag, spróbuj wyselekcjonować, powiedzmy 4-5 zdjęć i zrobić z nich historyjkę...


Może nie do końca zastosowałem się do twojej rady, ale podzieliłem zdjęcia na kilka grup. Teraz są pogrupowane wg tego co przedstawiają (a przynajmniej ja chciałbym żeby to przedstawiały :-) ). Przy okazji powstała grupa, do której trafiły zdjęcia bez wyraźnego związku z resztą (mam nadzieję, że to już jakiś postęp :-) )

[ Dodano: 2007-09-24, 10:14 ]
bEEf, mumonzan dzięki za dobre słowo :-B

bEEf napisał/a:
Te zdjęcia ze skansenu nijakie. Trudno wyczuć jakieś linie, punkty kompozycji, dlatego wychodzi efekt przypadkowości. Ogólnie spróbuj podejść bliżej - złapać jakiś detal, powalczyć z GO, zmienić perspektywę.


No właśnie to mnie boli, szczerze mówiąc nie wiedziałem jak się wziąć za te chałupy żeby zdjęcia były ciekawe a jednocześnie dalej były na nich chałupy :-) . Widziałem sporo fajnych zdjęć, na których jest dobrze wyeksponowany jakiś detal a w tle piękne rozmycie ale to jedno a ja chciałem zrobić zdjęcie wiejskiego zabytkowego domu tyle tylko, żeby jakoś się prezentował ("jakoś" to one się i teraz prezentują :-( ). Czy mogę prosić o jakieś wskazówki jak spojrzeć na budynek ?

[ Dodano: 2007-09-28, 22:35 ]
OK, dotychczasowy wątek uznaję za wyczerpany. Ale postanowiłem się nie poddawać i wstawiam nowe fotki. Czy, któraś z nich jest lepsza od pozostałych :oops: ?? Proszę o uwagi.

1.

2.

3.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
...a mi się fotokam nie otwiera... może dlatego, ze jestem w Dialogu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
zorzyk, ja też jestem w Dialogu. I też mi się NIC nie otwiera. O czym właśnie napisałem w poście wyżej ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb, pomyślałem, że chwalisz maga za świetny balans bieli i nie doczytałem do końca.... :oops: :-B W kazdym razie dzisiaj nic nie widać.
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
Teraz lepiej ??
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
mag napisał/a:
No właśnie to mnie boli, szczerze mówiąc nie wiedziałem jak się wziąć za te chałupy żeby zdjęcia były ciekawe a jednocześnie dalej były na nich chałupy :-) . Widziałem sporo fajnych zdjęć, na których jest dobrze wyeksponowany jakiś detal a w tle piękne rozmycie ale to jedno a ja chciałem zrobić zdjęcie wiejskiego zabytkowego domu tyle tylko, żeby jakoś się prezentował ("jakoś" to one się i teraz prezentują :-( ). Czy mogę prosić o jakieś wskazówki jak spojrzeć na budynek ?


Jak to jest tu w zwyczaju, nie znam się, więc się wypowiem.

Obejdź sobie taką chatę do okoła. Przymierz się czasem do foty, ale powstrzymaj się. Zobacz jak sie układa światło tu i tam. Kiedy taki spacerek wokół sobie zrobisz, z pewnością jakiś detal Twoją uwagę przyciągnie. Jeśli nie, nie rób zdjęć. Po co, skoro sam nie czujesz przekonania, do tego co robisz? A kiedy już coś przyciągnie Twoją uwagę, korzystaj z tego, że masz cyfrę i cykaj tak i siak. Za jakiś czas będziesz wiedział czego chcesz. IMHO.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Pierwsze jest fajne, trzyma klimat. Jest i pierwszy plan, i drugi, jest ok. Drugie już mniej. Bo i treści mniej. Poza tym wieże trochę krzywo. Na trzecim - treści brak. Samo niebo, ładne, ale... żeby fotka nieba była niebanalna trzeba naprawdę się postarać :-) Tutaj - jeśli chiałeś tematem uczynić niebo, to za dużo tego czarnego pod spodem - no i jednak kadr pionowy nie teges.

[ Dodano: 2007-09-28, 23:49 ]
Oczywiście to moje skrajnie subiektywne opinie, też nie pretenduję do "znania" się w żadnym stopniu ;-)
Pierwsze nadal mi się podoba :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Jedynka jest OK.
Zdjęcia mi się wyświetlają, ale sama galeria już nie.
 

Pentaxowiec  Dołączył: 27 Sie 2007
w trzecim fajnie uwietrzniony ruch chmur
 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
Dziękuję wszystkim za cierpliwość. Dzisiaj mam kolejne dwa pytania (dotyczące fotek poniżej):

1. Czy kadrowanie zdjęcia w "panoramę" się sprawdza ?? tzn. czy oprócz tego, że taką fotkę można wystawić na WWW to znajduje ona jakieś inne zastosowanie (nie wiem jak to inaczej napisać - chodzi mi np. o papierową odbitkę ktoś trzyma panoramy w takiej formie ??) czy raczej trzymać się konwencjonalnych proporcji (3:2, 4:3, 1:1)

2. Jak na fotkach pod ostre słońce wyciągnąć choćby rysy obiektów ( o kolorach już nie wspomnę). Potrafię sobie wyobrazić, że gdyby drzewa na pierwszym planie oddawały coś więcej niż tylko czarne plamy to zdjęcie było by ciekawsze. Wiem, że można zrobić kilka fotek z różnymi czasami i mieszać ale czy to nie spowoduje rozjaśnienia tła ?

1.

2.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Może najpierw o zdjęciach. Obydwa mają zachwiane proporcje. Jakieś wyższe drzewo (nie było może w okolicy?) lepiej by wyglądało (byłoby głównym motywem zdjęcia). Na obydwu fotkach to drzewo (krzak?) jest za blisko środka.
Pyt. 1
jeśli chcesz zrobić panoramę na odbitce, to możesz zachowac proporcje 3/2 dodając paski na górze i dole.
mag napisał/a:
Czy kadrowanie zdjęcia w "panoramę" się sprawdza ??
lepiej sprawdza się montowanie panoramy z kilku ujęć niz przycinanie zwykłego zdjęcia. Jest wtedy szansa na ciekawsze ujęcia. Bardzo fajne panoramy masz np. tutaj http://www.sniezka.karpacz.pl/galery_50.htm
Pyt. 2
mag napisał/a:
Jak na fotkach pod ostre słońce wyciągnąć choćby rysy obiektów ( o kolorach już nie wspomnę).
Zarys pod światło da się wyciągnąc jak najbardziej (choć nie zawsze, zwłaszcza jak robisz bezpośrednio pod słońce, bo bedzie zbyt duża rozpiętośc tonalna i film/matryca nie wyrobi). Jak to zrobić? mierzyć światło na niebo, a nie na główny obiekt.
http://djack.ovh.org/gale....php?id_phot=68
http://djack.ovh.org/gale....php?id_phot=61
Z kolorami już gorzej (tu już chyba tylko HDR pomoże).

 

mag  Dołączył: 31 Sie 2007
djack napisał/a:
Obydwa mają zachwiane proporcje. Jakieś wyższe drzewo (nie było może w okolicy?)


Niestety to był najwyższy obiekt w moim polu widzenia. Zdjęcie jest robione na zoomie 300mm i brakło mi skali żeby lepiej to uchwycić. Co do tego, że drzewo jest za blisko środka to fakt ale przy większym przesunięciu kadru w prawo pojawiała się droga i latarnie i jakoś mi się źle komponowało.

djack napisał/a:
Bardzo fajne panoramy masz np. tutaj http://www.sniezka.karpacz.pl/galery_50.htm


:shock: - bardzo fajne ?? ja bym znalazł na to kilka innych określeń :-) . Super fotki, duże :-B
za tego linka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach