szym  Dołączył: 11 Lip 2006
Jak dla mnie Pentaxowski TTL w analogowych czasach bił na głowę inne TTL'e. 500FTZ tak pięknie pracowała na Z1p, że dosyć długo wahałem się przed przesiadką na MZ-S i P-TTL (a wtedy była tylko 360FGZ). P-TTL przyniósł, co było zaskakujące, jeszcze dokładniejszy, rzadziej mylący się pomiar, pomiar w punkt AF, wireless i inne bajery. Ale co dla mnie było przełomowe to HSS, który jednak mimo iż wymagający cierpliwości i trochę zapoznania, to jednak dający większe możliwości dopalania w dzień niż tylko synchro przy 1/250. HSS nie przepali cieni w pełnym słońcu, ale jednak zazwyczaj pozwala sprowadzić je do jak dla mnie akceptowalnego poziomu.

Tak przy okazji, czy 540FGZ jest równie przyjemna w użytkowaniu co 500FTZ? Czy ma tyle mocy? Design lamp FGZ to moim zdaniem dowgnrade w stosunku do pięćsetki. Czy 540FGZ w rękach albo na aparacie sprawia wrażenie "plastikowości"? 360'tka, przynajmniej w porównaniu z 500FTZ czy lampą Canona 580EX sprawia niestety takie wrażenie, bardziej kruchej i podatnej na przypadkowe uszkodzenie. Co mi się podoba ze zdjęć to sensowniejsze rozwiązanie klapki baterii niż w 360'tce i sensowniejsze pokrętło. No i ta moc... :)
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
no klapka w 3560tce jest kiepska - zaraw w pierwszym miesiącu użytkowania pękł mi jeden z ząbków i nijak nie idzie tego naprawić - trzyma się na pozostalych ale trochę odstaje... Co do reszty to nie mam zastrzeżeń.... Jest katowana i działa.... Ba - ostatnio rozkręciłem ją po raz drugi w życiu i jest tip top....

Jeśli 540 jest lepsza to znaczy że jest najlepsza (-;
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
no klapka w 3560tce jest kiepska - zaraw w pierwszym miesiącu użytkowania pękł mi jeden z ząbków i nijak nie idzie tego naprawić - trzyma się na pozostalych ale trochę odstaje... Co do reszty to nie mam zastrzeżeń.... Jest katowana i działa.... Ba - ostatnio rozkręciłem ją po raz drugi w życiu i jest tip top....

Jeśli 540 jest lepsza to znaczy że jest najlepsza (-;

Witaj
Ale nie masz zadnych problemow z K100d i 360 FGZ?Chodzi mi o doswietlanie zarowno w pomieszczeniach, moze masz nasadke ale rowniez w terenie w PTTLu?Dobrze oblicza fill-in? Jak sie ma sprawa ewentualnie zamykania oczy przez fotografowanych?Masz gdzies jakies zdjecia pokazac, strona www itd?
Pozd
Al
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
Alek - sorki za późny odzew - już priwa pisałem ale napiszę tu - w terenie zdarzało się użyć ale jakoś nie często - z fill-in nie było problemów, co do przykładów to mogę pokazać - www.dabrow.com/pub/Alicja - chyba większość (jeśli nie wszystkie) z nich jest z lampą - albo o sufit albo w twarz (warunki w krakowskim aquaparku nie pozwalają na odbijanie) - ja nie narzekam.... (-;

Ps. O tutaj jeszcze masz taki lajf http://www.dabrow.com/pub/TPC/ - spotkanie i zdjęcia niepozowane i spontany - nic nie obrobione poza zmniejszeniem przy generowaniu galerii picassą - sam możęsz ocenić (-;
 
RAVI  Dołączył: 17 Mar 2007
Panowie , czy ma ktoś polską instrukcję w pdf-ie do 540-stki?
Widzę komentarze na forum o niej ale samej instrukcji jakoś brak.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Nawiązując do dylematu - Pentax 360FGZ, czy SIGMA EF-500 SUPER DG? Cena na allegro ta sama, Sigma rozmiarowo i liczbą przewodnią raczej w kierunku 540FGZ - a jak z kompatybilnością?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Grendel napisał/a:
a jak z kompatybilnością?


Zajrzyj do FAQ - masz tam napisane od ktorego nr seryjnmego Sigma wspolpracuje z k100/10D
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
To wiem, dzięki. Ale chodzi mi o bardziej ogólną kwestię - tzn. nie czy body z lampą W OGÓLE się dogadują, tylko na ile to dogadywanie przekłada się na poprawnie doświetlony kadr.
Lampa firmowana tą samą nazwą co body teoretycznie powinna dawać większą gwarancję, ale czy tak jest?
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
Grendel napisał/a:
Nawiązując do dylematu - Pentax 360FGZ, czy SIGMA EF-500 SUPER DG


ja też sie zastanawiam co kupić Pentaxowską 360 czy tą sigmę, i jakoś nie mogę sie zdecydować :/
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
TePe napisał/a:
ja też się zastanawiam co kupić Pentaxowską 360 czy tą sigmę, i jakoś nie mogę się zdecydować :/

Też miałem taki dylemat i doszedłem do wniosku, że trzeba robić zdjęcia, a nie myśleć i kupiłem ową Sigmę w wersji DG Super z wiadomym numerem. Co do samej lampy: naświetla poprawnie, czasami jednak (8-10%) leciuchno niedoświetla (żaden problem), natomiast dobrze działa HSS (Używam sporadycznie) i doskonale wspomaganie AF (osobiście testowałem do ok. 7 m - ostrzy bez problemu, nawet w zupełnych ciemnościach - łazienka bez okna - nie wiem jak jest dalej, ale w instrukcji podają zasięg od 0-9 m).
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
IMHO Sigma, dla mnie wystarczający argumentem jest mozliwość obracania lampy w 2 płaszczyznach.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A ja chciałem ogłosić, że jestem straszliwym blinkerem! Nie ma możliwości zrobienia mi zdjęcia z otwartymi oczami, jeżeli włączony jest P-TTL. Do tej pory nie spotkałem żadnego prawdziwego blinkera i sądziłem, że opowieści o zamkniętych oczach, to taka "urban legend", ale niestety, to jest fakt... Ponad 20 zdjęć z P-TTL i wszystkie z zamkniętymi oczami, potem 540-tka na auto i kilkanaście zdjęć bez problemu, znowu P-TTL i znów każde zdjęcie do wyrzucenia...
Pociesza mnie jedynie, że oznacza to, że mam ponadprzeciętnie krótki czas reakcji... :mrgreen:
Swoją drogą dobrze, że rzadko bywam po drugiej stronie obiektywu... ;-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
A ja chciałem ogłosić, że jestem straszliwym blinkerem! Nie ma możliwości zrobienia mi zdjęcia z otwartymi oczami, jeżeli włączony jest P-TTL. Do tej pory nie spotkałem żadnego prawdziwego blinkera i sądziłem, że opowieści o zamkniętych oczach, to taka "urban legend", ale niestety, to jest fakt... Ponad 20 zdjęć z P-TTL i wszystkie z zamkniętymi oczami, potem 540-tka na auto i kilkanaście zdjęć bez problemu, znowu P-TTL i znów każde zdjęcie do wyrzucenia...
Pociesza mnie jedynie, że oznacza to, że mam ponadprzeciętnie krótki czas reakcji... :mrgreen:
Swoją drogą dobrze, że rzadko bywam po drugiej stronie obiektywu... ;-)

To tylko potwierdza, ze faktycznie pod tym wzgledem PTTL jest b sredni. POnoc w Nikonie D200 ta sprawa jest rozwiazana. Kolejny argument odciagajacy mnie od zakupu 540.... :evil: Wrecz niektorzy uwazaja ze np automatyka Metza 40MZ3i jest lepsza od tego.....
Al
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
540 tez ma wlasna automatyke i calkiem fajnie to dziala :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
540 tez ma wlasna automatyke i calkiem fajnie to dziala
potwierdzam
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
POnoc w Nikonie D200 ta sprawa jest rozwiazana.

A jak niby? Przyczyna tego zjawiska wynika ze sporego opóźnienia pomiędzy przedbłyskiem a błyskiem głównym, a to wynika z konieczności podniesienia lustra pomiędzy błyskami. Kompakty błyskają podwójnie praktycznie w sposób niewidoczny.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
540 tez ma wlasna automatyke i calkiem fajnie to dziala :-)

Wiem tylko kupowac lampe PTT zeby dzialala dobrze w auto to chyba bez sensu....

[ Dodano: 2007-05-22, 18:33 ]
Canin napisał/a:
Alek napisał/a:
POnoc w Nikonie D200 ta sprawa jest rozwiazana.

A jak niby? Przyczyna tego zjawiska wynika ze sporego opóźnienia pomiędzy przedbłyskiem a błyskiem głównym, a to wynika z konieczności podniesienia lustra pomiędzy błyskami. Kompakty błyskają podwójnie praktycznie w sposób niewidoczny.

Wlasnie tak rozwiazano jak piszesz, czasem przedblysku.... :mrgreen: Ale nie jestem w 100% pewny.
Al
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alek, moze i bez sensu, ale mi chodzi o mozliwosc przelaczenia na wlasna automatyke lampy. Przeciez "szybkich migaczy" jest zdecydowana mniejszosc. Bez sensu rezygnowac z pttla tylko dla nich :-P
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Wlasnie tak rozwiazano jak piszesz, czasem przedblysku.... :mrgreen: Ale nie jestem w 100% pewny.

Mamy firmowego D200 i SB-800 i w 100% moge powiedziec, ze to bajka :-D Problemow z mryganiem Nikon nie mial, kiedy mial stary system 3D matrix flash metering, gdzie pomiar (rowniez matrycowy) odbywal sie po podniesieniu lustra od pomalowanych na szaro lamelek migawki, po czym tylko uruchamiala sie migawka i tutaj rzeczywiscie nie bylo mozliwosci, zeby ktos zdazyl zamknac oczy bo bie sposob bylo odroznic przedblysku od blysku wlasciwego... Z jakiegos powodu jednak Nikon zrezygnowal z tego rozwiazania w nowszych cyfrankach.

[ Dodano: 2007-05-22, 20:07 ]
Alek napisał/a:
Wiem tylko kupowac lampe PTT zeby dzialala dobrze w auto to chyba bez sensu....

Bez sensu - zapominasz, ze to daje HSS i bezprzewodowke, widziales na PPD jak to ostatnie zaje... dziala i tutaj jest sporo wiecej przedblyskow.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
Alek, moze i bez sensu, ale mi chodzi o mozliwosc przelaczenia na wlasna automatyke lampy. Przeciez "szybkich migaczy" jest zdecydowana mniejszosc. Bez sensu rezygnowac z pttla tylko dla nich :-P

Niby tak, ale jak np moja Zona sie okaze tym "ultraszybkim migaczem", lub ci, ktorych bede focil, to porazka wtedy.... :evil: Zostaja tylko moze martwe obiekty albo robale....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach