Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Zdjęcia fajerwerków
Sylwester tuż tuż, więc mam pytanie: jak focić fajerwerki? Jakie czasy, przysłony? Ma ktoś jakieś doświadczenie i zechce się nim podzielić?
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Hm, a to nie jest tak, że dobiera się to w zależności od oczekiwanych efektów? :roll:
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
iso 100, f-8, 10 s. Można eksperymentować z czasem, przesłoną i ogniskową, zawsze wyjdą.
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
malyglod, problem polega na tym, że nigdy nie fociłem fajerwerków i tak naprawdę nie wiem czego oczekiwać po tych fotkach... stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych.

Może inaczej: co i jak ustawić żeby uzyskać fajne efekty?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Re: Zdjęcia fajerwerków
Cześ napisał/a:
Sylwester tuż tuż, więc mam pytanie: jak focić fajerwerki? Jakie czasy, przysłony? Ma ktoś jakieś doświadczenie i zechce się nim podzielić?

Czas tym dłuższy im więcej chcesz mieć fajerwerków na zdjęciu, przysłona przymknięta by poprawnie naświetlić scenę, jak najniższe ISO. Czasy raczej nie krótsze niż 1/8s - więc dobrze mieć statyw.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Kilka lat temu zrobiłem serię zdjęć fajerwerków na slajdzie Provia 100, co rok przed Sylwestrem sprzedaję kilkadziesiąt z nich. Czasy i przesłona takie jak podałem. Nie ma jednej recepty na takie foty, różne są fajerwerki, z różnych odległości odpalane, różna intensywność światła, różnymi obiektywami robione. Oczywiście statyw jest niezbędny aby zrobić foty z jakością "do druku". Fotografując aparatem cyfrowym można zepsuć pierwsze zdjęcie, następne już widać jak wychodzą.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Cześ, ale fajerwerki na własne oczy na pewno widziałeś. ;-) W zasadzie wszystko opiera się na eksperymentach. Nie ma idealnej recepty, bo świetne zdjęcie możemy zrobić na zarówno na 1/4000 (choć nie wiem jakim cudem :mrgreen: ) jak i na 10". Jedni wystrzegają się szumu, więc ustawią ISO na jak najniższe, dla innych przepisem na ciekawe ujęcie będzie zaszumione niebo przy ISO 3200. Można używać statywu, ale a nóż znajdzie się osoba, która machnie ręką w tak ciekawy sposób, że będzie można efekt tejże zabawy podziwiać przez dłuższą chwilę.

W zasadzie cała zabawa z fajerwerkami polega na rozmyciu przez zastosowanie odpowiednio długich czasów otwarcia migawki. I owszem, zastosuj się do rad powyżej, żeby zrobić fotkę, jakich mnóstwo, ale pamiętaj o tym, że cała przyjemność polega na eksperymentowaniu. ;-) Powodzenia.
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
Dzięki za rady :-B
Będę próbował.
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
malyglod :
przy takim iso będzie ciężko rozróżnić co jest fajerwerkiem, a co szumem ^^

cześ: tylko nie zapomnij ostrość na nieskończoność i uważaj na latarnie...

A propo sylwestra, ja mam zamiar wyjść troche za miasto na takie fajne wzniesienie, gdzie widać cale centrum. Ciekawe co z tego wyjdzie :]
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Chętnie bym poszedł, ale moje oko chyba będzie pracowało tak na 0,5'' tej nocy :-?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
malyglod napisał/a:
W zasadzie cała zabawa z fajerwerkami polega na rozmyciu przez zastosowanie odpowiednio długich czasów otwarcia migawki.

:?:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
dan napisał/a:
malyglod napisał/a:
W zasadzie cała zabawa z fajerwerkami polega na rozmyciu przez zastosowanie odpowiednio długich czasów otwarcia migawki.

:?:

Dlaczego " :?: "?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
jaad75 napisał/a:
Dlaczego " :?: "?

Nie rozumiem o co chodzi z tym rozmyciem? Wydawalo mi sie, ze dlugi czas jest po to, zeby zlapac rozne efekty swietlne, ktore ciezko byloby uchwycic przy krotkich czasach.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
No zapewne miał na myśli rozmycie poruszających się płonących soli (czy czego tam używają do fajerwerków), więc w sumie o typowy "motion blur" chodzi...
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
dan napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Dlaczego " :?: "?

Nie rozumiem o co chodzi z tym rozmyciem? Wydawalo mi sie, ze dlugi czas jest po to, zeby zlapac rozne efekty swietlne, ktore ciezko byloby uchwycic przy krotkich czasach.

Jak zwał tak zwał, nie mniej jednak owe 'efekty świetlne' biorą się właśnie z uchwycenia toru lotu tego całego badziewia z których składają się sztuczne ognie. Tak jak to napisał jaad.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
malyglod napisał/a:
Jak zwał tak zwał, nie mniej jednak owe 'efekty świetlne' biorą się właśnie z uchwycenia toru lotu tego całego badziewia z których składają się sztuczne ognie. Tak jak to napisał jaad.

Ok, juz kapuje, bo myslalem, ze uzyskuje sie jeszcze jakies dodatkowe efekty :-)
 

Musical box  Dołączył: 02 Wrz 2007
http://www.fotografuj.pl/.../page/1#content tutaj coś znajdziesz na temat fotografowania fajerwerków
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Zobacz sobie co wychodzi z ręki przy czasie 1/80s z bardzo bliska, byłem na wieży fajerwerki tuż obok, ogniskowa 28mm i to nie są cropy - http://mumonzan.aminus3.com/image/2007-12-11.html
i następne 3
Dodano: a nie, zapomniałem, aparat był na statywie, ale strzelałem w takim tempie, że jakby z ręki:))
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Byłeś po prostu w dobrym czasie w dobrym miejscu :-)
 

grohu  Dołączył: 25 Wrz 2006
dobrze mieć pilota na kabelku, statyw. no i ostrość na nieskonczonośc, i wyłączyć odszumianie, bo aparat długo myśli po każdym zdjęciu,i można nie wyrobić ze zdjęciam, a tak można cykać jedno za drugim. No i RAWy oczywiście.
więc w taki sposób można nawet z 2 promilami coś uchwycić.
http://picasaweb.google.c...107903385400114
i kilka w prawo, tylko za późno przyszedłem i miejscówka nie taka(lampa na fotkach)
Jak widać czasy naświetlania są różne, w zależności od natężenia fajerwerków.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach