Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 044
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc044.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 25.11.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc044_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc044_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc044_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc044_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc044.html

Uwaga do mrqs i innych:
NIE PROSTUJEMY I NIE KADRUJEMY ZDJĘĆ.


Jestem ciekaw, czy doczekam kiedyś odcinka, na który wszyscy przyślą swoje pliki tak jak trzeba.

1. Briho


2. Ijon


3. Lipalipski
PPL + GIMP. Wprawdzie nie wygląda to już na 19.34, ale tak mi jakoś lepiej pasowało.


4. Michal K


5. Miklo
PSE4:
acr 3 (temp. 6400, tint -39, exp +1, shadows 5, brightness +63, contrast +55, sat 0, ostrzenie i odszumianie po 0)
unsharp mask (20,60,0)
krzywe (darmowe smartcurve)
Hue / Saturation (czerwone sat -13 jasność +11


6. Mrqs


7. Mumonzan


8. Nichiren
Lightroom + wyostrzanie i zmniejszanie w PS.


9. Patryk Blaut


10. Pavlos
PEF wywoływany w UFRAW, korekta kolorów oraz lekkie przygięcie krzywej w GIMP. Na koniec podostrzone za pomocą pluginu Smart Sharpen:
http://registry.gimp.org/plugin?id=6694


11. Piotreksu
Camera Raw PS Cs2
EV +1,5; zabawa suwakami niebieski/zielony/czerwony, wyostrzenie.


12. Valdis62


13. Zdano
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Dla mnie wersja Valdis-a62 najlepsza. Teraz widzę, że mogłem popracować lepiej nad tym RAW-em.
 
miklo  Dołączył: 09 Lip 2007
Hehe. Ja na szybko trzaskałem przy żarówce i też nie jest dobrze. "Troszkę" mi się kontrast przekręcił na ten przykład ;-)

A stawiam na lipalipski. Wersja valdis62 jest zbyt niebieska i z kolei bez kontrastu, za to z przejarką w chmurach ;-)
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Valdis za najbardziej naturalny kolor skóry i piasku. Trochę gorzej wyszła góra.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Jak dla mnie najlepiej Valdis, o włos za nim Nichiren.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Lipalipski , o pół włosa przed Valdis62 :-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zwykle nie komentuje tu zdjęc bo nie umiem sam obrobić, i za cholerę nie wiem jak powinno być. Ale tym razem mam takie uczucie, że gdyby nie wersja Valdis62'a to bym się mocno zastanowił nad schowaniem swojej cyfry głęboko do szuflady... ;-) . Tylko Valdis62 !
No może jeszcze Lipalipski.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
tak patrze i myślę.. co większości użytkownikom na monitory padło? Valdis.. i długo nic..
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Briho za klimat, Valdis62 za calosc, moze troszkę za jasno.

Ogolnie mówiąc - nadal mam monotor do kalibracji, więc możecie się mną nie sugerować. :mrgreen:
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Wersja Valdis62 się mocno wyróżnia. Rzuca się na oczy... w oczy znaczy sie ;-)
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Throwend napisał/a:
Wersja Valdis62 się mocno wyróżnia


he, he ... tak to jest jak sobie Zorzyk zrobi wolne ... :mrgreen:
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Widzę, że nikomu nie udało się dostosować światła do pory dnia. Dziękuję za wszelkie pochlebne opinie, szczególnie ze względu na fakt, iż korzystałem (i korzystam zazwyczaj) z nędznej, 3-letniej matrycy w laptopie, która nawet nie wie co to kalibracja.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Valdis62 zdecydowanie (ale na małym obrazku, nie ściągałem pełnego rozmiaru do porówaniania).

A z ciekawostek: dlaczego kawałek osoby po prawej stronie kadru jest dobrze widoczny tylko u Mumonzana i Pavlosa? U reszty zachowały się jakieś marne resztki pikseli.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Hehe, dopiero zauważyłem. :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mój głos idzie dla Nichirena (ale ciut bym rozjaśnił cienie),
a następny na pudle Briho (ale ciut bym sciemnił :-) )

[krytyka]
Valdis zbyt mocno ujął żółtego, co ochłodziło tonację (jak dla mnie: za bardzo).
[koniec krytyki]
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
zorzyk napisał/a:
Mój głos idzie dla Nichirena (ale ciut bym rozjaśnił cienie),
a następny na pudle Briho (ale ciut bym sciemnił :-) )


Dzięki, dzięki. Nie spodziewałem się :-)
 

pavlos  Dołączył: 05 Wrz 2007
dagio napisał/a:
co większości użytkownikom na monitory padło?

Nie wiem jak innym, ale ja napiszę co mi padło ;-)
Zabawę z RAWem zacząłem od wywołania go w trybie "Full Auto Processing" w PPL-u, ot tak, żeby sobie na niego popatrzeć jak wygląda i co by tu trzeba zmienić. Pierwsze wrażenia - mało kontrastowe, niedoświetlone, balans bieli nie teges, ostrość też ustawiona nie wiadomo gdzie. Słowem - wygląda, jakby było robione specjalnie na RAW Challenge :mrgreen: Z PPL-a niczego sensownego nie udało mi się wyciągnąć, na wszelki wypadek zapisałem sobie najlepszą wersję i zacząłem zabawę z innymi wywoływarkami. Stosunkowo najlepsze efekty udało mi się uzyskać za pomocą duetu ufraw + gimp. Po porównaniu wyniku do oryginału pomyślałem sobie, że jest nieźle. Dopiero teraz mając możliwość porównania efektu z pracami innych dostrzegłem, że jednak nie jest...

dagio napisał/a:
Valdis.. i długo nic..

i tu się zgadzam w 100%
A co do ochłodzenia tonacji, to mi to tak bardzo nie przeszkadza. Wywoływanie tego RAWa to szukanie jakiegoś kompromisu - valdis62 skupił się na pierwszym planie i IMO najlepiej go oddał. Zresztą przy takim materiale do obróbki ciężko było spodziewać się cudów... Może gdyby rozłożyć go na warstwy i stosować różne korekcje w poszczególnych obszarach...

g70104sm napisał/a:
dlaczego kawałek osoby po prawej stronie kadru jest dobrze widoczny tylko u Mumonzana i Pavlosa?

Bo my zastosowaliśmy się do regulaminu i nie kadrowaliśmy zdjęć ;)
A tak bardziej serio - zależy to od użytej wywoływarki do RAWów - udowodnione empirycznie ;-)
W ramach testów wywołałem sobie przykładowego RAWa w 4 programach i otrzymałem pliki o następujących rozmiarach:
1. PPL 3008 x 2008 pikseli,
2. Silkypix free 3008 x 2008 pikseli (co nie dziwi, bo PPL jest oparte na silniku Silkypix'a),
3. RawTherapee 3032 x 2016 pikseli,
4. ufRAW 3040 x 2024 pikseli.
Wniosek stąd, że wywoływarki w mniejszym bądź większym stopniu "kadrują" plik wynikowy. Z wymienionej czwórki w najmniejszym stopniu obcina ufRAW, w największym PPL & Silkypix.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
pavlos napisał/a:
Wniosek stąd, że wywoływarki w mniejszym bądź większym stopniu "kadrują" plik wynikowy. Z wymienionej czwórki w najmniejszym stopniu obcina ufRAW, w największym PPL & Silkypix


A PPL i Silkypix to w dużej mierze to samo. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach